Az éjszaka szakadozik, csökken a felhőzet, de az Alföld legnagyobb részén erősen felhős, borús marad az ég. A csapadékhajlam fokozatosan csökken. A szél sokfelé mérséklődik, de a keleti megyékben még hajnalban is lehetnek erős széllökések.

Nagy területen fog fagyni hajnalban

Nagy területen fog fagyni hajnalban – Fotó: OMSZ

A minimum-hőmérséklet általában -5 és +1 fok között alakul, de a szélcsendes, derült északi völgyekben ennél hidegebb is lehet.

Agrometeorológia

A múlt hét végén fokozatos lehűlés kezdődött és helyenként csapadékosabbá vált az időjárás. Országosan 5 és 15 mm közötti csapadék hullott. Az elmúlt harminc nap csapadékösszege 10-30 mm közötti többletet mutat az ország jelentős részén, a Kisalföldön viszont ugyanilyen mértékű csapadékhiány tapasztalható.

Csapadékösszeg-anomália

Csapadékösszeg-anomália – Fotó: OMSZ

A kisalföldi és dél-alföldi területeken megszűnt a kora tavaszi aszály. A középső és mélyebb talajrétegek Sopron környékének kivételével országszerte jó vízellátottságúak.

Talajnedvesség 0-20

Talajnedvesség – Fotó: OMSZ

A múlt hét közepén nagy területen 16-20 fokot körül alakultak a maximum-hőmérsékletek, viszont hétfőn már csak 10 fok körül alakultak a maximumok, kedden hajnalban pedig többfelé fagyott.

Az 5 cm-en mért talajhőmérséklet is erősen ingadozik.

Növények állapota

  • Az őszi vetések jó állapotban vannak, korán megindult a tavaszi fejlődésük: az őszi búza szárba indult, a repce is a szárnövekedés fenológiai fázisában jár, megjelent a virágkezdemény is.
  • A gyümölcsösök fajtától függően az ország hőmérsékleti viszonyainak megfelelő eloszlásban a virágzás körüli különböző fenológiai fázisokban járnak. A kajszi többfelé elvirágzott, az őszibarack a virágzás elején jár, az alma, a körte, a szilva, a cseresznye és a meggy is többnyire bimbós. Így a következő napokban várható fagyok védekezés nélkül ismét komoly károkat okozhatnak.


Időjárás-előrejelzés

A következő napokban a szokásosnál hűvösebb, eleinte száraz, majd a hét második felében kissé csapadékosabb időjárás várható.

Csütörtök délutántól az északkeleti országrészben valószínű havazás, havas eső, majd pénteken is főként keleten lehet havas eső, eső.

Szombaton a Dunántúlon is többfelé eshet, ekkor már elsősorban eső formájában, és vasárnap és hétfőn is lesznek esők, záporok. Összességében a jövő hét elejéig 5-10 mm közötti csapadék valószínű. A szél csak lassan mérséklődik, a Dunántúlon még pénteken is várhatók erős lökések, a hétvége azonban már ott is szélcsendesebb lesz – írja az OMSZ.

A hőmérséklet elmarad az ilyenkor szokásos értékektől. Ismét hajnali fagyokra számítani, a szélvédett tájakon akár -3 és -6 fok közé is hűlhet a levegő. Vasárnaptól lassú melegedés kezdődik és nagy területen mérhetünk majd 10 fok feletti hőmérsékleteket.

Az 5 cm-en mért talajhőmérséklet napi átlaga visszaesik a héten, és csak a jövő héten éri el ismét a 10 fokos értéket.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában.

Indexkép: Napraforgót vetnek Orosháza határában, Fotó: MTI/Rosta Tibor