Ma éjjel az ország nagy részén túlnyomóan derült lesz az ég, csupán a Tisza menti sávban lehet picit több felhő. Csapadék sehol sem lesz. Tovább mérséklődik a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 1 és 6 fok között alakul, de főként a középső országrész szélvédett vidékein gyenge légköri fagy is előfordulhat, talajmenti fagy pedig többfelé valószínű.

Pénteken napközben gomolyfelhős, napos idő várható csapadék nélkül, majd a késő délutáni, esti óráktól nyugat felől felhősödés kezdődik, és ott már kisebb eső is előfordulhat. Az ország legnagyobb részén többnyire mérsékelt marad légmozgás, csupán Sopron környékén kísérhetik élénk, esetleg erős lökések a déli szelet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 1 és 6 fok között alakul, de főként a középső országrész szélvédett vidékein gyenge légköri fagy is előfordulhat, talajmenti fagy pedig többfelé valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között várható.

időjárás

Csapadék inkább hétvégén lesz – fotó: Dobai László

Lehűlés és talajmenti fagyok

A hét további részében változékony, hideg időre van kilátás. Csütörtök délután és pénteken nem várható számottevő eső, majd a hétvégén középpontjával tőlünk kissé északra vonul el egy ciklon, így szombaton főként az ország északi felén valószínű 2 és 5 mm közötti csapadék, délen ennél kevesebb. Kisebb esők még vasárnap is lehetnek. A jövő hét első napjaiban ismét szárazabb időre lehet számítani.

A szél továbbra is többfelé megélénkül, vasárnap meg is erősödik, a leginkább szélcsendes idő pénteken lesz. A csütörtökön elvonuló front mögött jelentősen hidegebb levegő érkezik fölénk. Péntek, hétfőn és kedden hajnalban a környezetüknél alacsonyabban fekvő területeken ismét többfelé várható talajmenti fagy, kedden reggel helyenként két méteres magasságban is fagyhat. A hétvégén a megnövekvő felhőzet miatt lesznek enyhébbek az éjszakák. A legmelegebb órák hőmérséklete pénteken még 15 fok körül, majd szombattól már csak 10 és 15 fok között alakul. Melegedésre a jelenlegi számítások szerint a jövő hét közepén van kilátás.

Jól jött a csapadék

A napraforgó és a kukorica betakarítása egyaránt folyamatban van. Az Alföldön jellemzően már a munka vége felé járnak, míg a hűvösebb dunántúli tájakon csak később érett be a kukorica. Az őszi káposztarepce optimális fejlődéséhez, a már elvetett őszi kalászosok keléséhez és a még vetésre várók talaj előkészítéséhez egyaránt jól jött a csapadék. Ugyanakkor a gyomok növekedésére is kedvezően hatott az eső.

Túl vagyunk a száraz időszakon

A hét első felében nem volt frontmentes az időjárás, hétfőn észak felől súrolta térségünket egy hidegfront, mely csak kismértékű lehűlést, és kevés csapadékot okozott, viszont az ország északi felén sokfelé fújt tartósan erős, időnként viharos szél. A legerősebb széllökések többfelé elérték a 80-85 km/h-t. Záporok, néhol zivatarok is kialakultak, ezekből azonban csak kevés helyen hullott 5 mm-t meghaladó csapadék. Ezzel szemben a szerdán érkezett hidegfronthoz kötődően csütörtök reggelig a Tiszántúl kivételével jellemzően 5 és 15 mm közötti mennyiség esett, ennél kevesebb sajnos ismét a Dunántúl északi, északkeleti részén valamint Pest és Nógrád megyében hullott, ahogy a múlt heti esőkből is ez a terület részesült a legkevésbé. A Tiszántúlra a csapadék zöme csütörtökön délelőtt érkezett.

A talajok felszín közeli rétege, ami a friss vetésekben most érintett, az ország nagy részén a hét közepén átnedvesedik, szárazabb talajok a már említett csapadékhiányos területeken vannak. Ugyanakkor a középső és mélyebb talajrétegek (20 és 100 cm között) az Északi középhegység kivételével az ország túlnyomó részén az évszakhoz képest is igen szárazak. A hőmérséklet a hét első felében kora nyáriasan alakult, a maximumok jellemzően 20 fok fölött, hétfőn és szerdán sokfelé 25 fok fölött alakultak.

A szeptemberről összességében elmondható, hogy a Dunántúl nyugati, délnyugati felén és a Tiszántúl északi harmadán volt a sokéves átlagnál lényegesen, mintegy 15-40 mm-rel szárazabb, az ország többi részén az átlagosnak megfelelő mennyiségű, vagy kevéssel a fölötti csapadék hullott. A hőmérséklet az átlag körül, vagy kevéssel a fölött alakult. A hónap első fele főként a keleti országrészben volt meleg, majd szeptember közepén lehűlt az idő, bő tíz napon át az átlagosnál hidegebb, majd szeptember végén ismét több fokkal melegebb hőmérsékleteket mérhettünk.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat főtámogatója a Kaposflex Kft., támogatója az ICL Specialty Fertilizers.