Ugye milyen jó, ha már márciusban tudsz valami finomságot tenni a családi asztalra, ami a kertetekben termett? Ha most gondoskodsz róla, akkor a tavasz első hírnökeként friss újhagymával kápráztathatod el a családodat már márciusban. Ahhoz ugyanis, hogy már kora tavasszal fogyaszthassuk, most kell duggatni a vöröshagymát.

Márpedig, akinek van kertje, annak feltétlenül kell, hogy legyen benne vöröshagymája is, hiszen szinte nincs is olyan magyaros étel, amelyhez ne a hagyma lenne az első szükséges hozzávaló. Nem véletlen tehát, hogy a hagyma a magyar konyha leggyakrabban használt fűszere, ráadásul a kertből frissen kihúzott újhagymánál kevés finomabb dolog létezik. Ne maradj hát le róla!

Ismerkedj meg a vöröshagymával

1. A hagymák közül a leggyakrabban a vöröshagymát termesztjük, amely a nevével ellentétben azonban nem csak vörös lehet, hanem akár lila, sárga vagy éppen fehér is.

vöröshagyma földben

Ősszel kell gondoskodnunk a vöröshagyma duggatásáról. Fotó: Pixabay

2. A vöröshagymát magvetéssel vagy dughagyma ültetésével termeszthetjük, és mivel nincsenek igazán nagy igényei, szinte minden kertben meg is fog teremni.

3. A melegebb éghajlaton termelt újhagymának mindig enyhébb, édesebb az íze, míg a hidegebb éghajlaton termesztett hagyma jobban eltartható, azonban jobban is csíp. A hagyományos vöröshagyma akkor jó minőségű, ha a felszíne tiszta, az állaga kemény, a héja pedig száraz és sima.

4. A hagyma sokszor könnyeket csal a szemünkbe, különösen a pucolásakor. Ezt annak "köszönhetjük", hogy a hagymában van egy allilszulfid nevű vegyület, ami akkor képződik, amikor a hagymát fizikai sérülés éri. Azonban könnyen segíthetünk ezen, ha a hagymát fél órával a felvágás előtt hűtőbe tesszük.

5. A hagyma az egészségünkre is nagyon jó hatással van. Sok benne a természetes cukor, ezen kívül pedig megtalálható még benne az A-, B6-, C- és E-vitamin, folsav, nátrium, kálium, vas és más ásványi anyagok, illetve gazdag rostforrás is.

6. A gyomrunknak is jót tesz. A vöröshagyma ugyanis olyan kénvegyületeket tartalmaz, melyek segítenek a Helicobacter Pylori nevű baktérium közömbösítésében, amely a gyomorfekély kialakulásával függ össze

7. A székrekedés ellen is hasznos, hiszen nagyon gazdag rostokban. Ezen kívül még a puffadást is megszünteti.

8.  A vöröshagyma héjának színét a benne található antioxidánsok adják. A vöröshagyma kiváló a  magas koleszterinszint csökkentésére is.

9. Orrvérzés esetén is bevethető. Ilyenkor az orr alá kell tartani egy félbevágott hagymát, és az abból felszálló illóanyag segít elállítani a vérzést.

Így gondoskodj ősszel a tavaszi újhagymáról

1. Fontos, hogy legkésőbb október elején duggassuk el a vöröshagymát, hogy kellő idő álljon rendelkezésére ahhoz hogy megerősödjön még a téli fagyok előtt.

2. Az áttelelő hagymát ne ültessük frissen trágyázott földbe, viszont kiváló másodnövénye lehet bármelyik trágyázott zöldségnövénynek.

3. Nagyon fontos, hogy az ágyás legyen jól előkészítve és felásva, gyomtalanítva, mielőtt a hagymát duggatjuk.

4. Figyeljünk rá, hogy az átlagosnál nagyobb dughagymákat ültessünk el ősszel, és mélyebbre is kerüljön, mint tavasszal, így legalább 6-8 cm mélyre próbáljuk meg duggatni a hagymákat. A tőtávolság legyen 15 cm, a sortávolság 20 cm.

5. Mindig a hagyma csúcsával felfelé helyezzük a dughagymát a talajba.


6. Szerencsére ilyenkor már az alacsony hőmérsékletnek köszönhetően jóval kevesebb kártevő támadhatja meg a vöröshagymát, és a gyomok is lassabban nőnek. Azonban az öntözésről most sem szabad megfeledkezni, hogy minél hamarabb gyökeret tudjon ereszteni a vöröshagyma.

újhagyma

A márciusi újhagymához most kell elduggatni a vöröshagymát. Fotó: Pixabay

7. Újhagymaként már március végén fogyaszthatjuk a most duggatott vöröshagymát, míg főzőhagymaként májusban tudjuk majd betakarítani.

Ne csak együk, másra is jó a vöröshagyma

1. A hagyma kiváló a nátha esetében is. A belőle készült tea ugyanis enyhíti a megfázásos tüneteket, és csökkenti a köhögést.

2. A hagyma még a rovarcsípések ellen is kiváló. Méh- vagy darázscsípés esetén tegyünk a csípésre egy frissen félbevágott kisebb hagymát, és hagyjuk rajta 10 percig. Azon kívül, hogy enyhülni fognak a fájdalmaink, még a csípés helye sem fog feldagadni. De ugyanígy hatásos a szúnyogcsípés okozta viszketés enyhítésére is. Azonban fontos, hogy pár perc múlva öblítsük le a bőrfelületet.

3. A hagyma még az őszi nagytakarításban is segítségünkre lehet, hiszen segít eltüntetni a rozsdát, de kiváló lehet a grillrácsok takarítására is.

Érdemes tehát átgondolni, hol kaphat helyet a kertben, hogy kora tavasszal élvezhessük a kertből frissen szedett újhagyma ízét!