Még nem késő a szőlő ültetése, de érdemes a tartós fagyok kezdetéig az ültetéssel végezni – írja a nak.hu a tájékoztatójában.

szőlő

Az ültetési anyag megfelelő előkészítése és az ültetés helyes kivitelezése a szőlő életében a későbbi években, évtizedekben meghatározó és visszafordíthatatlan tényező  lesz – fotó: pixabay.com

A szőlő ültetését az újra kiírt szőlőtelepítési pályázat is ösztönzi

"A szőlőnövény eredése, a most jellemzően mindenhol kellően nedves talajban mindig jobb, mint a tavaszi döntően száraz talajban, ahol a begyökeresedésnek majd a kihajtásnak is közel egyidőben kellene megtörténni.

Különösen felemelő érzés, de ugyanakkor fokozott felelősséget is jelent egy olyan növénykultúra ültetése, mely több évtizedig egy adott tenyészterületen tölti az életét. Nem beszélve arról, hogy az ültetést számos munkafolyamat (terület előkészítés, a meglévő kultúra eltávolítása, talajmunkák, trágyázás, kitűzés, a szaporítóanyag megrendelése, előállítása a fajták kiválasztása) és piaci és egyéb szempontok tervezése előzi meg. Vagyis az ültetés munkafolyamata az utolsó technológiai folyamat. Itt hibázni már nem illik.  Egyszerű hasonlattal élve, olyan ez, mint a tudom és a tudogatom közti különbség. Az első a biztos sikerhez, az utóbbi pedig a biztos kudarchoz vezető út" - írja a NAK.

Azonban, hogy az utóbbit elkerüljük, a nak.hu cikkében iránymutatást kaphatunk a szőlőnövény ültetési anyagának előkészítéséről és a helyes ültetés mozzanatainak legfontosabb tudnivalóiról.


A szőlőnövény az emberiség egyik legrégibb kultúrnövénye

A szőlő a mai napig vezető helyet foglal el a termesztett kultúrnövényeink listáján, az egyik leghosszabb életű termesztett állókultúránk, melynek termesztésbe állítása az ültetéssel kezdődik. Az ültetési anyag megfelelő előkészítése és az ültetés helyes kivitelezése a szőlő életében a későbbi években, évtizedekben meghatározó és visszafordíthatatlan tényező  lesz.

Az ültetés során általában gyökeres oltványt, gyökeres alanyt vagy sima alanyvesszőt, vagy ritkábban immunis homoktalajon sima nemes vesszőt alkalmazunk.

szőlő

A szőlő a mai napig vezető helyet foglal el a termesztett kultúrnövényeink listáján – fotó: pixabay.com

Tanácsok a sima vesszővel való ültetéshez

"Az ültetési anyag (szaporítóanyag) akkor alkalmas ültetésre a sima (gyökérnélküli) vesszővel ültetve, ha a vessző átvágva élénk, zöld színű, továbbá, ha az átvágásnál a metszlap nedves, felületén szinte látható vízcsepp keletkezik. Ha a vessző átvágva egészséges, és az előbbieknek megfelelő, de nem kellő víztartalmú, akkor az ültetés előtt néhány napig a vessző kétharmadáig állítsuk tiszta, lehetőleg szobahőmérsékletű vízbe, hogy az ültetésre vízzel telített állapotba kerüljön. Az áztató vizet célszerű reggel és este is cserélni, de legalább naponta, mert az állott vízben a vessző oxigén hiányos állapotba kerül, továbbá káros mikroorganizmusok szaporodhatnak el. Az áztatás ideje a vessző víztartalmának állapotától függ és több napig is tarthat.

A vesszők áztatását addig kell folytatnunk, amig a vessző átvágásakor a metszlapon vízcsepp nem jelentkezik, ezt érdemes két nap után naponta figyelemmel kísérni. A jelenség a vessző megfelelő vízzel telítettségét jelzi és így a vessző telepítésre alkalmas.

Akár gyökeres, akár sima vesszővel telepítünk, a gyökereket és a vesszőket, mindig közvetlenül az ültetés vagy áztatás előtt metsszük vissza, mert a beszáradt metszlapú vesszők vízfelvétele jelentősen akadályozott és rosszabbul erednek.

Sima vesszővel való ültetés esetén a legalsó rügy alatti csonkot (nódusz) 3 - 4 milliméterre visszavágjuk, mert a gyökerek képződése közvetlen a rügy alatt várható. A visszavágáshoz éles, fertőtlenített metszőollót használjunk, nehogy a bélrekesz behasadjon, mert akkor a vessző vége bekorhad, és nem tudunk szabványos szaporítóanyagot előállítani, rosszabb esetben a vessző pusztulásával is járhat" - olvasható a cikkben.

szőlő

Felemelő érzés, de ugyanakkor fokozott felelősséget is jelent egy olyan növénykultúra ültetése, mely több évtizedig egy adott tenyészterületen tölti az életét – fotó: pixabay.com

Tanácsok gyökeres vesszők és gyökeres oltványok ültetéséhez

"Gyökeres vesszők és gyökeres oltványok előkészítésénél a gyökereket és vesszőket vissza kell metszenünk. Ha fúróval készített lyukba ültetünk, akkor a talpgyökereket 1-2 cm hosszúra visszavágjuk, az oldalgyökereket és a felette lévő harmatgyökereket pedig tőben lemetsszük. Erre azért van szükség mert csak így tudjuk a növényt az ültetőlyukba helyezni. A rövidre visszavágás a mi éghajlatunkon nem jelent problémát.

A hosszúra metszett gyökérzettel ültetve a gyökerek visszahajlanak, amit mindenképpen kerülnünk kell, mert előbb- utóbb a növény pusztulásával jár. Az egyéves vesszőket két rügyre metsszük vissza. Vegyük azt is figyelembe, hogy a gyökeres vessző a vermelőben is sok vizet veszíthet, mivel a gyökérzet csak kevés felszívó gyökeret tartalmaz, ezért ültetés előtt a gyökérzet és a vessző visszavágása után 2- 3 napra állítsuk vízbe, hogy az estleges vízvesztést pótolni tudja a szőlő.

Gödörbe ültetésnél, melyet jellemzően szántatlan területen alkalmazunk, főleg házikerti viszonyok között, ott a talpgyökereket 10-12 cm hosszúra metsszük, az oldal gyökereket rövidebbre, a harmatgyökereket pedig csonkmentesen tőben vágjuk le. Itt is ajánlott az ültetés előtti vízben áztatás." - tanácsolja a nak.hu szakembere.

Az ültetés kivitelezése

"A telepítés kezdetéig a növényanyagot ideiglenesen is vermelni vagy műanyag zsákban takarni kell, védeni a kiszáradástól, mert főleg a gyökeres vessző percek alatt képes a „halálpontig" kiszáradni.

Fúróval történő telepítés esetén, többnyire hegyes vasrúddal a következőképpen célszerű ültetnünk:

  • a tőke helyén egy dolgozó kb.40-50 cm mély lukat készít, és azt előre hátra mozgatással kitágítja
  • az ültetőanyagot elosztó dolgozó egy növényt a lyukba helyez, úgy, hogy annak felső rügye 3-5 cm-rel a talaj felszíne felett maradjon
  • a lyukba starter foszfor túlsúlyos folyamatos feltáródású műtrágya és talajfertőtlenítő is helyezhető
  • a lyukba tett növényt először mélyebbre dugjuk és utána húzzuk fel a kívánatos magasságig. Ezzel a mozzanattal segítjük elő a gyökerek megfelelő lefelé irányuló elhelyezkedését
  • a harmadik mozzanat a növény beszorítása, rögzítése a lyukba, ezt is az ültetővassal végezzük. Az ültető vasat a lyuk mögött kb. 5-6 cm re függőlegesen beszúrjuk a szőlő talpgyökérzetéig, majd előbb magunk felé húzzuk az ültetővasat és utána magunktól a növény felé toljuk. Ezzel a módszerrel tudjuk a növény ültetését légmentesen végezni, ami az ültetés sikerét alapvetően meghatározza. A jó ültetés után két ujjal a növényt nem tudjuk kihúzni.
  • ezután 2-3 liter vízzel beiszapoljuk
  • a földből kiemelkedő vessző felső részét felkupacoljuk, de csak porhanyós földdel fedjük, hogy tavasszal a fakadó hajtás könnyen át tudja törni. A felkupacolás a kiszáradás, jégverés, állatti rágás ellen is véd és a rügyek idő előtti fakadását is késlelteti. Mindenképpen jelöljük meg az ültetés helyét, hogy tavasszal is megtaláljuk.

Gödörbe történő telepítés

Gödörbe ültetésnél:

  • a kijelölt tőhely mellett háromszög alakú 40-50 cm mély ültetőgödröt készítünk lehetőleg az ültetéssel egymenetben
  • a tőke kijelölő pálcika mindig a gödörnek azonos sarkában maradjon, a kitermelt földet a pálcikával ellentétes irányba tegyük
  • a gyökerek a gödör fenekén egyenletesen szétterítve terüljenek szét a vessző felső részét pedig a jelzőpálcika melletti sorhoz illesztjük úgy, hogy az egyéves vesszőcsap a föld felszíne fölé kerüljön
  • ezután kapával félig behúzzuk a gödröt, természetesen itt is célszerű talajjavítóanyagot, talajfertőtlenítőt elhelyezni
  • majd kissé megrázogatjuk a növényt, hogy a föld a gyökerek közé rázódjon, majd alaposan légmentesen tömörítve betapossuk és beiszapoljuk
  • beöntözés után a gödröt feltöltjük földdel és megtapossuk
  • a felkupacolásra itt is gondoljunk. Konténeres burkolt gyökerű szőlőt is ültethetünk, de leginkább csak pótlásként, házikerti ültetésnél alkalmazzuk.

Az ültetés után készítsünk térképet, az ültetésről, ahol a tábla, sor és tőhely, fajta, származás, ültetés ideje szerepeljen. Vásárolt növény esetén, csak ellenőrzött szőlőiskolából, vagy kertészeti árudából vásároljunk, ahol az egészséges szaporítóanyag és fajtaazonosság biztosított - tanácsolja a nak.hu

Gépi ültetésre is van lehetőség, melyek jellemzően ültetőgödör-ásó gépek, vízfúros gépek, résnyitó ültetőgépek, melyek különböző elven működnek.

szőlő

Még nem késő a szőlő ültetése, de érdemes a tartós fagyok kezdetéig az ültetéssel végezni – fotó: pixabay.com

A szőlő a legősibb és a leguniverzálisabb kertészeti kultúrnövényünk, amiből szinte bármilyen tőkeforma kialakítható, a tőke megújjíthatósága folytán pedig szinte bármennyiszer újra nevelhető sok évtizeden át. A szőlő ültetésének lehetősége a legkisebb házikertben is megteremthető: kordon művelésű tőkeforma esetén a kerítés mentén a sövények kiváltására is szolgálhat, mely tavasztól – késő őszig zárt, esztétikus lombfelületet biztosít - írja a NAK.