A Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület (MPGE), az Agrármarketing Centrum (AMC), a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Szent István Egyetem (SZIE), az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) és a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) képviselői az AGROMashEXPO nyitó napján, ünnepélyes keretek között írták alá az együttműködésről szóló dokumentumot.

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) és az Agrárinformatikai Klaszter a februárban megrendezendő PREGA Konferencián látja el kézjegyével a megállapodást.

Az aláírók: Kemény Gábor (AKI); Magyar Ferenc (SZIE); Tőzsér János (SZIE); Ifj. Hubai Imre (NAK); Somogyi Norbert (NAIK); Milics Gábor (MPGE)  és Daróczi László (AMC) – fotó: Agroinform.hu

Milics Gábor, a Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület alapító elnökeke, a Széchenyi István Egyetem docense elmondta: az együttműködő szervezetek partnerséget vállalnak annak érdekében, hogy szélesítsék azok körét, akik a precíziós gazdálkodás (legyen az szántóföldi növénytermesztés, kertészet, állattenyésztés, vagy élelmiszeripar) megismertetéséért, elfogadtatásáért és elterjedéséért az egyesülettel együtt tenni kívánnak.

A Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesületnek az is fontos törekvése, hogy tagjai képesek legyenek felülemelkedni a napi érdekeken. Mi sem képviseli jobban ezt az elvet, mint hogy az elnökség tagjai között a precíziós gazdálkodással foglalkozó két legnagyobb hazai kereskedelmi és szolgáltató cég, az AXIÁL és a KITE képviselői is helyet foglalnak, egyensúlyt teremtve a piaci szereplők érdekei között – jegyezte meg.

Milics Gábor

Milics Gábor: "Az együttműködő szervezetek partnerséget vállalnak annak érdekében, hogy szélesítsék azok körét, akik a precíziós gazdálkodás megismertetéséért, elfogadtatásáért és elterjedéséért tenni kívánnak." – fotó: Agroinform.hu

Az együttműködési megállapodások megkötése ugyanakkor a kölcsönös előnyök reményében történik – tette hozzá a PREGA Konferenciák szervezésében is részt vevő Milics Gábor. A széles körű háttérrel rendelkező tagság –  közöttük szakmai szervezetek vezetői, államigazgatási tisztségviselők, kutatók, gazdálkodók, szaktanácsadók, értékesítők – olyan átfogó ismereteket tudhat magáénak, amely minden szemszögből nézve képes a precíziós gazdálkodás hazai jövőjének alakítására. Bízunk benne, hogy a felhalmozott szakmai tudásanyaggal, a kapcsolatokkal és a közösség erejével képesek vagyunk segíteni a szakmai partnerek munkáját. Ebben találtunk most újabb támogatókra az aláíró szervezetekkel – mondta el.

Milics Gábor végezetül megköszönte az előkészítő munkát Bolyki Bence (az Agroinform.hu portálvezetője) és Varga Péter (a Digitális Jólét Program 2.0 agrárinformatikai szakértője) alelnököknek, valamint az aláíró szervezetek képviselőinek.

Daróczi László (AMC) az együttműködés jelentőségét méltatva elmondta: ezáltal saját partnereik is hatékonyabbak, sikeresebbek lehetnek, és eredményesebben vehetnek részt a nemzetközi piaci versenyben is.

Daróczi László

Daróczi László, az AMC ügyvezetője méltatta az együttműködést – fotó: Agroinform.hu

Tőzsér János (SZIE): a Szent István Egyetem széles körben, az oktatásban és a kutatásban egyaránt partnere kíván lenni a Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesületnek, beleértve közös szakmai és tudományos rendezvények szervezését is.

Magyar Ferenc (SZIE) is arról biztosította az aláírókat, hogy az egyetem hasznos partnere lesz mindazoknak, akik az innovációt választották. Különböző programokat is indítottak – a NAK-kal, valamint a kaposvári és a szegedi egyetemekkel közösen – annak érdekében, hogy megmutassák a fiataloknak, hogy ez a mezőgazdaság már egészen más.

Ifj. Hubai Imre (NAK): az aláírással megtestesült az a szándék, amely segíteni kívánja a mezőgazdasági termelőket a digitalizáció nyújtotta lehetőségek kihasználásában, az eredményes, versenyképes ugyanakkor környezetkímélő gazdálkodásban, az erőforrások jobb kihasználásában.

Ifj. Hubai Imre a NAK nevében írta alá a megállapodást – fotó: Agroinform.hu

Kemény Gábor (AKI) arról beszélt, hogy az Agrárgazdasági Kutató Intézet a minisztérium háttérintézményeként az agrárpolitikához szolgáltat kutatási adatokat, információkat, továbbá az agrárium szereplőinek is szeretnék megmutatni a „jó irányt” a versenyképes termeléshez. A precíziós gazdálkodás jó irány, épp ezért jó partnerei lesznek azoknak, akik ennek eredményeit vissza tudják csatolni az agrárpolitikába, illetve a termelésbe. Bíznak abban is, hogy ez a tudás a 2020 utáni agrárpolitikában is meg fog jelenni.

Somogyi Norbert (NAIK) arra hívta fel a figyelmet, hogy a globális kihívásokra innováció nélkül nincs megoldás. A gazdálkodóknak más szemmel kell nézniük a jelenre és a jövőre. A precíziós technológia ezekre jelent megoldási lehetőségeket. A NAIK az együttműködés során mindent elkövet, hogy „amihez tud, hozzátegyen”. Mert „egyedül gyorsabban lehet haladni, de együtt messzebbre jutunk”.

Már felkerültünk a világtérképre

"A Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület 2017. július 31-én alakult. „Nagy előrelépést tettünk! Nemcsak a hazai precíziós gazdálkodás vonatkozásban, hanem Magyarországnak a világ tudományos életben betöltött szerepe szempontjából is. Már felkerültünk a világtérképre, mindenki tudja, hogy Magyarországon is van precíziós gazdálkodás” – nyilatkozta akkor Milics Gábor a szervezet frissen megválasztott elnökeként.