Ma éjszaka a felhőzet zöme a középső és keleti területekre húzódik, ott még további záporokra, esetleg zivatarra is van esély, a Nyugat-Dunántúl kevésbé felhős részein pedig ködfoltok képződhetnek. A keleti, délkeleti szél gyenge vagy mérsékelt lesz, zivatar környezetében lehetnek átmenetileg erős, viharos lökések. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű.

Szerdán napközben erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, délelőtt a Dunántúlon, délután inkább keletebbre lehet több napsütés. Összességében többfelé, főként délután a Dunántúlon, azon belül is délnyugaton alakulhat ki zápor, zivatar, melyeket felhőszakadás kísérhet. A keleti, délkeleti szél általában élénk lesz, de zivatar környezetében viharos lökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 10 és 16 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet szerdán 24 és 29 fok között valószínű, az északkeleti határ közelében lehet a hűvösebb.

Az elmúlt napok esőzései miatt jelenleg a talaj fölső 20 cm-es rétege a Tiszántúlon és az Alpokalján nedves, miközben a középső országrészben még mindig sokfelé száraznak mondható. Főleg ezeken a területeken lenne nagy szükség csapadékra. A déli országrészben az elmúlt 30 nap során helyenként alig 10-15 mm csapadék hullott, ez nagyon kevés, így ezeken a területeken a tavaszi vetések nem tudnak optimálisan fejlődni, de pl. az őszi búzában és a repcében is terméskiesés várható. Az Alpokalján ugyanakkor 100 mm fölötti érték is előfordult. 50-100 cm-es mélységben továbbra is országszerte van nedvesség a talajokban.

időjárás

Még szükség van a csapadékra – fotó: István Erik

Az OMSZ legfrissebb NDVI vegetációs index térképén a zöld tömeg aránya országszerte magas. Ugyanakkor a változást mutató térkép szerint a növekedés sokfelé leállt, pl. az őszi búza és a repce zöld tömege sem növekszik már, azon a fenológiai fázison már túl járnak. Az anomália térkép alapján a sokéves átlag fölötti, vagyis az ilyenkor megszokottnál jóval fejlettebb a vegetáció, a hetek óta tartó nyári idő miatt előrébb tart a fejlődésben.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek országosan többnyire 300 és 370 foknap között járnak. A magasabb értékek a délkeleti országrészben jellemzőek. Az 1. és 2. ábrán Nyíregyháza és Kaposvár ezen hőösszegeit mutatjuk be az idei és a 2017-es mérésekkel, a sokéves átlaggal, valamint előrejelzéssel. Ezek szerint jóval az átlag és a tavalyi értékek fölött járnak a hőösszegek, a hőösszeg növekedése pedig a következő 10 nap során is intenzív marad.

Az országban a szántóföldi növényeink közül a repce a magképződés, az őszi búza a virágzás, a kukorica 5-7 leveles, a napraforgó pedig 6-8 leveles fenológiai állapotban van többnyire, a szőlő virágzása megkezdődött. Az elmúlt heti csapadék hatására az állományok általában jól fejlődnek, de ezzel együtt a gyomok is. Ugyanakkor a középső területeken további csapadékra lenne szükség.

Az előttünk álló héten péntekig alig változik majd az időjárás: minden nap, az ország bármely részén várhatók záporok, zivatarok. Területi átlagban a vasárnap estig várható összcsapadék 5 és 15 mm között valószínű, de nagy területi különbségek alakulnak majd ki. Míg egyes körzetek szinte teljesen ki is maradhatnak a csapadékból, egyes helyeken akár felhőszakadás is előfordulhat. Szombattól aztán szárazra fordul az idő.