Az "Állatjóléti támogatás a húshasznú szarvasmarha ágazatban (KAP-RD31-1-24)" című pályázati felhívás tervezetéből kiderülnek a legfontosabb paraméterek.

A támogatás általános célja a hazai húshasznosítású szarvasmarha-állományok általános jólétének javítása:

  • több gondozói felügyelet biztosítása,
  • belső és külső élősködők elleni védekezés,
  • ásványi anyag kiegészítés alkalmazása,
  • csülökápolás és a többletalmozás biztosítása,
  • a több élettér, legelő biztosítása.

A támogatás elősegíti a 7 hónapnál idősebb, nőivarú, húsmarha-állományok tartási, takarmányozási és higiéniai körülményeinek javítását.

A pályázat benyújtásával az állattartók olyan tevékenységek végzésének fejében kaphatnak támogatást, amelyeket egyébként állatjóléti szempontból alapvetően fontos betartani, hiszen az állatjólét növelésével kiegyensúlyozottabb és ezért nagyobb teljesítményt nyújtó állatállománnyal rendelkezhetnek.

Mire fordítható az állatjóléti támogatás?

A támogatás felhasználása során vannak kötelezően megvalósítandó tevékenységek, mondta az Agroinform kérdésére Miklovicz Péter, a Gordius Solutions Tender Kft. tulajdonosa. Ilyen például az, hogy a támogatás fejében több gondozói felügyeletet szükséges biztosítani, az élősködők általi fertőzöttséggel pedig hatékonyan kell felvenni a harcot.

Hirdetés – 

A mezőgazdasági pályázatokkal és támogatásokkal kapcsolatban érdemes naprakész tudásra szert tenni, segítünk! Legyen szó pályázatokkal kapcsolatos kérdésekről, közvetlen támogatásokról vagy beruházási pályázatokról, kifizetődik a tájékozottság, csekkoljon be hozzánk, és ne maradjon le semmiről!

Vannak azonban választható támogatható tevékenységek is, mint az ásványi anyag kiegészítés alkalmazása, a csülökápolás biztosítása, a többlet almozás, illetve a nagyobb élettér, legelő biztosítása.

Mennyi támogatást lehet elnyerni?

A vissza nem térítendő állatjóléti támogatásra egy pályázó maximum 2,5 millió forint támogatást igényelhet 5 évre vonatkozóan. További részletek az alábbi táblázatban:


Vállalások

Maximális támogatási összeg (euró/állategység/év)
Kötelező előírások:
Több gondozói felügyelet biztosítása 28,1
Belső élősködő fertőzöttség ellenőrzése, szakszerű védekezés 39,8
Külső élősködők elleni védekezés (különös tekintettel: legyek, szúnyogok) 54,6
Választható előírások:
Ásványi anyag kiegészítés 50,7
Csülökápolás 5,5
Többletalmozás 39,3
Több élettér, legelő biztosítása 40,5

Ki pályázhat?

Azon mezőgazdasági termelő pályázhat, aki rendelkezik FELIR azonosító számmal, a TIR rendelet alapján vezetett nyilvántartásban a támogatható állatok tartójaként szerepel. Fontos, hogy a pályázónak a támogatási kérelemben feltüntetett tenyészetei maradéktalanul meg kell, hogy feleljenek az adott szarvasmarha fajra vonatkozó állatjóléti előírásoknak, a szarvasmarha fajra vonatkozó jelölési és nyilvántartási szabályoknak. A támogatás elnyerőjének vállalnia kell, hogy a teljes kötelezettségvállalási időszak alatt betartja azokat a szabályokat, amelyek teljesítését vállalta (azaz 2029. áprilisáig!)

szarvasmarha

Májustól lehet beadni a pályázatokat – Fotó: Shutterstock

A pályázat beadása

A támogatási kérelmeket 2024. május 02. – 2024. június 03. között vagy forráskimerülésig lehet benyújtani a megjelent felhívástervezet szerint.

A pályázat elbírálásánál előnyt jelent a választható előírások vállalása, a szakirányú végzettség és a termelői együttműködésben való szerepvállalás is.

Hamarosan: ÁTK!

Az állattartó telepek korszerűsítésére vonatkozó pályázati felhívás (ÁTK) megjelenése is hamarosan várható. Ugyanakkor azok számára, akik nem rendelkeznek nagyobb tőkével egy korszerűsítési beruházáshoz, számukra az állatjóléti támogatás ideális lehetőséget biztosít arra, hogy korszerűbb és állatjóléti szempontból is kielégítőbb módon végezzék a munkájukat. A legkisebb fejlesztés is jó ugródeszka lehet egy következő, sikeres pályázathoz.

Az ÁTK pályázat részleteiről hamarosan megjelenik összefoglalónk az Agroinform.hu-n.