Télen, amikor nagy a hideg, nem töltünk sok időt a kertben. De a hóesés sokak számára hozza meg a kedvet a kinti léthez. Azonban nem egyformán örülünk a hóesés adta szórakozásnak. A például egyáltalán nincs oda érte, ha ilyenkor rálépünk a hógolyózás vagy hóember építés hevében.

Fűre lépni néha tényleg tilos

A fűfélék jól viselik a telet. Nem is tehetnek mást, hiszen túl sok védelmet nem tudunk biztosítani a számukra. Azonban fagypont alatt jégkristályok keletkeznek a növények sejtjeiben, amik károsítják vagy akár megölik a növényi szövetet, ha rálépünk. Mivel télen a se nő, nagyon nehezen tudja regenerálni magát, ha rátaposunk.

fagyott fű

Télen fűre lépni tilos. Fotó: Shutterstock

Emiatt tavasszal csupasz foltok fognak éktelenkedni a gyepünkön, ami lássuk be, nem az a látvány, amitől megdobban a kerttulajdonosok szíve. Persze megoldható a foltok újravetése fűmaggal, de a legjobb védekezés, ha megfékezzük magunkat, és nem lépünk ilyenkor a fűre. Ha nagyon nem megy, jelöljünk ki útvonalakat, hogy el tudjuk kerülni.


Így várja a füved a tavaszt

Lássuk be, amikor nagyon várjuk a tavaszt, valószínűleg nem a fűnyírás után vágyakozunk. Pedig az egészséges gyep gyorsan nő. Ahhoz pedig, hogy tavaszra  csodálatosan szép és dús pázsit legyen a jutalmunk, gondoskodunk kell róla.

Ahogy a nyári alakunk is télen készül, úgy a szép gyepre is már télen el kell kezdeni gondolni. Sőt, nem csak gondolni kell rá, hanem tenni is kell érte. De megéri, hiszen nincs is annál jobb érzés, mint mezítláb végigsétálni nyáron a csodálatosan dús pázsiton.

1. Nagyon fontos a tavaszi állapotfelmérés. Ekkor nézzük meg, hogy milyen állapotban van a fű a tél után. Remélhetőleg nem maradt rajta az utolsó fűnyírás fűkaszáléka, és az őszi leveleket is eltávolítottuk róla. Ha mégsem, az nem jó hír, sem a fű, sem a mi számunkra. Ha ugyanis a gyepen levelek maradtak, azok alatt nagyon sok gombás fertőzés alakulhatott ki, melyek helyén a gyep elpusztulhat. Ha kész a baj, nem árt szakértő segítségét kérni.

2. Ahogyan megjelennek az első tavaszi napsugarak, hamarosan a reggeli madárcsicsergést felváltja a fűnyírók zaja. Az első nyírással mindenképp várjuk meg a fagymentes éjszakákat, hiszen ha ezt nem tesszük meg, a gyepünk sárgulásnak fog indulni. Az első nyírás mindig száraz időszakban történjen, és csak keveset vágjunk a fű hosszából.

Ha hirtelen akarjuk rövidre nyírni, az nagyon meg fogja viselni, így egyszerre csupán a fű hosszának egyharmadát nyírjuk le. De nem csak a mennyiség, a minőség is számít. Csakis éles szerszámmal dolgozzunk, különben nem vágni, hanem tépni és rongálni fogjuk a füvet. Ezért is érdemes az utolsó nyírás után karbantartani a fűnyírót, hogy ekkor már csak elő kelljen venni és már nyírhassuk is a füvet.

3. Ahogyan nekünk is szükségünk van vitaminokra a hosszú tél után, a gyepünk is hasonlóképpen van ezzel. A tél, a nyári aszály és a fűnyírás hatására a gyep igen sok tápanyagot veszített, ezért tavasszal mindenképp gondoskodjunk a fű trágyázásáról. Arra is ügyeljünk, hogy ne hagyjuk a fű között elszaporodni a gyomokat, mert azok később egyre nagyobb téren próbálják meg elnyomni a füvet, és átvenni az irányítást a gyepünk felett.

4. Ha pedig tavasz, akkor nagytakarítás. Igen, a fűben is. Csak ott éppen gyepszellőztetésnek nevezzük. Elhagyhatjuk, de nem érdemes. Az idősebb gyepnek mindenképp szüksége van gyepszellőztetésre, de még a fiatalabb gyep is egészen biztosan meg fogja hálálni azt, ha kap egy kis mesterséges lélegeztetést. Már az elején szögezzük le, hogy közvetlenül gyepszellőztetés utánra nem érdemes kerti bulit szervezni. A látvány ugyanis, ami a vendégek szeme elé tárulna, minden lenne, csak nem szívet melengető. A gyepszellőztetés eredménye csak 4-6 hét múlva válik láthatóvá, addig pedig úgy néz ki, mintha pusztító ütközet zajlott volna a fűszálak között.

fű hó

Tavasszal a fűnek is gondoskodásra van szüksége a tél után. Fotó: Shuttestock

A gyepszellőztetés célja, hogy az elhalt, elsárgult növényi részeket eltávolítsuk az élő szálak közül, és hogy meglazítsuk a talaj felszínét, hogy jobban tudjon szellőzni. A gyökérzet így több levegőhöz jut, a talajnak pedig sokkal jobb lesz a vízáteresztő képessége.

Többféle módszer és gyepszellőztető közül választhatunk, hiszen akad karmos és késes változat is. A karmos változatot akkor érdemes választani, ha inkább csak ki szeretnénk fésülni a fűszálak közül az elhalt növényi részeket.  A késes verzió amellett, hogy eltávolítja a gyepről a filcként összeállt réteget, még a talajt is meglazítja. A ritkább késes szellőztetővel többször is végig kell menni az adott területen, hogy minden kis centiméter átdolgozásra kerüljön, így edzésnek sem utolsó.

A kert méretétől függően dönthetünk benzines, vagy villanymotoros verzió mellett, melyeket a  nagyobb kertészeti szakáruházakban bérelni is lehet. Az első lépés egy alapos fűnyírás, amely során a fűszálakat ne hagyjuk 3 cm-nél magasabbra. Ahogy a fűnyírón, úgy a gyepszellőztetőn is be kell állítani a magasságot. Ha először használjuk a gépet, próbáljuk ki a kert egy eldugottabb részén, így a frontvonalban már nem érhet minket meglepetés.

Azonban figyeljünk rá, hogy ne munka közben álljunk meg beszélgetni, mert le fogjuk gyalulni a talajt. Éppen emiatt ne forduljunk túl szűken sem, mert hasonló hatást érhetünk el. Ezután nyugodtan elszórhatunk pár maroknyi fűmagot is, hiszen a frissítés egészen biztosan jót fog tenni a gyepnek. Ezt követően pótoljuk a gyep tápanyagveszteségét, majd alaposan öntözzük meg, és hagyjuk regenerálódni. Ne lépjünk rá, és a kerti medencét se most helyezzük üzembe rajta.

A következő fűnyírással addig kell várni, míg a régi fűszálak elérik a 8 cm-t. Ekkor vágjuk vissza körülbelül 4-5 cm magasságúra a füvet. Ahogy dúsul és regenerálódik a gyep, úgy mehetünk lejjebb a centiméterekkel. És az eredmény remélhetőleg csodásan puha, gyönyörű gyep lesz.