Ez a hangyafaj közismerten félreérthetetlenül védelmezte a gombákat a kártevőktől és kórokozóktól, aprólékos munkával összegyűjtötte számukra a növekedésükhöz szükséges tápanyagokat, és bámulatos építési technikát alkalmazva, bonyolult földalatti járatokat építve kedvező feltételeket alakított ki a gombák szaporodásához – írja a sciencedaily.com

A hangyák már 10 millió éve művelik a földet – fotó: Pixabay

Mindezért cserébe a gombák folyamatosan biztosították a hangyák táplálkozását. Ez a szimbiózis az állattannal, fiziológiával és etológiával foglalkozó tudósok számára a legnagyobb talányt jelenti, mivel tudatos együttműködésről csak emberek esetében lehet szó. Valamelyest hasonlít ehhez a pillangósvirágú növények szimbiózisa a nitrifikáló baktériumokkal, de ott tulajdonképpen az együttélés bizonyítottan nem feltételezi egyik faj létét sem.

Mindez mintegy 10 millió éve „célratörően” és bizonyítottan folyik, emberi földművelésről viszont legfeljebb tízezer éve beszélhetünk. Azt tehát nem mondhatjuk, hogy a hangyák az embernél jobban értenek a  földműveléshez, de annak egy bizonyos szegmensét régebben művelik.