Ezt a Világgazdaság írja az Agrárszektor cikke alapján. Berezvai Zombor, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa azt mondja: papírforma szerint hazánkban magasabb élelmiszeráraknak kellene lenni, mint amekkorák vannak. Ennek több oka van.

Az egyik, amire már a Magyar Nemzeti Bank is figyelmeztetett: a magyar élelmiszeripar hatékonysága elmarad a nagy európai országok termelékenységétől, ami eleve drágítja a terméket. A magyar élelmiszeripar magasabb kamatkörnyezettel is szembesül, ha beruházni, vagy fejleszteni akar. Ehhez társul még a forint euróval és dollárral szembeni volatilitása, amit megpróbálnak úgy kiküszöbölni, hogy magasabb árfolyammal számolnak, mert a kiszámíthatatlan árfolyammozgások miatt nem akarnak profitot bukni. Ez azonban nemcsak az import, hanem a hazai termékeket is érinti annyiban, hogy a versenyző importhoz igazítják az árakat.


Ezek indokolnák, hogy többe kerüljenek a termékek itthon, mint külföldön, azonban ha mindez megjelenne az árban, az jelentősen visszavetné a keresletet. Ezért maradt a másik két lehetőség: rosszabb minőségű termékeket állítanak elő vagy csökkentik a csomagméretet.

Berezvai szerint ez az oka annak, hogy sokszor a kelet-közép-európai termékek minősége rosszabb a nyugat-európaiaknál, illetve sokszor kisebb – és egyre kisebb – a csomagméret.

Indexkép: Pixabay