Az utolsó nyári hónap az előzőekhez hasonlóan melegebb volt az átlagosnál, és ezúttal is a keleti országrészben volt nagyobb a hőség. A havi középhőmérséklet a Dunántúl nagy részén 1-2, a Dunától keletre 2-3 C fokkal haladta meg a sokévi átlagot, ahogy az alábbi térképen látható, és ez a kép nagyjából az egész nyárra jellemző.

időjárás

Az augusztusi középhőmérséklet eltérése a sokévi átlagtól 2022-ben – forrás: OMSZ

Mindhárom dekádban volt egy erőteljes hőhullám, köztük átmenetileg az átlag közelében alakult a hőmérséklet. Nagyobb területen csak 20-a után voltak átlagosnál hűvösebbek a nappalok az átvonult hidegfront után érkező hűvösebb levegő és a borús, sokfelé csapadékos időjárás következtében, de az éjszakai lehűlés akkor sem erősödött jelentősen, amit a mellékelt grafikon is mutat.

időjárás

Az augusztusi napi minimum- és maximum-hőmérsékletek változása 2022-ben, valamint a hőmérsékleti minimumok, maximumok és napi középértékek sokévi átlagainak (országos területi átlagok) alakulása Celsius-fokban megadva – forrás: MeteoPlaza

A hónap folyamán 19-én mérték a legmagasabb hőmérsékletet: Baján 39,6 Celsius-fokot regisztráltak kora délután, ami 0,4 Celsius-fokkal magasabb az eddig ezen a napon mért legmagasabb értéknél, az 1946. augusztus 19-én, Debrecenben rögzített 39,2 Celsius-foknál.


Ugyanakkor nem volt mindenütt kánikula ezen a napon, egy nyugat felől közeledő hidegfront hatására az Alpokalján és a délnyugati határ közelében már 30 Celsius-fok alatt maradt a hőmérséklet, míg az Alföldön helyenként a 40 fokot is megközelítette, ahogy a mellékelt térképen is láthatjuk.

időjárás

A hőmérséklet legmagasabb értékei 2022. augusztus 19-én, Celsius-fokban megadva – forrás: MeteoPlaza

Erős lehűlés tehát nem volt a hónap folyamán, még a leghűvösebb éjszakákon sem csökkent hajnalra 14, 15 Celsius-fok alá a hőmérséklet az ország nagy részén, csak az erős lehűlésre hajlamos helyeken – elsősorban az Északi-középhegység völgyeiben – mértek 10 Celsius-foknál alacsonyabb értékeket, amit a mellékelt térkép is mutat.

A havi minimumot a 12-én hajnalban, a Nógrád megyei Zabaron regisztrált 6,5 Celsius-fok jelenti, ami 2,0 Celsius-fokkal magasabb az azon a napon addig mért legalacsonyabb értéknél, a 2016. július 18-án, Murakeresztúron és Tésán megfigyelt 4,5 Celsius-foknál.

időjárás

A hőmérséklet legalacsonyabb értékei 2022. augusztus 12-én, Celsius-fokban megadva – forrás: MeteoPlaza

A hőhullámok során a talaj felső rétegei is igen erősen felmelegedtek, ha nem is olyan mértékben, mint júliusban. Az 5. ábrán látható térkép tanúsága szerint a Duna–Tisza közén és a Tiszántúl déli részein az erősen kiszáradt földben helyenként 30 Celsius-fok feletti értékeket mértek 10 cm-es mélységben. A forró talaj nem kis szerepet játszott abban, hogy a kukorica- és napraforgó-állományok egyre nagyobb területen kiszáradjanak.

időjárás

A 10 cm-es mélységben mért talajhőmérséklet értékei 2022. augusztus 19-én, Celsius-fokban megadva – forrás: MeteoPlaza

A nyár korábbi részét sokfelé jellemző pusztító aszály augusztus nagy részén is folytatódott. A szárazságot jelentősebb mértékben a 19-e után átvonult hullámzó frontrendszer, illetve a rajta képződött sekély ciklon mérsékelte, ami a csendes esők mellett nem egy helyen felhőszakadással járó zivatarokat is hozott, aminek következtében néha kis területen belül óriási különbségek alakultak ki a csapadékbevétel tekintetében, ahogy az alábbi térképen is láthatjuk.

A havi csapadékösszeg ugyanakkor az ország több mint háromnegyedén a sokévi átlag alatt maradt, csak kisebb körzetekben haladta meg azt. Legkevesebb csapadékot az Alföld, főként a Tiszántúl északi részei kaptak, ott többfelé 20 mm-rel kevesebb esett.

időjárás

Az augusztusban leesett csapadékmennyiség mm-ben – forrás: MeteoPlaza

Az áttörést az aszályhelyzetben az a korábban is említett sekély ciklon hozta, ami 19-e és 22-e között időjárásunk fő meghatározója volt, a hónap további részében országos eső már nem volt, de  kisebb-nagyobb területen több alkalommal is esett, így – ha kisebb  mértékben is – tovább növekedett az országos területi átlag, ahogy az alábbi grafikon is mutatja.

időjárás

Az augusztusi napi csapadékmennyiség területi átlagai és ezek, valamint a sokévi értékek összegződése a hónap folyamán 2022-ben – forrás: MeteoPlaza

Az esők hatására a Dunántúlon és a Duna–Tisza közén növekedett legnagyobb mértékben a talaj nedvességtartalma. A Balatontól északra és az Északi-középhegység nyugati részein a hó végére sokfelé 60% fölé emelkedett a növények számára hasznosítható víztartalom aránya a felső fél méteres rétegben, az Alföld – de különösen a Tiszántúl – északi részein azonban még nagy területen 30% alatt maradt.

időjárás

Talajnedvesség értékei a felső 50 cm-es rétegben (%) augusztus végén – forrás: OMSZ

Ennek megfelelően a felső 1 m-es talajréteg becsült vízhiánya az ország túlnyomó részén csökkent a hónap végére, csupán a Nyírségben növekedett kis területen. Bár a legszárazabb alföldi területeken még 170 mm-nél nagyobb, háromhavi átlagos mennyiséget megközelítő vízmennyiségre lenne szükség a telítettség eléréséhez, a nyugati és északi határ közelében helyenként már 100 mm alá csökkent a vízhiány ebben a rétegben, ahogy az alábbi térképen is látható.

időjárás

A felső 1 m-es talajréteg vízhiánya augusztus végén mm-ben – forrás: OMSZ

A nyár korábbi részét jellemző pusztító aszály csak augusztus utolsó harmadára mérséklődött. Sok növény – főleg a kukorica és a napraforgó – számára későn jött ugyan az eső, de a még fejlődésben, érés előtt vagy érésben lévő gyümölcsök, köztük több szőlőfajta esetében még javította a terméskilátásokat.

Sokfelé látványosan kizöldültek a legelők is, és az őszi káposztarepce vetése szempontjából is kedvező fordulat a felső talajrétegek átnedvesedése. Ahol jelentősebb mennyiség esett, ott a mélyebbre szivárgó víz már az őszi gabonák vetéséhez jelenthet tartalékot.

Milyen idő várható szeptemberben? Nézd meg 30 napos időjárás-előrejelzésünket ide kattintva!