Többször felmerül a kérdés, hogy haladnak-e a kifizetések, van-e pénz a pályázatokra. Papp Zsolt György az Agrárminisztérium helyettes államtitkára néhány számmal mutatta be a jelenlegi helyzetet az Ifjú Gazda konferencián, Bábolnán.

Mint mondta, 2022-ben összesen 360 milliárd forintot kaptak kézhez a Vidékfejlesztési Program keretében a pályázók. Az idei kifizetések összege jelenleg 550 milliárd forint körül alakul, így valószínűleg év végére a kifizetésállomány eléri a 2022-es évre eső összeg háromszorosát.


Hirdetés – 

Ha érdekelnek a pályázatok részletei, hogyan érdemes felkészülni, van-e esélyed, csekkolj be hozzánk:

 

Az előző időszakban olyan léptékű támogatási összegek kerültek ki az egyes mezőgazdasági ágazatokba (például 500 milliárd forintos támogatási összeg jutott az állattartásra, közel 200 milliárd forint a kertészetre), amelyek megalapozzák azt, hogy rendelkezésre álljon a szükséges alapanyagtermelő-kapacitás. Erre a kapacitásra kell szabni a feldolgozóipart.

A következő évekre mintegy 5500 milliárd forint fog rendelkezésre állni a mezőgazdaságra, a vidék fejlesztésére, ebből 2500 milliárd forint a terület- és állatalapú támogatásokra, 2900 milliárd forint pedig beruházásokra, vidékfejlesztési célokra.

Mint mondta, az új költségvetései ciklusra létrehozott támogatáspolitikában az a különleges, hogy nem változtattak lényegesen a korábbi stratégián, így lehetőség van egy folyamatos fejlődésre. A pályázati felhívások is hasonlóak lesznek, mint korábban.

Kettes pillér – beruházási és vidékfejlesztési pályázatok

Három részre oszlik a KAP Stratégiai Terv II. pillérének kerete: beruházások, "zöld" fejlesztések, együttműködés.


Beruházások

A 2900 milliárd forintnak több mint felét a kifejezetten a beruházásokra fogják fordítani: állattartó telepek fejlesztése, kertészet, digitalizációs projektek, élelmiszeripar, precíziós gazdálkodás.

750 milliárd forintot szánnak csak az élelmiszeripar fejlesztésére. "Most van az az időpillanat, amikor ekkora forrásból lehet egy óriási lendületet adni a hazai mezőgazdaságnak" – mondta Papp Zsolt.

Fontos változás, hogy a fiatal gazdák 65 százalékos támogatást nyerhetnek el a beruházási pályázatoknál, legyen szó állattartásról, precíziós fejlesztésről, vagy bármi másról.

Megmarad a többszintű támogatási rendszer, amelyben a családi gazdaságok és a legnagyobb mezőgazdasági vagy feldolgozóipari vállalatok is esélyhez juthatnak.

A legkisebb gazdálkodók számára is megmaradnak az eddigi lehetőségek: 15 ezer eurós átalánytámogatás járt azoknak, akik nem tudták elérni azt az üzemméretet, hogy egy nagyobb beruházási pályázatban sikeresek lehessenek. 22 ezer gazdálkodó részesült a kisüzemes pályázat forrásából, a pályázat folytatódni fog a következő időszakban is.

Megújuló energia, "zöld költések"

A kettes pillér keretéből 1000 milliárd forintos keret áll rendelkezésre a megújuló energiára alapozott fejlesztésekre, a "zöld költésekre". Ide tartozik többek között az AKG, az ökológiai gazdálkodás támogatása is. Az AKG és ÖKO felhívásokat 2024-ben fogják újra kiírni.

Együttműködés, tudásátadás

Az egyik legfontosabb feladatnak a generációváltást, illetve a tudás átadását nevezte meg a helyettes államtitkár. Az együttműködések támogatása, a különböző generációk összekötése kiemelt jelentőségű, így a KAP Stratégiai Tervben olyan támogatási lehetőségek vannak, amelyek a gazdaságátadó és az átvevő számára is segítséget nyújtanak majd.

Lesz fiatal gazda támogatás is, Papp Zsolt az új konstrukció részleteiről annyit árult el, hogy lényegesen más lesz, mint a korábbi felhívás. "Változtatásra lesz szükség, ugyanis 10-ből 8 fiatal gazda pályázat megvalósításával gond volt az előző időszakban. A fiatal gazdának kétszer örült sok pályázó: amikor megnyerte és amikor végre megszabadult tőle" – mondta.

Mire pályázzunk?

Szeptember-októberben lesz megismerhető a pályázati menetrend. Fontos, hogy a gazdálkodóknak, vállalkozásoknak legyen elegendő idejük arra, hogy eldöntsék, mire szeretnének pályázni, és célzottan arra felhívásra tudjanak felkészülni, ne pedig arra pályázzanak majd, amire éppen lehetőség adódik.

Indexkép: Szóka István