Ősszel, vetés előtt lehetőleg jó minőségű, granulált komplex műtrágyát érdemes kijuttatni. A tavaszi fejtrágyát pedig osztott adagokban, a növény igénye szerint kell adagolni. A műtrágyaigényt rengeteg tényező befolyásolja, például: a talaj tápanyagtartalma, az elvárt hozam, az elővetemény, a növényi maradványok (szalma), a termesztett fajta stb. A kijuttatás idejét is a növény aktuális fejlettségi állapotához kell igazítani – megelőzve ezzel a kimosódást, ami környezetszennyezést, valamint jelentős gazdasági veszteséget is okoz, illetve a tápanyag-lekötődést, ami lassabb feltáródást és így terméskiesést eredményez.

Búzamező

Búzamező – fotó: Shutterstock

Könnyen belátható, hogy ennyi tényezőt figyelembe venni a tervezésnél nem könnyű feladat. Ezért érdemes a digitális eszközök segítségét igénybe vennünk.

A Borealis L.A.T mérnökei kifejlesztették a NutriGuide®-ot, egy digitális tápanyagutánpótlás-tervező webalkalmazást, amely kiszámolja a kívánt termésátlaghoz szükséges összes tápanyagot, javaslatot ad a kijuttatás idejére, és a legjobb Borealis L.A.T termékeket ajánlja. Az N-Pilot® pedig egy hordozható mérőeszköz, amely a táblán történő mérés során kiszámolja a szükséges tavaszi fejtrágya mennyiségét a növényállomány igénye alapján, az adott termőhelyre.

A korszerű búzafajtákban és hibridekben rejlő terméspotenciált csak megfelelő termesztéstechnológiával lehet kihozni. Az intenzív termesztési körülmények alapja a megfelelő tápanyag-utánpótlás. Amennyiben magas hozamot és jövedelmezőséget szeretnénk elérni, akkor jól megtervezett NPK alaptrágyázásra, és megfelelő időben, illetve adagokban kijuttatott tavaszi fejtrágyázásra van szükségünk.

Miért fontos az NPK+S alaptrágyázás?

  • A talajban a foszfor és a kálium gyakran a növények számára nehezen felvehető formában van jelen (szerves vegyületekben, vagy talajásványokhoz kötötten), ezért célszerű a tápanyagokat műtrágyákkal biztosítani, amelyek a fiatal növények számára azonnal felvehető formában tartalmazzák ezeket a tápelemeket.
  • Különösen alacsony humusztartalmú talajokon van jelentősége a foszfor kijuttatásának, mert ezekben a talajokban a foszfor nagyobb része szerves formában, a növények számára nem felvehető alakban van jelen, a műtrágya viszont azonnal felvehető foszfort biztosít.
  • Az idei aszályos, egyes országrészekben alacsony terméshozamú évben ugyan a tápanyagmérleg szerint minimális foszfor igénye van a kalászosoknak, de az a foszfor le van kötődve a talajban. A növény ezt majd később hasznosítani tudja, de ahhoz, hogy kalászosok kezdeti foszforigényét pótolni tudjuk, elengedhetetlen 20-30 kg/ha foszfor hatóanyag kijuttatása vetés előtt. Ez szükséges a növények gyökeresedéséhez.
  • A nitrogént is csak megfelelő foszfor-ellátottság esetén tudják hasznosítani a növények, ezért fontos a 4:1:1-es N:P:K tápanyagarány betartása.
  • A káliumnak a télállóságban van kiemelt szerepe, hiszen számos funkciója közül az egyik leglényegesebb, hogy javítja a növények vízgazdálkodását, ezáltal fokozza a stressz- és fagytűrést.
  • Kén: A növényeknek már egészen fiatal korban is szükségük van kénre a fotoszintézisben szerepet játszó klorofill felépítéséhez és a fehérjeképződéshez. A kén hiánya a tél végén sárga elszíneződés formájában látható a gabonákon.
  • Az ősszel kijuttatott nitrogén hatóanyag-mennyiségét befolyásolja a fajta. Fajtabúzáknál 45-55 kg/ha az ajánlott dózis, hibridbúzáknál ez az érték magasabb, akár 50-60 kg/ha is lehet.

A Borealis L.A.T a következő költséghatékony, kiemelkedő minőségű és kiváló szórásképpel rendelkező termékeit javasolja:

Káliummal jól ellátott területekre ajánljuk továbbá:

Foszforban gazdag területeken pedig jól használható:

Borealis L.A.T csapat logó