A Natur Agro Hungária K+F szántóföldi kísérletekkel foglalkozó csapata ötödik éve folytat vizsgálatokat a főbb növénykultúrákban országszerte, több mint 100 helyszínen. A MATE Szeged Öthalmi Kísérleti állomás parcellái mellett Imreh Gergővel, a Natur Agro Hungária Kft. szakmai igazgatójával beszélgettünk.

Milyen céllal indítottátok el a Natur Agro Hungária K+F szántóföldi kísérletekkel foglalkozó ágazatát és milyen vizsgálatokat végeztek?

Legfontosabb tevékenységünk a meglévő termékek felhasználásának és hatásainak a vizsgálata, valamint mindezen termékek folyamatos fejlesztése a kutatási eredmények tükrében. A gazdálkodók számára a legjövedelmezőbb technológiákat szeretnénk nyújtani, ezért évről-évre folyamatos az új termékjelöltek szántóföldi tesztelése, technológiába építése. Fontos feladat még a talajra és a lombkezelésekre ható tényezők folyamatos detektálása és szakmai javaslatok megfogalmazása.

Baráth Dávid képviselte a szántóföldi kísérleti határszemlénk alkalmával a Natur Agro Hungária K+F szántóföldi kísérletekkel foglalkozó csapatát. A fiatalember is folyamatosan kapcsolatot tart a MATE Szeged Öthalmi Kísérleti állomás dolgozóival és közösen elemzik az eredményeket. 

A kutatóállomással mióta folytattok közös munkát? Milyen kísérleteket végeztetek már itt?

A MATE szegedi kutatóival végzett szakmai együttműködésünk már 4 éves múltra tekint vissza. Minden évben állítunk be a segítségükkel kísérleteket az aktuális fejlesztéseinkkel kapcsolatban, főleg őszi búza és szója kultúrákban. Talajbaktérium-készítményeinket és lombtrágyáinkat is rendszeresen vizsgáljuk a telephelyen, volt kísérletünk már tartamkísérletben, genotipusok kezelés-reakciói közötti különbségeket vizsgáló kísérletünk és kijuttatási időpont kísérletünk is. Tavaly például 30 különböző kezelést vizsgáltunk búzában és szójában.

A most látható őszi búza kísérletről mit érdemes tudni? Mit vártok a kísérlet eredményeitől?

A most bemutatandó kísérlet egy komplex talaj- és lombkezelési kísérlet, MV Nádor búza fajtával. 3 különböző talajkezelési beállítást csináltunk vetés előtt, közvetlen a kombinátoros magágykészítés előtt. Az így létrejött 3 talajkezelési tényező mellett egy negyedik is van, a talajkezelés nélküli blokk. A négy blokkon ugyanazok a lombkezelések kerülnek alkalmazásra, ugyanis a kalászvédelmi lombkezelés még hátra van. Kalászos növények esetén ez az egyik legfontosabb fejlesztésünk, hogy milyen kezelés a legjobb, ugyanis azt látjuk, hogy ebben az időpontban végzett kezelés nagymértékben hozzájárul a beltartalmi és termésmennyiség javuláshoz, az ezerszemtömeg növelés révén.

Milyen termékekkel zajlik a kísérlet?

A jelen kísérletben használt talaj és lombkezeléseink meglévő és új termékjelöltjeink közül kerültek ki, lombkezelés után különböző kijuttatási időpontokat is vizsgálunk.

Milyen eredményt vártok a kísérlettől?

A kísérlet eredményeitől azt várjuk, hogy még több információink legyenek az anyagok felhasználását illetően, továbbá megtudjuk, hogy a különböző időpontokban végzett kezelések milyen módon segítik a növényeket a környezeti tényezőkkel szemben és milyen hatással vannak a növényi produktumra. Megtudjuk, melyik a legjövedelmezőbb technológia.

Mi a története a régóta tartó együttműködésnek a szegedi kutatóállomással?

Egy szakmai fórumon találkoztunk a kutatóállomás kollégáival, ahol beszélgetni kezdtünk és rögtön egymásra találtunk a hasonló célkitűzések miatt. Megbeszéltük, hogy beállítunk közös kísérleteket. Szimpatikus volt nekünk a szegedi kutatók szakmai érdeklődése és hozzáértése. Már az első évben is egy komplex talaj- és lombkezeléses kísérletet állítottunk be szója növényen. Ennek eredményei pontosan megérkeztek az ígért határidőre és magas szintű szakmai igényességgel kaptuk meg ezeket. Ha kérdésünk merült fel, az állomás vezetői azonnal segítettek, mindenben partnerek voltak, még a bejárásokra is mindig elkísértek bennünket. Úgy láttuk, hogy a továbbiakban is érdemes velük dolgozni, így most egy gördülékenyen működő szakmai műhely helyszínén vagyunk itt.

Milyen kísérleteket végeztek még országszerte?

Minden évben több mint 100 kísérleti helyszínen dolgozunk országos szinten. Ebben van sok tudományos kísérlet és még több összehasonlító kísérlet, valós gazdálkodóknál. Szerintem a két kísérleti struktúra egymást erősítve igazolja a technológiáink hatásait. Ha egy tudományos kísérlet reprodukálható nagyüzemi körülmények között is, az a legfontosabb visszacsatolás, melyet a termelő partnereink is örömmel végeznek, jobban elhiszik ha a saját területükön a saját gazdálkodási gyakorlatuk során látják az eredményeket.

Milyen formában tájékoztatjátok a növénytermesztéssel foglalkozó szakembereket az eredményeitekről?

Kísérleteink eredményeit több csatornán is szoktuk ismertetni: a legtanulságosabb kísérleteinkből minden évben készítünk egy kiadványt, rendszeresen megjelenítjük az agrársajtóban, videókban és online felületeinken. Minden bizonnyal ennek a kísérletnek az eredményeivel is találkozhatnak majd az érdeklődők az online csatornáinkon is.

A Natur Agro területi képviselőitől is bizalommal kérhetik a kutatási- és kísérleti eredményeinket a gazdálkodók, így akár egy személyes beszélgetés során, közösen is elemezhetik a vizsgálatok tanulságait.

Dr. Tar Melinda kutatóval, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Növénytermesztési Tudományok Intézetének Növénytermesztési és Agrotechnikai Kutatóállomásának munkatársával beszélgettünk a Natur Agroval közösen beállított vizsgálatok tükrében.

Mikor és milyen céllal kezdte meg működését a NAIK Növénytermesztési Önálló Kutatási Osztálya?

– Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Növénytermesztési Tudományok Intézetének Növénytermesztési és Agrotechnikai Kutatóállomása 2016-ban kezdte meg működését – ugyanis korábban a Gabonatermesztési Nonprofit Közhasznú Kft-hez tartoztunk. A korábban – több évtizedes múltra visszanyúló – agrotechnikai kutatásainkat a mai napig folytatjuk.

Milyen helyszíneken zajlik a kutatás? Milyen jellegű kutatások folynak a kísérleti telepeken?

– Jelenleg 3 helyszínen dolgozunk. Az egyik Szeged, Öthalmon található, ahol jelenleg is tartózkodunk. A laboratóriumi munkákat a szegedi központunkban-, illetve az egyéb szántóföldi kutatásainkat a fülöpszállási kutatóállomáson végezzük.


Mik a tapasztalatai a cég termékeivel, szolgáltatásaival és az eddigi együttműködéssel kapcsolatban?

– 4 éve dolgozunk együtt a Natur Agro szakembereivel és minden évben különböző kezeléseket juttatunk ki a kijelölt területekre, különböző kultúrákban.

A többéves együttműködés során és a vizsgált készítmények alapján megállapítható, hogy – mint ahogy az aktuális kísérletben is szabad szemmel látható – egyértelmű különbségeket láthatunk a növények fejlődésében, vitalitásában és a termés eredményekben is a kezeletlen kontroll- és a Natur Agro készítményekkel kezelt parcellák esetében.

A Natur Agro készítményeknek az aratás utáni mérések alapján nem csak a mennyiségben, hanem a minőségben is pozitív hatásai vannak.

Ezeket az eredményeket mind gyakorlati- mind pedig kutatási szempontból nagyon hasznosnak tartjuk, hiszen