Napjainkban igencsak felgyorsultak az események a mezőgazdasági célú robotok, önvezető traktorok és önvezető funkcióra is képes más gépek körül. Egyelőre ezek közül még a drónok vezetnek a mindennapos alkalmazások során.

A mindennapos valóság

A robotok, drónok és önvezető gépek gyakorlati elterjedése kétségtelenül elkezdődött, azonban már most is látható, hogy nem minden területen fog egyforma gyorsasággal végbemenni az átállás. Ennek részben műszaki okai vannak, mert bizony az emberi kézügyességet és villámgyors gondolkodást igen nehéz felülmúlni.

A mezőgazdaságban folyamatosan változik a munkakörnyezet, ami más és más konstrukciókat és igen magasfokú mesterséges intelligenciát kíván meg a robotok esetében, másrészt az időjárás viszontagságaival szemben is védettnek kell lenniük a szerkezeteknek.


Az önvezető erőgépeknél egyelőre a traktorok vezetnek, de ezek jelenleg még általunk is vezethető gépek, teljesen autonóm funkcióval párosítva. Van azonban néhány teljesen autonóm, már fülke nélküli prototípus is, amelyek minden bizonnyal a közúti forgalomban is megállnák a helyüket. A nagy talány a vontatott vagy függesztett eszközök mérete, illetve hogy a kikerülést vagy félrehúzódást hogyan oldaná meg a technika.

És akkor még nem beszéltünk más nagy teljesítményű gépekről, például önjáró permetezőről vagy silóbetakarítóról! Ezek mikor lesznek autonóm gépek?

Sokan úgy gondolják, hogy a robotok vagy autonóm gépek előbb a nagyobb, majd fokozatosan a kisebb, családi gazdaságokban fognak elterjedni.

Vezető nélküli traktorok

A vezető nélküli traktor talán a legnagyobb dolog a mezőgazdaságban 1812 óta, amikor Richard Trevithick feltalálta a világ első hordozható gőzgépét mezőgazdasági használatra. A John Deere 2022-ben jelentette be, hogy teljesen automatizált traktorokat hozott létre, bár ezek egyelőre nincsenek sorozatgyártásban és kereskedelmi forgalomban.

Mindegyik gép 12 sztereokamerát és egy Nvidia GPU-t tartalmaz, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy a járművet okostelefonnal irányítsák. A John Deere kezdetben autonóm működésre átalakított traktorokat kíván bérbe adni, és reméli, hogy ezek 2030-ra piacra kerülhetnek.

Sokan attól tartanak, hogy az autonóm gépek elveszik az emberi munkahelyeket. A legtöbb mezőgazdasági munkahely azonban már ma is gépesített, a vezető nélküli gépek leginkább a gazdák életét könnyítik majd meg, lehetővé téve a termelés növelését.

Példa erre napjaink kotrógépei, amelyekkel a legnehezebb földmunkákat is egyetlen ember képes elvégezni.

Az ipari forradalom végéhez közeledve az amerikai munkavállalók több mint 50 százaléka a mezőgazdaságban dolgozott, míg napjainkban az amerikai munkavállalók kevesebb mint 2 százaléka foglalkozik közvetlenül mezőgazdasági munkával. Mindez az automatizálásnak köszönhető.

Bár a vezető nélküli traktorok még nem állnak rendelkezésre a mindennapokban, de az olyan berendezések, mint az automata fejőgépek és automatizált kormányzású kombájnok, már lehetővé teszik a gazdák számára, hogy kevesebb munkával, munkaerővel termeljenek több élelmiszert.

Drónok

A drónok, más néven pilóta nélküli légi járművek (UAV-k) már ma is fontos szerepet játszanak a mezőgazdaságban, jellemzően a forgószárnyasok. Nedves, sáros talaj esetén is gond nélkül permetezhetnek növényvédő szert vagy műtrágyázhatnak, sokkal pontosabban, mint a merevszárnyú repülőgépek. Sőt, a gyomirtó szereket akár centiméterekről is képesek bizonyos gyomnövényekre permetezni, segítve ezzel a termés és a környező ökoszisztémák megóvását.

drón

A drónok már ma is fontos szerepet játszanak a mezőgazdaságban – fotó: Pixabay

Még a növények egészségi állapotát is figyelemmel tudják kísérni. Az infravörös kamerák lehetővé teszik, hogy a halványabb megjelenésű, beteg növényeket kiemeljék, így segítve a gazdákat a problémás növények felkutatásában és kezelésében. Sok gazdálkodó már alkalmazza a drónokat, mert azok rezsiköltsége és vételára sokkal alacsonyabb, mint az autonóm traktoroké.

Szántóföldi robotok

A napenergiával működő FD20 többcélú robotok 2019-ben kerültek piacra, amelyek vetésre és mechanikus gyomirtásra egyaránt alkalmasak. A cukorrépát nemcsak elültetik, de pontosan „emlékeznek" arra, hogy hova helyezték el. Később, amikor a növények kihajtanak, a robotok végigjárják az ültetvényt, és kiirtják a gyomokat.

robot

FD20 munka közben – fotó: Youtube-videó

A Tortuga AgTech gyümölcsszedő robotjai gondosan leszedik a szamócát és szüretelik a szőlőt, jól párosítva az üvegházi gyümölcstermesztési műveletekkel. A kanadai székhelyű Barnstorm Agtech nemrég nyert támogatást olyan apró, vezető nélküli traktorok csapatának kifejlesztésére, amelyek lassú menetben járják be a földeket. Zack James feltaláló egy körülbelül fűnyíró méretű jármű prototípusát fejlesztette ki, amely képes a takarónövények magjait elvetni.

Más, vezető nélküli traktorprototípusok speciális, cserélhető tartozékokkal képesek kaszálni, gyomot irtani és műtrágyát kijuttatni. Az ilyen apró járművekből álló flották precízebb gazdálkodást tesznek majd lehetővé, mint a hagyományos nagy traktorok, amelyek csak nagy területeket tudnak lefedni, és nem tudnak elég precízen navigálni a keskeny növénysorok között.

Bár kevésbé izgalmasak, ezek a kis autonóm traktorok valószínűleg hamarabb válnak elérhetővé, mint a nagy változatok, és valószínűleg sokkal olcsóbbak is lesznek. Joggal sejthető, hogy a gazdák a nagy gyártók vezető nélküli traktormodelljeit megelőzve fogadják el ezt az alternatívát.

A mezőgazdaság jövője

Az autonóm mezőgazdasági járművek közé tartoznak a vezető nélküli traktorok, a teljesen automatizált drónok és a talajon dolgozó kis robotok. Ezek monoton vagy veszélyes feladatokat végezhetnek, munkaidőt és kapacitásokat szabadíthatnak fel, és észreveszik azokat a dolgokat, amelyeket a gazdálkodó esetleg nem vesz észre, például a gyomokat vagy a kártevőket.

A jövő gazdaságai szinte biztosan automata járműveket fognak használni – sőt, a mai gazdaságok már el is kezdték ezeknek az alkalmazását. Egyszerűen csak idő kérdése, hogy ez a technológia mikor fog valóban széles körben elterjedni.

Forrás: www.globalagtechinitiative.com