A megkérdezett vetőmag-forgalmazók szerint nem látni pontosan, hogy mekkora kukoricavetőmag-készlet áll majd rendelkezésre, hiszen a végleges mennyiségek csak az engedélyeztetési eljárások lefolytatása után, 2021 januárjában lesznek láthatóak, de már most egyértelmű, hogy lesznek olyan gazdálkodók, akiket nem tudnak majd kiszolgálni.

Az okok elsősorban arra vezethetők vissza, hogy az idei év időjárása viszonylag kedvezőtlen volt a kukorica vetőmag előállítása szempontjából azokban az országokban, ahol a legnagyobb vetőmag-előállító cégek nagy területeken termesztenek: Franciaországban és Romániában. A franciák például kifejezetten jó évet jósoltak, de a mennyiségek mégsem váltották be a reményeket. Szintén hűvös volt Romániában abban az időszakban, amikor a kukoricacsövek szemszámának kialakulása zajlott.

Az EU Közös Kutatóközpontjának (JRC) nyáron készített európai termésbecslései szerint a várható termésátlag jóval az előző öt éves átlag alatt marad a kiterjedt csapadékhiány miatt, mely a virágzás és a szemképződés időszaka alatt is sújtotta a kultúrákat – olvasható a met.hu-n.

kukorica

A hűvös idő és a csapadékhiány miatt a csődifferenciálódás folyamata nem volt sikeres a francia és a román vetőmag-előállító területeken – Fotó: pixabay

Hazánkban a leginkább keresett kukoricafajták az utóbbi években főként a FAO 350-450-es éréscsoportba tartoznak,

ebben a fajtacsoportban kell számítani leginkább kínálatcsökkenésre és áremelkedésre.

Van olyan forgalmazó, aki óriási káoszt jósol, mivel a gazdálkodók hozzászoktak ahhoz, hogy bőséges kínálat van, amit eddig a túltermelés is biztosított, és állandóan voltak hozzáférhető készletek.

Ezeket a készletek a legtöbb forgalmazó az utóbbi időszakban selejtezte ki, letisztították a portfóliójukat, és ez pont egybe esik azzal, hogy a szokásosnál hűvösebb időjárás miatt a kukoricavetőmag-előállító területek nem hozzák a remélt mennyiségeket.

Szintén befolyásolhatja a helyzetet, hogy a családi gazdálkodók és őstermelők adózása megváltozik januártól, ezért sokan még idei költségként szeretnék realizálni a vetőmag árát. Emiatt hamarabb foglalják le a készleteket, így gyorsabban terjed a híre annak, hogy hiány lesz.

A vetőmaghiány ellensúlyozására az is megoldást jelentene, hogy a dél-amerikai területekről hoznak be a forgalmazók később vetőmagot, viszont az európai GMO rendelkezések miatt ez nagyon kockázatos lenne, így a legtöbben nem vállalják a vetőmaghiány pótlását ebben a formában. (Cikkünk a témában itt olvasható.)

Pallós Mihály, KWS Magyarország Kft. értékesítési vezetője szerint mennyiségi hiány nincs, maximum „minőségi”, azaz bizonyos kurrens termékekből lesz kevesebb, elsősorban a kései 300 és korai 400 FAO éréscsoport érintett. A KWS-nél a legkiemelkedőbb KWS KASHMIR kukorica hibrid esetében stratégiai készletezés mellett döntöttek 1 évvel ezelőtt, így az értékesítési vezető szerint biztonsággal ki tudják szolgálni a termelőket. Előfordulhat, hogy emelkednek majd az árak, de itt érdemes azt is figyelembe venni, hogy a „HUF árfolyam 10 %-kal gyengébb az 1 évvel ezelőttihez képest” – mondta Pallós Mihály.