A globális terménypiaci (rossz) hírek hatására lassan emelkedő pályára álltak a világpiaci gabonaárak, bár a fekete-tengeri gabonafolyosóról szóló megállapodás megújítása miatt május 5. és június 9. között még némileg csökkent a búza és a kukorica világpiaci ára is.

A búza és a kukorica hazai ára feleannyi, mint tavaly ilyenkor

A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza júliusi jegyzése 253 dollár/tonnáig emelkedett a megfigyelt tőzsdenapokon. Ezzel egy időben a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a termény szeptemberi jegyzése 228–239 euró/tonna között alakult. A június 1-jei 220 eurós mélypontról tehát már felfelé indultak meg az árak.

Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon (2021–2023) – Ábra forrása: Agroinform

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 66,9 ezer forint/tonna termelői áron kereskedtek az étkezési búzával június második hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 47 százalékkal múlta alul.


Az árpa aratásának kezdetén így alakulnak a hazai árak:

A takarmányárpa heti termelői ára Magyarországon (2021–2023) – Ábra forrása: AKI

A kukoricával átlagosan 65,6 ezer forint/tonna termelői áron kereskedtek Magyarországon június második hetében, ami az egy évvel korábbitól 45 százalékkal maradt el. A chicagói árutőzsdén 235–252 dollár/tonna között alakult a kukorica júliusi jegyzése a megfigyelt időszakban. Ezzel egy időben a párizsi árutőzsdén a termény augusztusi tőzsdei elszámolóára 237 euró/tonnáig emelkedett, a június elsejei mélypont 213 euró volt.

A magyar piac általában szorosan követi a világpiaci trendeket, az idei év azonban sajnos különleges, csak lassan, valószínűleg ősszel lesz érzékelhető itthon az áremelkedés. Ennek okairól Fórián Zoltán agrárpiaci szakértővel beszélgettünk.

Az olajosmagok árát még az ág is húzza. Lefelé.

A Tallage szerint április 14. és május 19. között – az ukrán termény kivételével – jelentősen csökkent a szójabab világpiaci ára. Ennek okai az Agrárközgazdasági Intézet legfrissebb gabonapiaci jelentése szerint:

  • a bőséges brazíliai kínálat,
  • az USA-ban a felgyorsult vetési műveletek és jó termesztési körülmények,
  • az alacsonyabb kereslet,
  • valamint a fekete-tengeri gabonafolyosóról szóló megállapodás meghosszabbítása.

Az AKI PÁIR adatai szerint a szójabab termelői ára 144,9 ezer forint/tonna volt június második hetében, ami 40 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbihoz képest.

A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a szójabab júliusi jegyzése 539 dollár/tonnáig emelkedett június 5. és 16. között.

A repcemag ára is mélyrepülésben van a Tallage tájékoztatása szerint, melynek okai: a magas EU-s repcemagkészletek, a kőolaj és a növényi olajok árának mérséklődése, valamint az élelmiszeripar és a biodízel-ágazat alacsony növényiolaj-igénye.

Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a repcemag termelői ára 147,5 ezer forint/tonna volt június második hetében.

A párizsi árutőzsdén a repcemag augusztusi tőzsdei ára 421–474 euró/tonna tartományban alakult június 5. és 16. között. Némi elmozdulás látható, ugyanis a mélypont 400 euró körül volt június elején.

A napraforgómag világpiaci árát a jelentős vetőmagkészletek, valamint a napraforgóolaj iránti alacsony kereslet mérsékelte április 14. és május 19 között. Az AKI PÁIR adatai szerint a magas olajsavtartalmú napraforgómagot (HO) 123,8 ezer (–63 százalék az egy évvel korábbi árhoz képest), a nagy olajtartalmú napraforgómagot (LO) 134,1 ezer forint/tonnáért (–48 százalékkal alacsonyabb ár az egy évvel korábbihoz képest) vásárolták a feldolgozók és a kereskedők június második hetében.

A napraforgómag heti termelői ára Magyarországon (2021–2023) – Ábra forrása: AKI

Az ipari napraforgómag (magas olajsavas napraforgómaggal együtt) áfa és szállítási költség nélküli termelői ára átlagosan 133,1 ezer forint/tonna (–60 százalék) volt.