Ha az időjárás nem szól közbe, sokkal jobb évet zárnak a paprikatermelők, mint tavaly. Az elmúlt években egyre többen próbálkoznak az új hibrid fűszerpaprikával, erről számoltak be egy minap tartott szakmai napon Röszkén. A Délibáb névre keresztelt újdonságot Molnár Albert, a Paprika Molnár Kft. ügyvezető igazgatója mutatta be.
- Kísérleti stádiumban van még ez a fajta. Ezt a nagyközönség, illetve a termelők is csak fóliás paprikaként ismerik, azonban ebben az évben szántóföldi körülmények között is kipróbáltuk. Mint látható – mutat körbe Molnár Albert - elég jó a termés. Kiváló a festékanyag tartalma, méréseink azt mutatják, hogy messze meghaladja az egyéb konstans fajtáknak a festéktartalmát.
Vagyis kiváló minőségű, ugyanakkor alacsonyabb az önköltsége, tehát jövedelmezőbb a termelése. Mint hallhattuk, kétezer négyzetméternyi területről 25 mázsányit szedtek le.
A sándorfalvai Csúri László évek óta termeszti a hazai nemesítésű hibrid paprikákat.
- Régóta fóliázunk, de a szabadföldi paprikatermesztést csak most kezdtük. Csak az új fajtákat részesítjük előnyben, mert minőségben, színre, ízre, teljesen mások, és sokkal többet teremnek. Míg a régi, hagyományos fajtákat valamikor csak a fagyok előtt szedtük, ezeknél az újaknál a fagyokra már egyetlen paprika sem marad a töveken. Szeptember közepre, vagy végére nekünk már nem lesz szabadföldi paprikánk. Ez növeli a termelés biztonságát.
A nemesítőnek az a legbiztatóbb, hogy rosszat idén nem hallott a hibrid paprikára.
- Az elmúlt években előfordultak problémák, hogy az egyik kicsit csípett, a másik nem, de úgy gondolom, ezt időközben sikerült megoldani – mondja Somogyi György nemesítő. – S közben terjeszkedünk is. Például Mindszent, Szentes környékén, ami eddig fehér folt volt a fűszerpaprika tekintetében, mert ott döntően étkezési paprikákat termelnek. Idén már fűszerpaprikával is foglalkoznak. Nem azt mondom, hogy óriási létszámban, de annál a 2-3 termelőnél, akik elkezdték, azoknál nagyon szép a paprika.
A hibrid fűszerpaprika-fajták az eredetvédett szegedi paprika alapját is adhatják, szerepelnek a termékleírásban.
- Külön kell választani a hagyományos, kézműves, csumázott fűszerpaprikát, - ahol gyakorlatilag csak a hús és legfeljebb a mag van a termékben - azoktól a nagyüzemi típusú fűszerpaprika-őrleményektől, amik egyébként feltehetően elfogadható minőséget adnak bizonyos gyártási célokra, egyéb termékekbe – magyarázza  Gyaraky Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszer-feldolgozási főosztályának vezetője.

- Vissza kell térnünk a hagyományokhoz, vissza az alapokhoz, és a magas hozzáadott értékű fűszerpaprika-őrleményeket kell használnunk. Nekünk, fogyasztóknak pedig tudomásul kell vennünk, hogy ami érték, az sajnos többe is kerül.
A szakmai nap résztvevői bizakodóan állapították meg, hogy az elmúlt évek mélyrepülése után van jövője a magyar fűszerpaprikának, sőt határon túlról is érdeklődnek az új fajták iránt.

Hajdu Anikó – Győri András