Az áprilisi és május eleji fagy a meggytermés 30%-át érintette, így a bőséges, már-már rekord mennyiségű virágzás ellenére ebben az évben 55-60 ezer tonna körüli terméssel számolhatunk. A BALATON-KER-TÉSZ vezetőinek tájékoztatása alapján Zala, Somogy, Baranya és Veszprém megye egyes részein kiemelkedően nagy a kár. A koraibb érésű Érdi fajtákat jobban érintette fagy, mely következtében még az is előfordulhat, hogy a szezon kezdetén inkább keresleti lesz a piac. Mivel – részben a váratlanul hideg tavaszi időjárás következtében – jelentősen megnövekedett az önköltség, ezért a termelők magasabb felvásárlási összegeket várnak.

A termelők és a feldolgozók egyelőre még nem kezdték el a felvásárlási szerződések megkötését. A tervek szerint, ha a feldolgozóipar megadja a termelők által elképzelt árat, azt csak úgy fogja megtenni, hogy kötbéres szerződéseket kötnek – mondta az Agroinform.hu-nak Hunyadi István, a FruitVeb zöldség-gyümölcs szakmai referense.

Idén körvonalazódik egy olyan, eddig nem tapasztalt összefogás, amely pontosan ezt a helyzetet hivatott megelőzni. A feldolgozók és a termelők együttműködésben állapodtak meg, a termelők felmérik a várható termést és tájékoztatják az ipar képviselőit, hogy előre tudjanak tervezni.

Ha a hazai konzervüzemek megállapodnak a termelők képviselőivel, előre láthatóan nem lesz szükség importra – fotó: Shutterstock

A Magyar Meggytermesztők Szövetségének múlt heti közgyűlésén határozták meg az irányár két alternatíváját. Amennyiben mindkét fél számára elfogadható feltételekkel történik a szerződéskötés, valamint a minőségi paraméterek, az esetleges betakarítási ütemezés és a fizetés módja is kikötésre kerül, abban az esetben 3-5 évre 0,80 euró a lekötött ár. Viszont, ha bizonyos okokból nem jön létre a szerződéskötés lehetősége, akkor a termelők a piaci árat érvényesítik, ami 300 Ft fölött is lehetséges. A termelők egyelőre az előbbi verziót tartják elsődlegesnek, ez ugyanis kiszámítható termelést és bevételt jelent mind a feldolgozóknak, mind pedig a gazdálkodóknak.

Fel kell készülni további károkra is
Ha az időjárás kedvező lesz a meggyet leginkább fenyegető kórokozók, a Monilia és Colletotrichum a felszaporodásához, további károk keletkezhetnek. Ezek – különösen az utóbbi betegség – akár komoly gondot is okozhatnak, a cseresznyelégy ugyanis a meggyet is szereti, tavaly pedig erős fertőzésről számoltak be az ország egyes területein. Az idén is hasonlóra lehet számítani.