Megjelentek a kötelezően irtandó gyomok is – írja Zsigó György. A 43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet (a növényvédelmi tevékenységről) 2. § -a szerint „a földhasználó és a termelő köteles védekezni, különösen” pl. a parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) vagy pl. az aranka fajok (Cuscuta spp.) ellen. Az aranka fajok elleni további kötelezettségekről, a 3.§ még részletesebben fogalmaz. A hatóság szankcionálási eljárása hasonlít a parlagfű esetében alkalmazottal. Terjesztésében a járművek és az állatok játsszák a főszerepet a közterületeken.

Az első fotón egynyári virágágyásban láthatják az indáit, a palántákkal, a szennyezett palántafölddel hozták be a karantén gyomot. A folyamatosan virágzó és magot érlelő és azt elhullajtó arankát csak folyamatos ellenőrzéssel és a fertőzés esetén elvégzett azonnali gyomirtással lehet eredményesen gyéríteni (glifozát hatóanyagú gyomirtók).

Aranka egynyári virágágyásban – fotó: Zsigó György

A 2008. évi XLVI. törvényben szereplő június 30. határidő után már bimbós parlagfű esetén is bírságolhat a hatóság. Beindultak a felderítések, közterületeken is. De ha az allergiásokra gondolunk, akkor a lelkiismeretünk is azt diktálja, hogy irtsuk a parlagfüvet. A gyomlálás, a kihúzás a legeredményesebb de lassú, munkaigényes módszer. Természetesen a kapálás, rotálás, kaszálás és a gyomirtó szerek is szóba jöhetnek. Ez utóbbi esetben a glifozát hatóanyagúak közül engedélyezett néhány készítmény közterületen. A NÉBIH ingyenesen hívható zöld száma, ahol a lakosok a bejelentéseket megtehetik: +36 80/263244.

Lepkekabóca mézharmatcseppei – fotó: Zsigó György

A fák alatti járdán, a nagy mézharmatcseppek az amerikai lepkekabócára utalnak. Valóban, a lehullott platánlevél fonákján láthatják is a lárvatelepeket. Pontosabban már inkább csak a maradványait, a fehér viszszálakat. Még feltűnik néhány idős, nagy testű lárva, de többségében a szárnyas szürke „lepkéket” az imágókat riasztjuk fel. Ezek most párzanak, tojást raknak és jövő tavasszal találkozunk majd újra, a lárvákkal. Ahol még a permetezés mellett döntenek, ott az előző felhívásban megadott rovarölőkkel védekezhetnek.

Platán csipkéspoloska imágója és lárvái – fotó: Zsigó György

Az elhagyott lepkekabóca lárvatelep árnyékában a platán csipkéspoloska imágóját és a tojásaikból kikelt lárváit, ürülékszemcséit láthatják. Eljött a permetezés ideje, ez ellen, a szívogatásával ténylegesen súlyos növényi kártételt okozó rovar ellen. „Kötelező” a permetezés, különben száraz, kifakult levelekkel érik meg a platánok a nyár végét. A klorofillal rendelkező, egészséges leveleknek őszig még sok feladatuk van! A vesszőkbe, rügyekbe juttatott tápanyagok biztosítják pl. a fák szárazság és fagytűrőképességét.

A felszívódó Mospilan 20 SG (és névváltozatai: Gazelle 20 SG ill. SP, Spilan 20 SG, Rafting, Attack és Attack SG) mellé javaslom, hogy adagoljanak Decis Megát és valamelyik tapadásfokozót is. Mivel egyre erősebb a platánlisztharmat fertőzése is, ezért kontakt kéntartalmú gombaölővel is kombinálják a permetlevet (Thovit Jet, Microthiol Special).

További fotókért, a házikerteseknek szóló felhívásokért és a rajzási táblázatok megtekintéséért kattintson ide. A felsorolt növényvédő szereket megtalálja az Agroinform.hu Növényvédőszer adatbázisában, ami elérhető ide kattintva.