Az amerikai NRGene és az izraeli Philoseed biotechnológiai vállalatok jól haladnak afelé, hogy kereskedelmi forgalomban is elérhetővé tegyék a ToBRFV (Tomato Brown Rugose Fruit Virus) paradicsombetegséggel szemben rezisztens paradicsomfajták vetőmagját – írta a Fresh Plaza szakportál cikke alapján a privatbankar.hu

paradicsom

A vírus főként a fiatal palántákra veszélyes – fotó: pixabay.com

A ToBRFV nagyon komoly problémákat tud okozni

Jó hír az, hogy sikerült megtalálni a paradicsomot támadó betegség elleni védelem legújabb módját, viszont a biotechnológiai cégek a genetikai alapú megoldást nem adják olcsón.

A felfedezés azonban így is fontos, mert a ToBRFV nagyon komoly problémákat tud okozni. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) adatai szerint a ToBRFV 2014-ben jelent meg először Izraelben, majd egy évre rá Jordániában is pusztítani kezdett. 2018-ban Németországban és Szicíliában kezdte fertőzni a paradicsomokat, majd 2019-ben már Hollandiából is beszámoltak a megjelenéséről. Ebben az évben tűnt fel Mexikóban és Kaliforniában.

Az európai esetek szerencsére elszigeteltek maradtak, hazánkba a rendelkezésre álló információk szerint nem jutott el, de figyelőlistán van. Ha valahol mégis feltűnne, akkor az esetet nem honos károsítóként be kell jelenteni a vármegyei kormányhivatalnak.

A tüneteket – sárguló levelek, sárga foltok a növényen – a paradicsom fajtája, a hőmérséklet és a növény tápanyag-ellátottsága is befolyásolja. A vírus főként a fiatal palántákra veszélyes.

paradicsom

Az európai esetek szerencsére elszigeteltek maradtak, hazánkba a rendelkezésre álló információk szerint nem jutott el, de figyelőlistán van – fotó: pixabay.com


Biztató teszteredmények születtek

A fentebb említett két biotechnológiai vállalatnak sikerült azokat a génmarkereket azonosítania, amelyek összefüggésben vannak a ToBRFV elleni rezisztenciával.

Ennek alapján most úgy tűnik, hogy meg lehet találni a vírussal szemben ellenálló fajtaváltozatokat. A kutatásba számos olyan cég is bekapcsolódott, akik paradicsommagok termesztésével foglalkoznak.  A teszteredmények mindenesetre nagyon biztatóak.

Amikor az NRGene és a Philoseed 2022 februárjában bejelentette, hogy vadon termő ToBRFV-rezisztens növények segítségével rájöttek a védekezés módjára tíz magtermesztő kapcsolódott be abba a kutatásba, ami a pozitív eredményeket hozta.

A korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy az ilyen kutatások során a sikeres tesztektől kezdve 18 hónap telik el, mire kereskedelmi forgalomban is megjelennek azon a vetőmagok, amelyek a kérdéses betegséggel szemben ellenállóak.

A két cég ezzel kapcsolatban számos szabadalmi védelmet szerzett, így számíthatnak arra, hogy  a kutatásaik költségei megtérülnek. Ezt jó eséllyel majd a vásárlók fogják megfizetni a drágább vetőmagból termesztett zöldség árában.