Ma éjszaka északkelet felől fokozatosan csökken a felhőzet, és egyre kevesebb helyen alakul ki zápor, zivatar, de nyugaton, délnyugaton reggelig még több lesz a felhő. A légmozgás mérsékelt marad, de zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A hőmérséklet hajnalban 18 és 23 fok között valószínű.

Pénteken nyugaton, délnyugaton is csökken a felhőzet, napközben nagyrészt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk, szórványosan – legkisebb eséllyel északkeleten – zápor, zivatar még lehet. Az északkeleti szél néhol megélénkül, zivatar környezetében viharos széllökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 18 és 23 fok között várható. A legmagasabb nappali hőmérséklet 29 és 33 fok között alakul.

időjárás

Napos időre számíthatunk pénteken – fotó: Agroinform.hu

A következő napokban több lesz a napsütés, és bár a hőmérséklet nem változik számottevően, de csökken a fülledtség, a hétvégén szárazabb légtömegek áramlanak térségünkbe. A leginkább napos, száraz idő igen magas UV sugárzással szombaton valószínű, de a jövő hét közepéig a többi napon is csak szórványosan lehetnek záporok, zivatarok. A levegő páratartalma csökken, a legmelegebb órákban a relatív nedvesség az ország nagy területein csökken 40% alá. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás, csak helyenként élénkül meg napközben a szél. A hőmérséklet nem változik számottevően, marad a kánikula, legfeljebb hétfőn enyhül átmenetileg egy-két fokkal a meleg.

Szélsőséges volt a csapadékeloszlás

Az elmúlt napokban sokfelé öntözte többször is zápor, zivatar a talajt. A legtöbb helyen egy-egy alkalommal nem nagy mennyiség esett, de néhol előfordultak felhőszakadások is akár 50 mm-t is meghaladó csapadékmennyiséggel.

A Debrecen és Nyíregyháza közötti területen és a Kisalföld egyes tájain továbbra is szárazság van. A július a Dunántúl középső és déli részén, valamint az Alföld déli felén és a Bükk térségében az átlagosnál csapadékosabb, az ország északkeleti harmadán és a Dunántúl északi részén viszont szárazabb volt. Ez utóbbi területeken többfelé enyhe, néhol közepes aszály jelei mutatkoznak, száraz, repedezett a talaj, és a nagyobb mélységekben is vízhiány van. Ezzel szemben főként a Dunántúl keleti részén illetve a Dél-Alföldön igen nedves, a felszínen sáros a talaj. A hőmérséklet a legmelegebb órákban a hegyvidéki területek kivételével mindenütt 30 fok fölött alakult, de nagyobb területen nem érte el a 35 fokot.

A kukorica zömében a tejesérés, néhol már a viaszérés, a napraforgó pedig az érés kezdete, illetve a citromérés fenológiai fázisában jár. A szokásosnál átlagosan két héttel előrébb járnak az érési folyamatok. A jelenleg nedves talajú területek vízkészlete már további csapadék hiányában is elegendőnek látszik a jó termés kialakulásához. A szőlők zsendülnek, színeződnek, puhulnak a bogyók, nagyon korai szüret várható. Az almánál és a csonthéjas gyümölcsöknél is felgyorsultak az érés, de a fülledt, csapadékos idő több betegségnek is kedvezett.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek többnyire 1050 és 1200 foknap között járnak az országban, és egyre nő a különbség a nyugati és a délkeleti tájak között. A magasabb értékek leginkább az Alföldön jellemzőek.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat támogatója az Auditker Kft.