Az egészséget – mint legfontosabb tényezőt – onnantól kezdve kezdjük megfogalmazni, hogy részünk lesz egészségkárosodásban, ami jellemzően az idősebb korúakat érinti. S hogy mi kell az egészséghez? Egészséges környezet, pozitív életfelfogás, mozgás, egészséges táplálék. Hogyan juthatunk egészséges élelmiszerekhez 2023-ban, a tomboló infláció időszakában?

egészséges élelmiszerek saját zöldségek

Zöldséget és gyümölcsöt saját kertből is biztosíthatunk a családunk számára – fotó: pexels.com

Már mind hallottunk róla, hogy az Európai Unióban Magyarországon az egyik legsúlyosabb az élelmiszerárak drágulása. 2022. év elején lehetett még 300-400 forintért, 2023. januárjában már alig lehet 700 forint alatt találni egy kiló kenyeret. Egyes kimutatások szerint a lakosság élelmiszerre fordított kiadása csökkent néhány százalékot 2022. év végén az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Egyre többen leszünk úgy, hogy csak fél szatyorral jövünk ki a boltból, jól meggondoljuk, mire adjuk ki nehezen megkeresett pénzünket. S persze hetente változik, melyik szupermarket mit értékel le vásárlócsalogatónak, a pénzünk így is egyre kevesebbet ér. Elámulhatunk a Penny akciós újságban egy 30%-os leértékelésen, de az valószínűtlen, hogy éppen az a termék kell a többségnek mindennapi betevő gyanánt.

Mit lehet tenni, hogy az egészséges táplálkozást fenntartsuk az elszálló árak mellett? Például nekiállhatunk saját zöldségeket, gyümölcsöket termeszteni. Természetesen ne egyik napról a másikra várjunk eredményt. Az egyszerűbb zöldségnek is – mint paradicsom vagy paprika – több hónap kell, hogy termést hozzon. A gyümölcsök java pedig fán terem, amihez még több idő kell. Amíg várunk a „babérok learatására” pénztárcánk kímélése érdekében annyit tehetünk, hogy idénynek megfelelő gyümölcsöket eszünk, illetve az idénygyümölcsöket eltesszük későbbre befőtt és lekvár formájában. Akkor egész évben lesz vitaminforrásunk.

Az időn túl szintén fontos tényező a termesztés helye. Szerencsésebbek rendelkeznek saját kerttel, telekkel. Másoknak pedig marad a balkon, a tetőtér, avagy, a közösségi kert. Manapság még szélesebb társadalmi réteget érint az elmagányosodás, így a részvétel egy közösségi kert művelésében további jótékony hozammal járhat.

S ha már saját termésnél, saját fáradozásunk gyümölcsénél tartunk, mit gondolunk, finomabb-e a saját termés, mint a boltban vásárolt zöldségek, gyümölcsök? Aki kipróbálta, biztosan egyetért, hogy igen. Aki nem hiszi, járjon utána: termesztésnél gyorsabb eredményt érünk el például sütéssel, főzéssel. Kövessük a receptet, bármit is készítünk! Próbáljunk csak egyszer magunk kenyeret, pékárut sütni. Nem feltétlenül sikerül elsőre, de amint jól sikerül, büszkén ajánljuk majd másoknak is. Saját kezünk munkája mindig édesebb, legyen szó akár egy ennivalóról vagy egy télikert építéséről.

Mindezzel együtt járhat egy szemléletváltás, egyre eltávolodunk a fogyasztói társadalomtól. S ha majd egy répa a saját veteményesünkből nem lesz tökéletes formájú, akkor is felhasználjuk. A csúnya gyümölcs is lehet finom, ha jól tálaljuk.

Mindenesetre, ha a cikk témáját távol érezzük magunktól, akkor is tehetünk azért, hogy egészségesen étkezzünk növekvő árak mellett:

  • böngésszük át a heti akciós újságokat,
  • keressük a közeli szavatossági idejű (és ezért leárazott) termékeket,
  • ne dobjunk ki még ehető élelmiszert,
  • figyeljünk a hűtőben és mélyhűtőben régóta tárolt dolgok minőségére,
  • keressünk fel őstermelőket és vásároljunk tőlük. Tojást, tejet, húst, zöldséget és gyümölcsöt, szinte mindent be lehet szerezni közvetítők kihagyásával. Így vélhetően a beszerzési ár is alacsonyabb lesz.

Ezen kívül sokat lehet olvasni a többi faktorról is, amik szükségesek az egészséges életvitelhez. Egészséges környezet, pozitív életfelfogás, mozgás? Csapjuk csak fel az internetet, találjuk meg a megbízható forrásokat!