Ma éjszaka csökken, majd északkeleten, keleten ismét megnövekszik a felhőzet, és ott helyenként zápor is kialakulhat. Több helyen élénk marad északi szél. A hajnali órákra általában 15 és 20 fok közé hűl le a levegő.

Kedden általában gomolyfelhős, napos idő várható, de a keleti országrészben lehetnek erősebben felhős körzetek is. Főként a Duna vonalától keletre, nagyobb eséllyel a Tiszántúlon fordulhat elő elszórtan zápor, helyenként zivatar. Az északi, északkeleti szél többfelé megerősödik, a Zemplén térségében viharossá is fokozódik, de zivatarok környezetében is lehetnek viharos széllökések. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet 26 és 31 fok között alakul.

időjárás

Elszórtan lehetnek záporok, zivatarok – fotó: István Erik

Felhőszakadás és csapadékhiány is előfordul az országban

Az elmúlt hét első részében inkább csak keleten, északkeleten, a hét végén pedig már sokfelé alakult csapadék az országban. A csapadék heti mennyisége többfelé a 30 mm-t is meghaladta (helyenként felhőszakadás is előfordult), helyenként azonban szinte semmi nem esett. A legtöbb esőt az északkeleti részek (arrafelé sokfelé már nagyon szárazak voltak a földek) és a Dunántúl déli fele kapta. A legnagyobb csapadékhiány jelenleg a középső országrészben van, bár ezen a mai, hétfő délelőtti kiadós záporok sokfelé enyhítettek. A talaj nedvességi állapotában nagy különbségek vannak nem csak országosan, hanem viszonylag kis területeken belül is. A legszárazabb területek az ország középső tájain találhatók. Egész héten nyári meleg volt, többnyire 25 és 30 fok között alakultak a napi maximumok, de forró nap (Tmax>35 Celsius fok) ebben az évben még nem fordult elő az országban.

Az országban már alig maradt aratnivaló, de ennek minősége is a többszöri csapadék miatt tovább romlik. A kukorica zömében a szemfejlődés fenológiai fázisában jár, a napraforgónál pedig megkezdődött a magképződés. A korai érésű szőlők zsendülnek, színeződnek a bogyók, nagyon korai szüret várható. A kukoricának a címerhányástól a szemfejlődésig van a legnagyobb vízigénye, míg a napraforgónak a virágzás idején. Idén ezek a fenológiai fázisok az átlagosnál hamarabb következtek be, és általában kedvező talajnedvességi viszonyok állnak, álltak a növények rendelkezésére ebben a kritikus időszakban. A jó terméshez a nedvesség mellett sok napsütés és meleg is szükséges, mely feltételek szintén adottak.

Elszórtan lehetnek záporok, zivatarok

Az előttünk álló héten a sokfelé zivataros hétfő után is majdnem minden nap, de jóval kevesebb helyen, általában csak szórványosan várható zápor, zivatar. A szombat reggelig várható összcsapadék területi átlagban jellemzően 10 mm alatt marad. Marad a nyári meleg, sőt a hőmérséklet kissé emelkedik is: a maximumok 30 Celsius fok körül, többfelé kissé a fölött alakulnak majd, a melegkedvelő kukoricára tehát ideális idő lesz. Forró nap (Tmax>35 fok), mely meghaladná kultúrnövényeink optimumát, továbbra sem valószínű. A levegő páratartalma napközben 50% alá csökken, ez a gombás megbetegedések terjedését korlátozza. Kedden és szerdán szeles idő várható: az északias szél gyakran és nagy területen megerősödik, mely a permetezési munkákat megakadályozza. Csütörtöktől mérséklődik a légmozgás, de zivatarok környezetében viharos széllökések továbbra is kialakulhatnak majd.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat támogatója az Auditker Kft.