Az éjszaka többnyire derült lesz az ég, legfeljebb fátyolfelhők lehetnek az égen. Csapadék nem várható. A szél jellemzően mérsékelt lesz, de hajnalban a Kisalföld, Sopron környékén megélénkülhet.

A minimum-hőmérséklet általában -6 és -1 fok között alakul, a fagyzugokban -10 fokig is lehűlhet a levegő.

Agrometeorológiai elemzés

Az elmúlt egy hét több időjárási front is átvonult felettünk: eső és havazás is volt. Az elmúlt 10 nap csapadékösszege az ország nagyobb részén 10 és 20 mm között alakult, de északnyugaton és az ország középső részén még az 5 mm-t sem érte el.

Csapadékösszeg

Csapadékösszeg – Fotó: OMSZ

A 30 napos csapadékösszeg az ország jelentős területén elmarad az ilyenkor szokásostól, csak délnyugaton esett az átlagosnál több csapadék.

Csapadékösszeg-anomália

Csapadékösszeg-anomália – Fotó: OMSZ

A talajok felszín közeli rétege az ország északi kétharmadán már sokfelé száraz, csak keleten érkezett csapadék, amely átnedvesítette. A mélyebb talajrétegek viszont országszerte jó vízellátottságúak, a Tisza, valamint a Körösök mentén helyenként még mindig előfordul belvíz.

Talajnedvesség 0-20

Talajnedvesség – Fotó: OMSZ

A hőmérséklet tavaszi hullámvasutat járt be: a felmelegedést erős lehűlés követte két ciklusban is. 
A hidegfrontokkal viharossá fokozódó szél is érkezett, amely a száraz, felszántott és nagy területen növényzet nélküli talajfelszínt felkapva komoly porviharokat okozott.


Növények állapota

  • Az őszi vetések jellemzően jó állapotban vannak, a meleg időjárás hatására megindult a tavaszi fejlődésük és a csapadékra is nagy szükségük volt: az őszi búza bokros, a repce is szépen fejlődik.
  • Az elmúlt napok porviharai ismét fölhívták a figyelmet a szélerózióra, mely sok szempontból okoz hatalmas károkat. A talaj védelmét nem lehet eléggé hangsúlyozni: minél kevesebb ideig hagyjuk fedetlenül a talajt. A mezővédő erdősávok szerepe is kiemelkedő, a fatelepítésnek pedig most van itt az ideje.
  • Az északkeleti országrészben is virágzanak egyes mandulafajták, közvetlen virágzás előtt a kajszi, az őszibarack és a körte virágrügyei pedig erősen megduzzadtak.
  • Délen, délnyugaton ezek a folyamatok még előrébb járnak. Az elmúlt napokban előfordult gyenge éjszakai fagyok lassítják a növények túl korai és túl gyors fejlődését.

Időjárás-előrejelzés

Péntek hajnalban még fagyra lehet számítani, majd tartós felmelegedés kezdődik. Ugyanakkor hétvégén még várhatók gyenge fagyok reggelente, de egyre enyhébb légtömegek érkeznek fölénk, így megszűnnek az éjszakai fagyok és erősödik a nappali felmelegedés: kezdetben 15 fok körüli, majd a jövő héten csütörtökön már 20 fok körüli maximumok várhatók.

A meleg, napos idő a mandula és kajszi teljes virágzására kedvező lesz.

Csapadékra hétfőn van a legnagyobb esély, de számottevő mennyiség nem várható. Többnyire a száraz, napos időjárás lesz a jellemző.

A jövő hét közepéig a talaj veszítfog a nedvességtartalmából, az elhalt előző évi aljnövényzet is tovább szárad, így nő a tavaszi szárazfű tüzek esélye.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában.

Indexkép: Pap Máté