Ma éjszaka kevés lesz a felhő, csapadék már nem valószínű. Mérsékelt marad a légmozgás. Késő este 20, 25, hajnalban 11, 18 fok között alakul a hőmérséklet.

Pénteken a fátyol- és gomolyfelhők mellett több-kevesebb napsütésre számíthatunk. A Dunántúl nyugati részén és északkeleten szórványosan, másutt helyenként alakul ki zápor, zivatar. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás, de zivatar környezetében viharos széllökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 11 és 18 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 28 és 34 fok között valószínű.

időjárás

Pénteken még nem számíthatunk sok csapadékra – fotó: Nádaskai Dénes

A május az átlagosnál melegebb, és az ország nagy részén szárazabb és naposabb volt. A csapadékösszeg országosan 15 és 100 mm között alakult, és a bő intervallum is mutatja, hogy többnyire záporokból, zivatarokból esett. Ez a mennyiség a legtöbb helyen jóval, többfelé akár 30 mm-rel is elmarad az átlagos májusi értékektől. Ugyanakkor az átlaghőmérséklet 3-4 fokkal meghaladta az ilyenkor megszokottat. Ebből adódóan a talaj felső 50 cm-es rétegének vízellátottsága is nagy különbségeket mutat az országban. Elsősorban a középső országrészben rendkívül száraz a talaj, és foltszerűen vannak igen nedves területek is. 50 cm-es mélység alatt még mindig bőven van nedvesség a talajban.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek országosan 400 és 480 foknap között járnak. A magasabb értékek leginkább az Alföldön jellemzőek. A növekedés az előrejelzés szerint továbbra is intenzív marad, hőösszeg tekintetében június közepére egy hónappal a sokéves átlag, és bő két héttel a tavalyi értékek előtt járunk majd, ami azt jelenti, hogy a növények (és a kártevők is) ennyivel hamarabb kapják meg az egyes fejlődési fázisaik eléréséhez szükséges hőmennyiséget.

Az országban a szántóföldi növényeink közül a repce a magképződés, az őszi búza egyre többfelé a szemfejlődés, a kukorica jellemzően 1 szárcsomós, a napraforgó pedig a szárnövekedés fenológiai állapotban van, a szőlő virágzása lassan véget ér, helyenként már megkezdődött a gyümölcskötődés. Az állományok általában jól fejlődnek, de ezzel együtt a gyomok is, ugyanakkor sokfelé további csapadékra lenne szükség az optimális fejlődéshez.

Az előttünk álló héten fátyol- és gomolyfelhők zavarhatják a napsütést, de jellemzően napos időre van kilátás. Záporokra, zivatarokra minden nap számítani lehet, a hétvégén nagyobb valószínűséggel az ország keleti felén. Összességében 5 és 15 mm közötti csapadékra van kilátás, de lokálisan, egy-egy felhőszakadásból ennél jóval több is hullhat. A zivatarok környezetét leszámítva nem lesz különösen szeles idő, bár szombaton és vasárnap napközben többfelé megélénkül a nyugati, északnyugati szél, a többi napon azonban nem zavarja szél a permetezést.

A legmelegebb órák hőmérséklete péntekig még nagy területen meghaladja a 30 fokot, és ehhez mindössze 30% körüli relatív nedvesség párosul, ami az érintett területeken légköri aszályt eredményez. Szombattól pár fokkal visszaesik a hőmérséklet, és a legtöbb helyen megszűnik az átmeneti levélhervadással járó légköri aszály is.