Minden évben május 10-én ünnepeljük a Madarak és fák napját. Ez a nap a Föld napjának testvérünnepe, amelynek célja, hogy különböző rendezvényekkel hívják fel a figyelmet a madarak és a fák védelmének fontosságára. A rendezvények között sok vetélkedő is helyet kap. A gyerekek így játékos formában ismerkedhetnek meg a természetvédelem fontosságával.

Az ünnep kialakulása

A Madarak és fák napjának hagyománya több, mint 100 éves. Korábban a „Mezőgazdaságra hasznos madarak" napját tartották, majd 1902-ben Chernel István ornitológus szervezte meg hazánkban az első Madarak és fák napját.

Klebelsberg Kuno 1931-es rendeletéből derült ki, hogy az emléknap az amerikai Madarak napja és a Fák napja alapján született meg. Célja, mely azóta sem változott, hogy a gyermekek megismerkedjenek a fák és a madarak jelnetőségével, védjék őket, és mindenki az élete során ültessen legalább egy fát.

harkály fiókával

A madarak rengeteg káros rovart elpusztítanak. Fotó: Shutterstock

Az üzenet manapság aktuálisabb, mint valaha

Tekintettel a klímaváltozásra és a számtalan, világszerte ismert, környezetvédelmi problémára, ez az ünnep, és annak mondanivalója is egyre fontosabb. De nem elég egyetlen napon odafigyelni. Minden egyes napot úgy kell, és úgy érdemes megélni, hogy minél kevésbé ártsunk, és minél többet használjunk a környezetünknek, és a természet teremtményeinek. Különben sajnos pár évtized múlva már egyáltalán nem lesz természetes, hogy egy fa árnyékában pihenhessünk, madárcsicsergést hallgatva.

Így óvd a madarakat

A madarak nagyon hasznosak, így nem árt vigyázni rájuk, és odaszoktatni őket a kertünkbe. Számos csoportjuk rovarevő, más fajok a rovarok és egyéb apró gerinctelenek mellett növényi táplálékot is fogyasztanak. A madarak leggyakrabban akkor kapkodják a rovarokat, amikor a fiókáikat nevelik. A kistermetű füzike, aki átlagosan 6 fiókát nevel, két hét alatt közel másfél kiló rovart pusztít el.


Így hát nem is kell tovább tűnődnünk rajta, hogy milyen kiszolgáltatottak lennénk nélkülük. Annyira, amennyire ők is azok, ha nem figyelünk oda rájuk. Bár a madarak képesek rugalmasan alkalmazkodni az éppen aktuális rovar- és növény kínálathoz, manapság, a különféle rovarok számának drasztikus csökkentésével nagyon sok madár kerül nehéz helyzetbe, vagy fenyegeti a kihalás.

Ha veszélyben a rovarok, a madarak miatt is aggódni kell. A rovarok számának drasztikus csökkenése ugyanis óriási hatással van az egész ökoszisztémára. Abba pedig jobb bele sem gondolni, mi történne velünk, ha a rovarok végleg kihalnának. A rovarok táplálékforrást jelentenek számos állat, így számos madár számára, és ne feledkezzünk meg óriási szerepükről a növények beporzásában.

Az éghajlatváltozás és az intenzív mezőgazdasági termelés miatt a rovarok száma a világ egyes részein a felére csökkent. A megmentésükhöz azonban összefogásra, és óriási változásokra lenne szükség. Meg kell védeni a természetes élőhelyeiket, le kell lassítani a nagy intenzitású mezőgazdasági terjeszkedést és csökkenteni kell az éghajlatváltozást befolyásoló kibocsátásokat.

A probléma a világ minden pontján érzékelhető. Az esőerdők többségében olyan szintre esett vissza a rovarok száma, hogy a táplálék híján sok helyen eltűntek a madarak. A kutatók „ökológiai armageddon" közeledtére figyelmeztetnek. A probléma pedig globális méretű.

Így gondoskodhatunk a madarakról

Minden apró lépés madarak sokaságát mentheti meg. Így, ha gondoskodunk a kertünkben a madarakról, azzal máris nagy lépést tettünk meg a védelmük érdekében.

madár fa

A fák és a madarak nélkül elképzelhetetlen a jövő. Fotó: Shutterstock

1. Legyen a kertünkben madáretető

A madáretető nem csupán télen fontos, hanem egész évben. Fontos, hogy a madáretető olyan helyen legyen, ahol a madarak védve vannak a ragadozók elől. Ha a közelében van egy bokor, akkor ha megijednek, biztonságos helyre tudnak repülni addig, míg elül a veszély.

Nem árt, ha ez a hely nincs túlságosan messze a háztól, mert nagyon érdekes és szórakoztató látványt tudnak nyújtani fürdőzés, vagy evés és ivás közben. Az ablakból pedig úgy tudjuk megfigyelni őket, hogy közben nem zavarjuk meg a pihenésüket. Ha gyermekeinket is bevonjuk, felnőttként ők is sokat tehetnek a környezetünk védelméért.

Azonban úgy alakítsuk ki, hogy a szennyeződést könnyen el tudjuk takarítani az etető alól. Ezt legkönnyebben úgy tudjuk megoldani, ha egy adag szalmát helyezünk a földre, közvetlenül a madáretető alá. Így a koszt azzal együtt könnyedén el tudjuk távolítani.

2. Az itatóról is gondoskodjunk

Ne csak az etetésre, az itatásra és a fürdőzési lehetőségre is gondoljunk. Tegyünk ki számukra egy olyan tálban vizet, amely nem túl mély, és perem van a szélén, ahol a madár kényelmesen meg tud állni ivás, vagy fürdőzés közben.

3. Ez legyen a menü

A madaraknak adhatunk olajos magvakat, azonban ezek ne az emberi fogyasztásra készített, sózott és pirított magvak legyenek. Vásároljunk kifejezetten madáreleséget. Főleg apró szemű magvakat érdemes beletenni az etetőbe, mert ezeket egy csippentéssel meg tudják enni. Lehet akár kölest, vagy muhart is a magok közé keverni.

A pintyek és hullámos papagájok részére készített magkeverék ideális a kerti madarak számára is. A napraforgó egész fejét kitehetjük nekik, de a napraforgószemeket külön is meg tudjuk vásárolni. Ezek legyenek törött, „szemetes" napraforgószemek, mert sok madár csőre nem elég erős ahhoz, hogy feltörje a szemeket. Tehetünk még ki mellé natúr diót, fekete diót, mogyorót, földimogyorót, kesudiót is. Adhatunk nekik gyümölcsöket is, például almát. Szúrjuk fel egy ágra, hogy könnyen hozzá tudjanak férni.

A fák szerepe óriási

A fák szerepe a mai világban egyre nagyobb, hiszen hasznos segítőtársainknak köszönhetjük a tiszta levegőt. Azon túl, hogy megtisztítják a levegőt, oxigént termelnek és megkötik a szén-dioxidot. Azonban az emberiség által előidézett klímaváltozás és növekvő szén-dioxid-kibocsátás miatt is sokkal több fára lenne szükség.

fán madáretetők

A madáretetők segítségével nem csak télen tudjuk óvni a madarakat. Fotó: Shutterstock

A talajvédelem területén is szükségünk van rájuk, hiszen az erdők vigyáznak a termőtalaj megmaradására és a vízháztartás egyensúlyára.  Az erdőkben lehullott lomb tárolja a nedvességet, a városokban élő fák pedig óriási szerepet játszanak a zaj csökkentésében, és a szélerő mérséklésében. Ezen kívül sok állatnak adnak otthont, árnyékot nyújtanak nekünk pihenés közben, szépséges látványuk pedig minden évszakban örömmel tölt el minket.

Így gondoskodj a kertedben élő fákról

A kertünk csupán félkarú óriás, ha nincs benne legalább egy fa. A fák fejlődésének korai szakaszában nyújtott gondozás és ápolás óriási jelentőséggel bír a csemete életében. Ekkor nyeri el későbbi formáját, és ezek az évek határozzák meg életének időtartamát is. A csemetének rengeteg tápanyagra van szüksége a gyökereinek fejlesztésére, és ilyenkor még nagyon érzékeny a hidegre, a melegre és az öntözés gyakoriságára.

A csemete számára a legideálisabb, ha rendszeresen öntözzük, és nem egyszerre öntünk nagyobb mennyiségű vizet a fa alá. A pangó vizet ugyanis nem kedveli, ellenben fontos, hogy folyamatosan nedves legyen a talaj körülötte. Ha van rá lehetőség, a csepegtető öntözés az egyik legjobb megoldás a csemete számára. Használhatunk talajtakaró anyagokat is, így a talajban tudjuk tartani a nedvességet, megóvva a facsemetét a kiszáradástól.

A madarak és a fák jelentősége tehát felbecsülhetetlen, így hát ne csak ezen a napon, hanem életünk minden egyes napján becsüljük, és óvjuk meg őket!