Idén is megkapta a szükséghelyzeti engedélyét a piretrint tartalmazó Pyregard készítmény Magyarország egész területén konvencionális és ökológiai gazdálkodásban egyaránt. Az engedély a következő kultúrákra terjed ki: alma, cseresznye, meggy, kajszi, szilva, bogyós gyümölcs, hajtatott és szabadföldi paprika, hajtatott és szabadföldi paradicsom, szója, rukkola és pakchoy. A különböző kártevők elleni földi permetezéssel történő kezelés 2023. április 25-től 2023. augusztus 22-ig engedélyezett.

alma

A különböző kártevők elleni földi permetezéssel történő kezelés 2023. április 25-től 2023. augusztus 22-ig engedélyezett – fotó: Pixabay

Sokan nem tudják hova sorolni a piretrint, összekapcsolják (helyesen) a piretroidokkal, de nem egyértelmű számukra, hogy hova sorolandó a növényvédelem világában. Ezen felbuzdulva tehát ma érkezzen a piretrin és a piretroidok „születésének" rövid története és azok hatáskifejtése a rovarokra.

A rovarirtó hatású piretrineket először a dalmátvirág virágzatából készítették – szárították, majd porrá törték azt. Hamar észrevették, hogy a virágpor taglózó hatással bír a kétszárnyúakra. Az aktív összetevőik savak észterei és alkoholok, amelyek több lehetséges szerkezetet alkothatnak. A természetes piretrinek legnagyobb hátránya, hogy fény hatására könnyen bomlanak, ezért felhasználásuk, de már ipari előállításuk is igen korlátozott.

Ezzel szemben a piretroidok, vagyis a piretrinek szintetikus formái már kevésbé degradálódnak fényre. Az első fejlesztések igen gyors ütemben indultak meg, de már egyre távolabb került az alapszerkezettől a mesterséges anyagok szerkezete.


A piretroidok fejlődéstörténete

4 generációval írható le, mely az elsőtől a negyedik generációig majd' 50 éves folyamat volt.

Az első generációs piretroid vegyület szintézise összetett volt, a hatóanyag előállítása költséges, és nem is sikerült kiküszöbölni a fotodegradációt. A második generációnál a molekulaszerkezetet már módosították a rovarölő hatás növelése érdekében. A harmadik generáció anyagai már jó fotostabilitással és megfelelő inszekticid hatással rendelkeztek, a vegyületek 4-7 nap múlva is biológiailag aktívak a lombozatra jutást követően. A negyedik generációt képviselik a ma is forgalomban lévő hatékony piretroidok. Jellemzőik közé tartozik a fotostabilitás, hatásukat akár 10 napig is megtartják, és nem illékonyak. Ide tartozik például az alfametrin, deltametrin, cipermetrin, lambda-cihalotrin, eszfenvalerát, teflutrin.

Hatásmechanizmus

A piretroidokról általánosságban elmondható, hogy az idegsejtek nátriumion-csatornáihoz kapcsolódva akadályozzák azok nyílását és záródását, ezáltal az ingerületátvitelt. A folyamatos idegstimuláció miatt a rovarokban paralízis alakul ki, tehát azok bénulásához vezet.

Jellemzőik

Minden piretroid hatóanyag kontakt és gyomorméreg, hatástartamuk rövid, alacsony hőmérsékleten is jól hatnak. Közvetlen érintkezés és elfogyasztás útján fejtik ki hatásukat, nem szívódnak fel a növényben, a rovarvilág széles spektrumára hatnak.

Rezisztenciakialakulás

Különbség lehet a már említett taglózó hatás erősségében, egyes rovarfajok bizonyos hatóanyaggal szembeni ellenálló képességében. A célszervezeteknek a piretroidokkal szemben kialakuló specifikus ellenálló képessége a rovar enzimháztartásának megváltozásával magyarázható. Elmondható továbbá, hogy a célpopulációban kis számban már eredetileg is jelen lévő rezisztens egyedek felszaporodásával hozható kapcsolatba a hatóanyaggal szembeni ellenálló képesség. A kialakulás sebessége arányos az érintett egyedek évi nemzedékszámával. Így tehát nagy rezisztencia kialakulását okozza a nagy nemzedékszám.

A cikk elején említett Pyregard (40 g/l piretrin) rovarölő permetezőszert számos ökológiai és konvencionális gazdálkodó előszeretettel használja. Fontos megemlíteni, hogy csak az engedélyezett kultúrákban és az engedélyokiratnak megfelelő előírások betartásával alkalmazható a következőképp:

méhek

A méhveszélyességi előírás és az engedélyokiratban foglalt egyéb, technológiai lépések betartása kötelező – fotó: Pixabay

Cseresznye, meggy:

Levéltetvek és foltosszárnyú muslica (Drosophila suzukii) ellen a kezeléseket előrejelzés alapján a zsendült termés kialakulásakor 0,75 l/ha dózisban 650-800 l/ha permetlével kell elvégezni. Cseresznyelegyek (Rhagoletis cerasi, Rhagoletis cingulata) ellen virágzás után sárga lappal végzett előrejelzés ismeretében 0,75 l/ha dózisban 800-1000 l/ha permetlével kell kijuttatni.

Kajszi, szilva:

Kártevő molyok, levéltetvek, levélbolha ellen rajzásvizsgálat ismeretében maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban 800-1000 l/ha permetlével szükséges kipermetezni.

Alma:

Anthonomus pomorum ellen a bogarak betelepedésekor virágzás előtt és virágzás után lehet a permetezéseket elvégezni maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban 800-1000 l/ha permetlével. A levéltetvek elleni kezelést előrejelzés alapján kell elvégezni. Virágzó almában kezelések végzése tilos!

Bogyós gyümölcsök:

Levéltetvek és Drosophila suzukii ellen a kezeléseket előrejelzés alapján maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban 650-800 l/ha permetlével kell elvégezni.

Szőlő:

Amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) ellen növényvizsgálat alapján a lárvák és a kifejlett alak ellen maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban 800-1000 l/ha permetlével. Virágzó gyomnövényeket tömegesen látogató méhek jelenléte esetén a készítmény nem használható!

szőlő

Amerikai szőlőkabóca ellen a lárvák és a kifejlett alak ellen használható meghatározott feltételek szerint – fotó: Pixabay

Hajtatott és szabadföldi paradicsom:

Ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys), zöld vándorpoloska (Nezara viridula) és levéltetvek ellen a kezeléseket előrejelzés alapján maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban 500-800 l/ha permetlével kell elvégezni.

Hajtatott és szabadföldi paprika:

Ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys), zöld vándorpoloska (Nezara viridula) és levéltetvek ellen a kezeléseket előrejelzés alapján maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban 500-800 l/ha permetlével kell elvégezni.

Szója:

Molyok, levéltetvek ellen a kezeléseket előrejelzés alapján maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban 300-500 l/ha permetlével kell elvégezni.

Rukkola és pakchoy:

Földibolhák ellen maximum 2 alkalommal 0,75 l/ha dózisban, 300-500 l/ha permetlémennyiséggel kijuttatva.

A méhveszélyességi előírás és az engedélyokiratban foglalt egyéb, technológiai lépések betartása kötelező.

Fontos megemlíteni továbbá, hogy a szintetikus piretroidok továbbra sem használhatók fel ökológiai gazdálkodásban, s a piretrin esetében is csak a meghatározott időintervallumon belül az engedélyezett kultúrák körében.