Rekordot rekordra halmoznak

India 2021/2022-ben minden idők legnagyobb mennyiségét megmozgatva, több mint 11 millió tonnányi cukrot exportált, és az iparág arra számított, hogy Újdelhi idén 8-9 millió tonnás exportot tesz lehetővé két részletben.

India a világ legnagyobb cukortermelője és a második legnagyobb exportőre.

Újdelhi 6 millió tonna cukrot különített el a malmok számára az elmúlt három év termelése alapján – áll a kormány friss közleményében. Iparági tisztviselők arra számítottak, hogy a kormány a cukortermelés alapján 5-6 millió tonna cukorexportot engedélyez az első részletben, és további 2-3 millió tonna cukorexportot a második részletben.

India 2021/2022-ben minden idők legnagyobb mennyiségét megmozgatva, több mint 11 millió tonnányi cukrot exportált.

India 2021/2022-ben minden idők legnagyobb mennyiségét megmozgatva, több mint 11 millió tonnányi cukrot exportált. Kép: Unsplash

A második etap még bizonytalan

A szombaton kiadott közlemény nem részletezte, hogy a kormány engedélyezi-e a második etapot, de kereskedelmi és kormányzati források szerint ez valószínűleg megtörténik majd, mivel az ország termelése immár második egymást követő évben ért el rekordmagasságot.

India várhatóan mintegy 36,5 millió tonna cukrot termel majd az október 1-jén kezdődő szezonban

– közölte egy vezető iparági szervezet a múlt hónapban. "A megbeszélések során a kormány biztosította az ipart, hogy engedélyezi majd az exportot a második részletben, és ezért is kérte arra a malmokat, hogy még május vége előtt exportálják a cukrot" - mondta egy neve elhallgatását kérő vezető iparági tisztviselő.


A malomoknak 2023. május 31-ig saját maguknak vagy kereskedelmi exportőrökön illetve finomítókon keresztül, de exportálniuk kell a kiosztott kvótát

– áll a közleményben. Az idei szezonban 5-6 millió tonna cukor exportjára számítva a kereskedők már megkezdték az exportszerződések aláírását. "Az indiai cukor sok ázsiai, afrikai és közel-keleti országba is eljut" - mondta Praful Vithalani, az All India Sugar Trade Association elnöke. "Az eddigi élénk export miatt úgy tűnik, hogy a malmok akár 6 millió tonna cukrot is exportálhatnak majd, mire a brazil szállítmányok megérkeznek a világpiacra" - mondta.

India várhatóan mintegy 36,5 millió tonna cukrot termel majd a következő szezonban.

India várhatóan mintegy 36,5 millió tonna cukrot termel majd a következő szezonban. Kép: Unsplash

Műtrágyapiac

India nyíltan kommunikált célja az, hogy 2025-től beszüntesse a karbamidimportot, a 2023-as pénzügyi évre ezért 27,2 milliárd dolláros (11 billió forint) műtrágya-támogatást biztosítanak. A karbamidimport beszüntetésének oka, hogy az ország új üzemek üzembe helyezésével növeli helyi termelési kapacitását – közölte szerdán Mansukh Mandaviya műtrágyaügyi miniszter.

India, a karbamid legnagyobb importőre, átlagosan évi 35 millió tonnás növénytápanyag-fogyasztásának mintegy 30 százalékát importálja.

"Az a célunk, hogy 2025-re véget vessünk az importált karbamidtól való függőségünknek... öt új üzemünket addigra üzembe helyezzük" - mondta Mansukh Mandaviya újságíróknak. Az Uttar Pradesh állam északi részén található Gorakhpurban, a dél-telanganai Ramagundamban, valamint a kelet-indiai Talcherben, Barauniban és Sindriben lévő üzemek együttesen évente 6,5 millió tonna karbamidot termelnének.

A növénytápanyag nanorészecskéit tartalmazó, helyi karbamid előállítása 2025-re 5 millió tonnára emelkedik – mondta, hozzátéve, Narendra Modi miniszterelnök november 12-én avatja majd fel a Ramagundam üzemet.

India nyíltan kommunikált célja az, hogy 2025-től beszüntesse a karbamidimportot, a 2023-as pénzügyi évre ezért 27,2 milliárd dolláros (forint) műtrágya-támogatást biztosítanak.

India nyíltan kommunikált célja az, hogy 2025-től beszüntesse a karbamidimportot, a 2023-as pénzügyi évre ezért 27,2 milliárd dolláros (forint) műtrágya-támogatást biztosítanak. Kép: Wikimedia

India jelenleg számos országból importál karbamidot, köztük Ománból, Katarból, Szaúd-Arábiából és az Egyesült Arab Emírségekből. Ázsia harmadik legnagyobb gazdaságának rengeteg növénytápanyagra van szüksége hatalmas mezőgazdasági szektorának táplálásához, amely az ország munkaerőjének mintegy 60 százalékát foglalkoztatja, és a közel 3 billió dolláros gazdaság 15 százalékát adja. Mandaviya közölte azt is, hogy a magasabb globális árak miatt India műtrágya-támogatási számlája a 2023. március 31-ig tartó pénzügyi évre rekordértékre, 2,25 billió indiai rúpiára (11 billió forint) emelkedik az előző évi mintegy 1,5 billió rúpiáról (7 billió forint).

India teljes műtrágya-felhasználásának mintegy 70 százalékát a karbamid teszi ki.

A kormány fix összegű pénzügyi támogatást is nyújt a cégeknek, hogy más műtrágyákat alacsonyabb áron értékesítsenek a gazdálkodók megsegítése érdekében. Szerdán India jóváhagyta a második, 518,75 milliárd rúpiás (2 billió forint) támogatási részletet is a foszfát- és káliumműtrágyákra az idei pénzügyi év második felére.

(Forrás: Reuters, Reuters)