Ma éjszaka általában derült lesz az ég, csapadék nem lesz. Hajnalban egy-két helyen sekély köd képződhet. Gyenge lesz a légmozgás. Hajnalra általában 10 és 15 fok közé csökken a hőmérséklet, de a Nyugat-Dunántúlon 8, 9 fok is lehet.

Kedden derült, napos, vagy legfeljebb gyengén gomolyfelhős, csapadékmentes idő várható. Az északnyugati szelet napközben élénk széllökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 8 és 15 fok között alakul, a Nyugat-Dunántúlon lesz a hidegebb. A legmagasabb nappali hőmérséklet 25 és 29 fok között várható.

Az előttünk álló napokban visszatér a napos, száraz, meleg idő, bár kánikula nem valószínű. A hőmérséklet csúcsértéke szerdán már 26-30 fok között alakul, de az egyre hosszabbodó éjszakák miatt a hajnalok már viszonylag hűvösek lesznek. A szélcsendes éjszakákon erős harmatra, valamint sekély pára és ködfoltokra is számítani lehet. Csütörtöktől közelít majd egy újabb lassan mozgó frontrendszer, mely csapadékot is ígér, de annak mennyisége egyelőre nagyon bizonytalan.

időjárás

Egyelőre napos, száraz idő várható – fotó: Galambos József

Jelentős csapadék öntözte a földeket

Az elmúlt hét első felében még folytatódott a szinte egész augusztusra jellemző nagyon meleg és javarészt száraz időjárás, majd a hét végére megérkezett a bő 10 fokos lehűlés. A hullámzó hidegfront jelentős csapadékot is hozott: már a front előtt, csütörtöktől alakultak ki heves záporok, zivatarok az országban. A csapadék mennyisége hétfő reggelig jellemzően 10 mm fölött alakult, csak kis területeken maradt itt-ott az országban ez alatt (pl. a Sellye-Szentlőrinc-Pécs-Tevel vonalban, Pátka-Felcsút, Vásárosnamény-Záhony, és Battonya térségében), de sokfelé hullott 20-40, helyenként 60-80 mm is. A talaj fölső rétege e miatt jellemzően kellően nedves, sokfelé sáros, de a mélyebb rétegek, főleg a Tiszántúlon továbbra is szárazak. A hőmérséklet augusztusban jóval az átlag fölött alakult eddig, bár nagyon durva hőhullámok nem voltak. Forró nap (Tmax>35 fok) sokfelé fordult elő az országban, de viszonylag kis számban, inkább az egyenletes, 30 fok közeli maximumok voltak a jellemzőek.

A hőösszeg többlete miatt az átlagosnál nagyjából két héttel előrébb járnak az érési folyamatok szinte minden növényünknél. A kukorica a viaszérés-teljes érés fenológiai fázisában jár, míg a napraforgó a legtöbb helyen beérett, és az aratása is megkezdődött. A szárazság után megérkezett eső a repce vetéséhez, ill. a talajelőkészítéshez ideális körülményeket teremtett.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat támogatója az Auditker Kft.