A kanadai egészségügyi szervezet (Health Canada), a glifozátot ismételt, szigorú vizsgálatnak vetette alá, kielemezve, hogy a szer ivóvízbe, élelmiszerekbe kerülés, illetve huzamosabb foglalkozási kitettség esetén milyen káros hatásokat válthat ki – írja a cantechletter.com. Megállapítást nyert, hogy a glifozát – előírásszerű használat esetén – nem jelent kockázatot az emberi egészségre és a környezetre, maradványainak káros hatása pedig elhanyagolható.

Szigorítani kell viszont a szer alkalmazását a lakókörzetek közelében, megakadályozva annak élővizekbe és élelmiszer növényekre való jutását. Kanadában a rostnövények, a házikertek és a pázsitok számára a glifozát a leggyakrabban használt gyomirtó szer. A környezetvédő csoportok kritikával fogadták az engedélyezést arra hivatkozva, hogy a Health Canada figyelmen kívül hagyta a glifozát negatív egészségügyi és környezeti hatásait.

Európában még nem született döntés – fotó: Shutterstock

Az Európai Bizottság még nem döntött a szer engedélyének meghosszabbításáról. Az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) Kockázatértékelési Bizottságának (RAC) márciusban a glifozátot az emberi egészségre ártalmatlannak nyilvánította, ami nagyban befolyásolhatja a hatóanyag további sorsát, igaz, sokan még most is tiltakoznak a szer engedélyezése ellen.