Kora reggel indultunk az iskola udvaráról a Fliegl abdai gyárába, ahol találkoztunk a gyár munkatársaival, Sipos Szilvia marketingmenedzserrel és Sipőcz András területi képviselővel, akik elkísértek minket a kétnapos túrán.

Az első állomás a Karpfhamerfest volt, ahol megtekintettünk egy mezőgazdaságigép- és munkagép-kiállítást. Először megkerestük a Fliegl standját, ahol várt minket Ackermann Tamás, a magyarországi Fliegl gyár cégvezetője, aki tájékoztatott minket a Fliegl piaci pozíciójáról, gépeiről, az ott lakó gazdák helyzetéről, valamint a különböző irányelvekről, problémákról, majd összehasonlította az itthoni irányokat, helyzeteket az ottanival.

A kiállítást végigjárva találkozhattunk ismerős cégek neveivel és gépeivel, de nagyon sok olyan bajor cég is jelen volt, akik a helyi piacot próbálják kiszolgálni, és nem lépnek nagyobb piacokra. A kiállítás nagyon látogatóbarát volt, a gépek nagy részébe be lehetett ülni, végig lehetett tapogatni, és élő bemutató is akadt.

A kiállítás hangulata az általunk vártat teljes mértékben felülmúlta, az emberek kedve egy kicsit se tükrözi a nálunk megszokottat.

Fliegl

A kiállítást követően elindultunk Altöttingbe a Plankl Hotelbe, ahol a szobáink – amik leginkább lakosztálynak nevezhetők – elfoglalása után megvacsorázhattunk a saját éttermükben. Vacsorához csatlakozott kis csapatunkhoz Maria Fliegl, a cég tulajdonosának felesége, aki beszél magyarul, Judit, a Fliegl Agro-Center egyik marketingese, aki szintén jól beszélte nyelvünket, és Ackermann Tamás cégvezető is. Az esti beszélgetés kötetlen volt, ennek ellenére az oktatás és a mezőgazdaság volt a központban.

A vacsorát követően Judit, az „idegenvezetőnk” körbevezetett minket a kis város központjába, megmutatta nekünk Mária kegytemplomát is.

A másnap svédasztalos reggelivel indult, majd összepakolást követően, a szállodát elhagyva útra keltünk Kastl irányába, hogy megtekinthessük az 1975-ben Joseph Fliegl által alapított gyár mai állapotát. Körbevezettek minket a gyár területén, megmutatták a gyártás folyamatát, az aktuális fejlesztéseket. Interaktív gyárlátogatás volt, hisz minket, diákokat kérdeztek a Fliegl-termékekről, azok felhasználásáról, kialakításukról. Szakmailag nagyon hasznos volt, hiszen a kisvállalatok szabványtól eltérő homlokrakodók miatti problémáit és megoldását is felvázolták nekünk.

Mindezek után megnéztük az Agro-Centert is, ami egy közel futballpálya nagyságú agráráruháza a cégnek. A polcok közt járkálva fele-fele arányban találtunk Fliegl-márkás termékeket és más egyéb gyártó által gyártott cikkeket. Külön érdekességnek találtam, hogy a boltban látható volt egy Hannomag típusú üzemképes traktor, valamint iskolák által gyártott különböző modellek is ott voltak a polcon eladásra.

Következő úti célunk a mühldorfi Fliegl gyár volt, ahol először a kiállítóterembe mentünk be. Itt Mária és Tamás – a tegeződés elfogadott forma – fogadott minket. Megbeszéltük a menetrendet. Délelőtt megtekintettük a kiállítóteremben található pót- és tartálykocsikat, valamint azok felszereltségét és kialakítását hozzáértő személy – András – tájékoztatójával, ami szintén interaktív volt.

Fliegl

Ezt követően együtt ebédeltünk Joseph Fliegllvel, a gyár tulajdonosával és vezetőjével – szintén beszél magyarul!!!!! –, valamint Mária Fliegllel, aki szintén a cégnél dolgozik. Ebéd közben a cég tulajdonosa érdeklődött a magyar mezőgazdasági iskolák helyzetéről, lehetőségeiről.

Az ebédet követően elindultunk a gyár területén körbe, először a gyártórészleget tekinthettük meg, ahol elkezdődik egy pótkocsi „élete”. Első lépésben megnéztük a kész Fliegl termékeket, azok sajátosságait – pótkocsi alá mászva stb. –, majd a gyár területén folyamatosan haladva láthattuk a termékgyártás folyamatát. Végignéztük az egyes munkafolyamatokat, a 3 dimenziós lézervágón keresztül a több tonnás hajlítógépeken át a szemcseszórók és a merítő ládák is bemutatásra kerültek.

Találkozhattunk a gyár területén a Fliegl család fiatal tagjával is, miközben szerelték össze a gyár termékeit. Külön meg kell említeni a gyár automata, számítógép által vezérelt, 27 méter (!) magas raktárát, ahol a gépek működési sugara emberektől acélráccsal el van zárva, tehát a rendezés emberi beavatkozást nem igényelt, és láthattuk munka közben is. A gyártórészlegről kiérve a különböző felépítményeket, alvázakat és futóműveket tudtuk összehasonlítani.

Tamás – interaktív beszélgetés közben – feltárta előttünk a különböző típusok eltérését és kifejlesztésük okát, a különböző, a cég által gyártott ún. „NoName” pótkocsikat, ahol a megrendelő kérésére olyan szerkezeti kialakításokat is használtak, amiket a saját termékein nem találhatunk meg. Ezenkívül iránymutatást kaptunk a gazdák helytelen géphasználatából adódó hibákról is. Átbeszéltük a különböző alvázelrendezések és profilok előnyös és hátrányos oldalát a pótkocsikon való alkalmazáshoz, valamint a különböző felépítményekben rejlő kialakításokat.

Fliegl

A látogatás végén, visszaérve a kiállítóterembe, kaptunk különböző, a gyár által forgalmazott tárgyakat (pólók, sörös korsók stb.).

Nagy megtiszteltetés volt számunkra, hogy a világ egyik vezető mezőgazdaságigép-gyártó cégét és termékeit megismerhettük, valamint a Fliegl gyár tulajdonosát és családját is. Ezek után búcsút vettünk egymástól, mi pedig elindultunk hosszú utunkra hazafelé.

Diákként elmondhatjuk, hogy egy nagyszerű verseny után egy nagyszerű, jól szervezett, minden részében szakmai kiránduláson vettünk részt, mely interaktív volt, amit a cégvezető a búcsúzáskor kiemelt, és külön hangsúlyozta jó felkészültségünket is.

KÖSZÖNJÜK!

Gaál Ernő, Cseh Bence, Hoffman Patrik, Czinder Szabolcs, Gyurátz Soma

A Csukás Zoltán Mezőgazdasági Szakközépiskola 12/A osztályos tanulói, már egész nyáron várták ezt a napot. A MEGFOSZ és az Agro Napló közösen szervezett tavaszi MezőgépÉSZ játékának nyertes csapata, szeptember 5-én utazhatott el a nyeremény utazásra.