Az élénk színű zöldségek és gyümölcsök gyakran gazdagok vitaminokban és nyomelemekben. Az alábbi, egyféle színű zöldségek a szakemberek szerint magas antioxidánstartalmuknak köszönhetően segítenek megóvni a rákos megbetegedésektől, és még fel is frissítenek – írja a divany.hu.

A zöld színű zöldségek egészségügyi előnyei

A zöld színű zöldségek fogyasztása nemcsak a vitamintartalmuk miatt előnyös; aktív munkát végeznek szervezetünk salaktalanításában, és magas rosttartalmuknak köszönhetően segítik az emésztést. Magas klorofilltartalmuknak köszönhetik intenzív színüket, ez a hasznos anyag pedig segíti a vér megtisztulását, jó hatással van a májra, és az erek karbantartásában is fontos szerepet játszik. A zöld színű zöldségfélék általában vasban is gazdagok, így segítik a C-vitamin felszívódását is.


Spenót

A főzelékként, pestóként, de akár smoothie-ként is fogyasztható levélzöldség gazdag kalciumban, káliumban, B6-vitaminban, C- és K-vitaminban, antioxidánstartalma is magas, és rendszeres fogyasztásával számos betegség, például a szív- és érrendszeri problémák és egyes rákos megbetegedések kockázata csökkenthető. A legideálisabb nyersen fogyasztani, mert a főzés során a természetes polifenoltartalma jelentősen csökken.

spenót

A spenót gazdag kalciumban, káliumban, B6-vitaminban, C- és K-vitaminban – fotó: Pixabay

Sóska

Az egész világon őshonos zöldségféle kalóriatartalma alacsony, de rostokban, magnéziumban, C- és A-vitaminban rendkívül gazdag. Egy adag sóska elfogyasztásával fedezhetjük a napi C-vitamin-szükségletünk háromnegyedét. Gyulladáscsökkentő hatású, és remek immunerősítő. Magas rosttartalmának köszönhetően serkenti az emésztést, így a diétázók számára is jó választás.

Mángold

A-, K- és C-vitaminban nagyon gazdag, jelentős szerepe lehet az egészséges csontozat fenntartásában és a véralvadásban is.

Kelkáposzta, kelbimbó

A kalciumban, vasban, cinkben, rézben és szelénben gazdag zöld leveleket érdemes beépíteni az étrendünkbe; köretként, főzve, savanyítva és dinsztelve is fogyaszthatjuk.

Rukkola

A rukkola nitráttartalmának köszönhetően javítja az erőnlétet, kalciumban és polifenolokban is gazdag. Fogyaszthatjuk nyersen, salátákba téve, de akár tésztafélékre, pizzára téve is. A nyers zöld levelek rosttartalma az emésztésünkre is jótékony hatással van.

Római saláta

A római saláta erősíti az immunrendszert, csökkenti a 2-es típusú diabétesz kockázatát, és a stroke megelőzésére is alkalmas lehet.

Vízitorma

A vízitorma az amerikai CDC (Centers for Disease Control and Prevention, Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ) vizsgálatai szerint a világ legegészségesebb növénye. A természet antibiotikumának is nevezik, ugyanis eredményes a hólyag- és a hörghurut kezelésében; több C-vitamint tartalmaz, mint a narancs; több benne a kalcium, mint egy liter tejben; és több folsavat tartalmaz, mint egy banán. K-vitamin-tartalmának köszönhetően fontos szerepe van a véralvadásban, C-vitamin-tartalma pedig segíti a sebgyógyulást és erősíti az immunrendszert.

Indexkép: Pixabay