Esővel, ónos esővel, és havazással is számolhatunk a következő napokban.

Mi vár ránk ma este?

A Viharsarokban a déli, délkeleti, a nyugati vármegyékben már az északira forduló szelet kísérik élénk, utóbbi tájakon késő estétől erős széllökések. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl a levegő hőmérséklete.

Ekkor is marad a borult égbolt, több helyen - az ország délkeleti felében egyre kisebb eséllyel - valószínű eső. Hajnaltól a benyomuló hideg légtömeg hatására Sopron tágabb térségében akár önös eső, majd havas eső is előfordulhat. Többfelé élénk, a Nyugat-Dunántúlon erős lesz az északias szél, utóbbi tájon hajnaltól viharos széllökések is előfordulhatnak.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul, döntően északnyugaton valószínűek fagypont körüli értékek.

Mire számíthatunk a hét utolsó napján?

Vasárnap túlnyomóan borult lesz az égbolt, keleten lehet valamivel szakadozottabb, vékonyabb a felhőzet. Délelőtt az Észak-Dunántúlon egyre nagyobb területen vált az eső vegyes halmazállapotú csapadékba, amely során átmeneti jelleggel ónos eső is kialakulhat. Másutt egyre inkább csökken a csapadékhajlam. Késő délutánra dél, délkelet felé tolódik a halmazállapot-váltás határa, estére, késő estére már a havazás lehet a meghatározó csapadékforma. A középső országrészben lehet még eső vagy havas eső.


Az északias szél a középső területeket leszámítva mindenhol erős, többfelé viharos lesz, kiemelten a magasabban fekvő részeken erősen viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +10 fok között várható. Délkeleten lesz a legenyhébb az idő, néhol pedig délelőtt áll be a maximum érték. A hideg levegő érkezésével a Nyugat-Dunántúlon reggeltől, másutt a déli óráktól csökken a hőmérséklet.

Figyelmeztető előrejelzés

A Dunántúlon - az Alpokalja és a Dunántúl keleti részének kivételével - késő estig átmenetileg előfordulhat 0,1-0,5 mm ónos eső, de a Bakony magasabb részein tartósabb, akár 1 mm-nél is nagyobb mennyiség várható.

Óvatosan közlekedjünk - fotó: pexels.com

A hajnali óráktól kezdődően, nyugat felől terjeszkedve a Dunántúlon az esőt, ónos esőt egyre nagyobb területen gyengülő havazás váltja. A lehulló hó mennyisége délen és délnyugaton több lesz, jellemzően 3 cm körül várható. Délnyugaton elérheti a 3-5 cm-t is. A viharossá fokozódó szél néhol hordhatja is a havat. A korábban lehullott csapadék pedig fokozatosan lefagy, ami csúszóssá teszi az utakat.

A Dunántúl északnyugati részén, valamint a Balaton környezetében a legerősebb széllökések délkelettől kezdődően, estétől az ország északkeleti részén is elérhetik a 70-80 km/h-t. A Bakonyban ennél nagyobb, 80-90 km/h-val kell számolni.

SZÉLTÉRKÉP, CSAPADÉKTÉRKÉP, HŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Az Agroinform.hu Időjárás rovatában 24 órás, 7, 15 és 30 napos országos és település szintű előrejelzéseket, valamint az elmúlt 30 napban mért adatokat is megtalálod, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt.