Nehéz helyzetbe kerülnek a hajtatott zöldségek termesztésével foglalkozó gazdák a gázárak emelkedése miatt. Az északabbra fekvő országokban sokan fel is hagynak a paradicsom- és paprikatermesztéssel – olvasható a Magyar Nemzet írásában.

A magyar helyzet valamennyivel kedvezőbb a termálvízzel fűtött üvegházaknak köszönhetően.

Hollandia: több száz hektár marad műveletlenül?

Vannak olyan becslések, miszerint a holland termelők több száz hektárt fognak művelés nélkül hagyni az energiahordozó árának emelkedése miatt, hiszen ott alapvetően földgázzal fűtik az üvegházakat. Lédó Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara zöldség alosztályának vezetője a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy "a helyzet európai uniós szintű megoldása nem tűr halasztást, a paradicsompalánták nevelését már most meg kell kezdeni, a paprikafélék esetében pedig még egy hónap áll rendelkezésre."

Hollandiában 10 ezer hektár feletti a modern nagy légterű üvegházak területe, és ezeknek a létesítményeknek a fűtéséhez évente 3 milliárd köbméter földgázra van szükség, ami Hollandia teljes gázszükségletének 8,2%-a. Valószínűsíthető, hogy a zöldséghajtató kertészek erre a világítás visszafogásával, a szezon korai befejezésével, illetve a következő szezon megkezdésének későbbre halasztásával fognak reagálni, olvasható a fruitveb.hu-n.

üvegházi paprikatermesztés

Hollandiában sok termelő felhagyhat a termeléssel – Fotó: Envato

A magyar termelők akár nyertes helyzetbe is kerülhetnek. Vagy mégsem?

A zömében termálvízzel fűtött magyar üvegházak miatt a magyar zöldségtermelők akár jól is kijöhetnek a helyzetből, de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy míg az északi országokban egyre nehezebb a termesztés, addig a dél-európai országokra ez egyáltalán nem igaz, ami magától értetődik a klimatikus jellemzők miatt. Spanyolországban például egész évben fűtetlen fóliasátrakban zajlik a termelés.

Nem csak a földgáz ára emelkedik

A termálvíznek köszönhetően van némi előnyünk a magyar termelőknek, de sajnos az biztos, hogy energiahordozók árának növekedése közvetett módon számos más területen növeli a termelési költségeket. Nő a villamos energia ára, a műtrágya ára és a szállítási költségek is. Ráadásul januártól emelkedik a minimálbér, ami szintén jelentős költségnövekedést fog eredményezni a vállalkozásoknál.

paprika

Tavasszal kiderül, hogy a magyar piac számára mit jelent a mostani a zöldségtermesztés mostani változása – Fotó: Envato

Tavasszal megtudjuk, mit hoz a piac átrendeződése

A téli időszakban a hajtatott zöldségek fogyasztásának 50 %-a származik a hazai termelőktől, ezért valójában a tavaszi időszakban fog kiderülni, hogy valóban jelent-e előnyt a most zajló piaci átrendeződés. Az áruházláncok szerepe is jelentős lesz abban a tekintetben, hogy vállalják-e majd, hogy amint megjelenik a kínálatban a magyar áru, onnantól azt fogják-e előnyben részesíteni az importtal szemben.

A földgáz árának alakulásáról korábban írtuk, hogy augusztusban folytatódott a gázárak emelkedése, a hónap folyamán megawattóránként 7 eurós növekedés volt a spot piacokon. Tavaly júniushoz viszonyítva ötszörösére nőttek az árak.