gyümölcstermesztés kutatási megállapodás aláírása

Prof. Dr. Gyuricza Csaba rektor együttműködési megállapodást írt alá a Scientific-Research Center of Agriculture Intézettel — fotó: MATE

2021. május 19-21. között kerül megrendezésre a Magyar-Georgiai Gazdasági Vegyes Bizottság negyedik ülése Tbilisziben. Az esemény társrendezvénye a magyar és a georgiai Agrárminisztérium által szervezett Mezőgazdasági Munkacsoport ülése, amelyen a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem delegációja is részt vesz. A delegáció vezetője, Prof. Dr. Gyuricza Csaba rektor a munkacsoport ülésének első napján együttműködési megállapodást írt alá a Scientific-Research Center of Agriculture (LEPL) Intézettel.

magyar és grúz együttműködő felek a kutatásban

A magyar és a georgiai Agrárminisztérium által szervezett Mezőgazdasági Munkacsoport ülésén a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem delegációja is részt vett — fotó: MATE

A megállapodás fő célja a gyümölcstermesztéshez kapcsolódó kutatások, valamint kutató- és oktatócsere-program elősegítése, hallgatói csereprogramok szervezése, közös szakmai konferenciák szervezése.

A korábbi jogelőd Gyümölcstermesztési Kutatóintézet (NAIK) munkatársainak 2018-ban tett látogatása során felmérték a két ország között gyümölcstermesztés terén elképzelhető együttműködési lehetőségeket, melyek alapján újabb magyar nemesítésű dió-, kajszi-, cseresznye-, meggy-, birs- és málnafajták tesztelésére, valamint közös termesztési technológiai workshopok tartására volt igény a grúz partner részéről. A látogatás eredménye a most aláírt együttműködési megállapodás.

dió-, kajszi-, cseresznye-, meggy-, birs- és málnafajták tesztelésére is van igény

Az újabb magyar nemesítésű dió-, kajszi-, cseresznye-, meggy-, birs- és málnafajták tesztelésére is van igény — fotó: MATE

Grúzia és Magyarország gyümölcstermesztése és gyümölcstermesztési kutatómunkája néhány hasonlósággal rendelkezik. Mindkét országban jelentősek a kisebb területen létesült ültetvények, hasonló a termesztett gyümölcsfajták összetétele. Lényeges különbség, hogy Grúziában nincs gyümölcsnemesítés, csak a más országokban nemesített gyümölcsfajtákat próbálják ki. Ezzel szemben Magyarországon jelentős nemesítőmunka figyelhető meg, melynek eredményeként számos fajtánk nemcsak a magyar, hanem más ország fajtaszortimentjében is megtalálható. Erre remek példa a Milotai 10 diófajta, mely a grúz diótermesztés egyik meghatározó fajtája hangsúlyozta Prof. Dr. Gyuricza Csaba rektor.

A mezőgazdasági kapcsolatok, köztük a kutatás és a tudományos együttműködés, Magyarország és Grúzia között hosszú múltra tekint vissza, ami hozzájárulhat a most aláírt együttműködés sikerességéhez.

Ez a megjelenés a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel történt együttműködés keretében jött létre.