A nagytestű halak, különösen a pontyok, komoly reklámértéket képviselnek a hazai horgászturizmusban, így nem csoda, hogy egyes tógazdák mindent megtesznek azért, hogy ilyen példányokat szerezhessenek be tavaikba. Az utóbbi években azonban mindez egyre gyakrabban illegális úton történik: a természetes vizekből és halastavakból is eltűnnek az óriási méretű halak, amelyeket aztán súlyos pénzekért értékesítenek a feketepiacon.


A sporthorgászat növekvő népszerűségének köszönhetően a kereslet is nő a különleges méretű halak iránt, amelyek egyre inkább kuriózumnak számítanak. Nem ritka, hogy ezekért az akár 30-40 kilós példányokért több százezer, sőt, akár egymillió forintot is kifizet egy-egy tóüzemeltető.

A hatóságok tehetetlenek

A halőr szolgálat számára komoly kihívást jelent az orvhalászat visszaszorítása, hiszen az ilyen jellegű ügyletek gyakran csak bejelentés után derülnek ki. Az elmúlt három évben csupán 7 esetben sikerült utólagosan, fényképek alapján azonosítani ellopott halakat, és további 14-et sikerült próbavásárlások során lebuktatni. A valós szám ennél jóval magasabb lehet, évente több száz vagy akár ezer hasonló eset is történhet.

Halászmaffia hálózza be az országot

Lévai Ferenc, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója szerint egy maffiaszerűen szerveződött hálózat épült ki hazánkban, amely kifejezetten a nagytestű halak, főként pontyok illegális kereskedelmére szakosodott. A Balatontól kezdve a Dunán és a Tiszán át egészen Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéig jelen vannak ezek a csoportok. Egy-egy húsz kilogramm feletti példány ára akár egymillió forintra is rúghat, amiért a tótulajdonosok hajlandók is fizetni.

A profi felszereléssel – például éjjellátóval és több száz literes víztartályokkal – felszerelt orgazdák éjszaka, csapatokban dolgoznak. A Tisza menti területeken különösen aktívak, mivel a ritkábban lakott vidék és a sok kikötőhely megkönnyíti a dolgukat.

A közösségi média lebuktathatja az orgazdákat

A sporthorgászokat azok a tavak vonzzák, ahol tudhatóan óriáshalak úsznak. A közösségi oldalakra feltöltött képek révén ezek a helyek gyorsan népszerűvé válnak, ám éppen ez okozhatja a tógazdák vesztét is. Lévai Ferenc egy esetet is felidézett, amikor egy ellopott halról közölt kép alapján derült ki, hogy az új tóban tűnt fel – az eredeti tulajdonos nyomozást indíttatott, és az ügyből rendőrségi eljárás lett.

A chipes azonosítás lehet a megoldás

A visszaélések megelőzése érdekében ma már egyre gyakrabban alkalmaznak speciális azonosító chipeket a nagytestű példányoknál. Ez lehetővé teszi, hogy a halakat akkor is be lehessen azonosítani, ha nincsenek rajtuk jellegzetes külső jegyek.

Forrás: VG.hu

Indexkép: Pixabay