A baromfihús sokak kedvence. Nem csoda, hiszen akár sülve, akár pörköltként, akár millió féle módon elkészíthető, és igazán finom. Azonban, ahogy minden élelmiszerrel kapcsolatban, a baromfihús vásárlása esetén is fontos a körültekintés. Sajnos ugyanis vannak olyan baromfihúsok is, amelyek nagy mennyiségben tartalmazhatnak hormonokat és antibiotikumokat.

Nagyon körültekintően vásárolj!

Hormonokat és antibiotikumot is tartalmazhat a baromfihús, ezért nagyon fontos, hogy jó helyről vásároljunk - tudjuk meg a femina.hu cikkéből. A baromfitenyésztésben alkalmazott hormonok és antibiotikumok túlhasználása káros lehet az emberi szervezet számára.

A gyógyszerezett hústermékeket 2010 környékén tették először felelőssé az antibiotikumoknak ellenálló multirezisztens kórokozók (MRK) elterjedéséért, amivel egy időben fellendült az antibiotikummentes húsok kereslete is. Az MRK baktériumok komoly egészségügyi kockázatot jelentenek.

csirkemell

Nagyon oda kell figyelni rá, hogy honnan szerezzük be a baromfihúst. Fotó: Shutterstock

Az antibiotikumok használata az elmúlt évtizedekben jelentősen elterjedt az állattenyésztésben, amit elsősorban a csirketenyésztésben lehet tetten érni. Jelentések szerint egyes hústermékekben egyre több az antibiotikumnak ellenálló szuperbaktérium. A kutatók 59 csirkehúsmintát elemeztek egy német egyetemi laboratóriumban, és az eredmények azt mutatták, hogy a minták 56 százalékán antibiotikumok ellen rezisztens baktériumok települtek meg. Később Németország legnagyobb baromfitenyésztőjének termékeiről is azt állapították meg, hogy 60 százalékban szennyezettek MRK-kórokozókkal.

A tengerentúlon, a termelékenység javítása érdekében, a tenyésztők nagy része növekedési hormonnal is kezelte az állatait, és habár az Európai Unió szabályai a csirkék hormonokkal való injekciózását már nem engedélyezik, léteznek olyan források, melyek szerint bizonyos tápszerek képesek az állat szervezetét növekedési hormon termelésére késztetni, ami hosszú távon szintén káros hatással van az egészségre.


Európában évente 33 ezer ember hal meg antibiotikumrezisztens baktériumok okozta fertőzés következtében. 2019-es adatok szerint a világon 1,3 millió ember halálát okozták antibiotikumrezisztens kórokozók. A rezisztens kórokozók ezzel a világ leggyakoribb halálokai közé tartoznak.

A baromfihúsban lévő hormonok rákot, pajzsmirigybetegséget, cukorbetegséget, elhízást, endometriózist, fibrómát, terméketlenséget, asztmát és allergiákat okozhatnak, ezért nagyon fontos, hogy olyan helyről szerezzük be, ahol nem esnek túlzásba az antibiotikumokkal, illetve hormonserkentő módszereket sem alkalmaznak.

Így ellenőrizd a húst

Éppen ezért nagyon fontos, hogy a vásárlás előtt mindig ellenőrizzük a címkén a hús származási helyét, és győződjünk meg a hormonmentességről. Fontos ismérve még a húsnak, hogy a színe legyen rózsaszín, és kicsit sem sárgás, ne legyen vizenyős, és ne legyen túlságosan puha.

Legyen saját baromfiudvarod

Ha kertes házban élsz, és megfelelő nagyságú hely áll rendelkezésedre, megéri baromfit tartani. Akár a tojás, akár a hús miatt. Persze, csak ha lehet. Ezért az első és legfontosabb lépés, hogy nézz utána, szabad-e a lakóhelyeden baromfit tartani.

Ha szerencsés vagy, és tarthatsz baromfit, akkor érdemes átgondolni, mi a célod. Tojást, vagy húst, esetleg mindkettőt szeretnél. Ha tojást és húst szeretnél, akkor érdemes húscsirkét vásárolnod. Ha tavasszal vásárolsz előnevelt példányokat, akkor egyszerre tudod levágni őket, amikor elérték a kellő méretet, és fel tudod tölteni a hűtőt és a mélyhűtőt hússal. Ha a tojás miatt tartod a csirkéket, akkor tojóhibridben érdemes gondolkodni, amelyik akár két évig is ki tudja szolgálni friss tojással a családot.

A tojóhibrideket körülbelül 18 hetes korukban érdemes megvenni, közvetlenül azelőtt, hogy a tojástermelés megindulna náluk. Fontos, hogy olyan helyen tartsd őket, ahol naponta legalább 16 órán át világos van. Gondolkodhatsz kettős hasznú fajtákban is, melyek közül a leggyakoribb a vörös new-hampshire. A baromfiudvar hasznos lakói lehetnek a magyar tyúkok is.

baromfi

Baromfi nélkül lehet élni, de nem érdemes. Fotó: Shutterstock

Lehetnek kendermagosak, fehérek, sárgák, de akár kopasznyakúak is. A magyar fajták mind nagyon szép, formás tyúkok, amelyek igazi családtagokká tudnak válni. Kicsit kisebb testűek, mint a new-hampshire, de igazán szép színessé teszik az udvart, ráadásul imádnak kapirgálni, és élelmet keresni, így a kerti zöldeket is igen jól hasznosítják.

Ha kis helyed van, nem érdemes liba, kacsa, vagy pulykatartásban gondolkodnod. A legpraktikusabb, ha megmaradsz a csirkénél. A különféle baromfik nem egyforma nagyságúak és vérmérsékletűek, így nem lenne érdemes összeereszteni őket.

Még ha nincs is közvetlen kontaktus a baromfik között, nagyon hamar azt veheted észre, hogy az összes állatod megbetegedett, vagy elpusztult. Fontos, hogy válassz a környéken egy megbízható állatorvost, aki rendszeresen látja az állataidat, és el tud látni téged tanácsaival, illetve vigyázó szemeivel óvja állataid egészségét.

Fontos, hogy gondoskodj egy jól zárható, szigetelt tyúkólról, ahol éjszakára kényelmesen és biztonságosan el tudnak helyezkedni a baromfik. Nem árt, ha létra is kerül bele, mert előszeretettel alszanak annak fokain. Az pedig, hogy kinek jut a felső fok, és ki kerül lejjebb, pontosan mutatja az állományon belüli erőviszonyokat. Nem kell sokat magyarázni, miért jobb fent lenni, mint az alsóbb szinteken tűrni, hogy a többiek rájuk piszkítsanak.

A csirkék alapvetően magevő állatok. Adhatsz nekik kukoricát, árpát, búzát, napraforgót, kölest vagy borsót, de kifejezetten számukra kifejlesztett tápot is. A szemes takarmányon kívül előszeretettel kapirgálnak, és védik meg a kertet a pajoroktól, gilisztáktól, bogaraktól. Szívesen csipegetik a füvet, és fogyasztják a zöldféléket, mint amilyen a saláta, vagy a zöldségek levelei, de szeretik a főtt tojást és a száraz kenyeret is.

Fontos, hogy vásárolj, vagy készíts a baromfik számára megfelelő etetőt és itatót. Ezek abból a szempontból is fontosak, hogy ha nem vagy otthon egész nap, akkor is nyugodt szívvel otthagyhatod őket, hiszen nem kell attól tartanod, hogy éheznek, vagy szomjaznak. Az önetetők általában egy napi takarmányt tudnak eltárolni, amelyből úgy tudnak falatozni a baromfik, hogy nem tapossák és nem piszkítják össze, ráadásul ki sem tudják borítani. Ugyanilyen fontos az önitató, mely szintén higiénikusan biztosítja számukra az egész napos ivóvíz ellátást.

Ha tojókat tartasz, nagyon fontos a mészpótlás, melyet az összetört tojáshéj, vagy akár apróbb mészkő etetésével is biztosítani tudsz számukra.. Így elkerülheted, hogy a tojásoknak puha legyen a héja. Ezen kívül mindig álljon a csirkék rendelkezésére apró szemű kavics, mert ezek felgyűlnek a zúzógyomorban, és egymáshoz súrlódásuk segítségével segítenek megőrölni a nagyobb, egészben maradt, héjas magvakat.

Ha kakast is tartani szeretnél

Ha van kakasod, akár még a keltetést is ki tudjátok próbálni, akár természetes módon, akár keltetőgéppel. Az állomány frissítése miatt akár a szomszéddal is lehet tojást csereberélni. Legyen kellő mennyiségű tojóláda, melynek az egyik oldalát tedd nyithatóvá, hogy ha azt szeretnéd, hogy a tojásból ne kiscsibe, hanem rántotta legyen, kényelmesen hozzá tudj férni. A tojóládákat béleld ki szalmával vagy forgáccsal, amit hetente cserélj. Kivéve, ha elültetted a hölgyeket, mert akkor nem illik zavarni őket.

Ha nem szeretnéd, hogy a kiscsirkék és a tyúkok az egész kertet bebarangolják, érdemes leválasztani nekik egy részt a kertből. Ha a baromfiól és a kijelölt terület nem érintkezik közvetlenül egymással, akkor érdemes egy alagutat építened dróthálóból. Az egyik felét rögzítsd az ól kijáratához, a másik felét pedig a számukra kijelölt nappali tartózkodóhoz. Így nem tudnak elkóborolni és a növényeid is védve maradnak.

A tyúk egyáltalán nem buta állat, úgyhogy ha valakinek azt mondják, hogy tyúkesze van, az nem is olyan nagy sértés. Ha sokat vagy velük, megtapasztalhatod, hogy mennyire tudnak kötődni hozzád és milyen csavaros eszük van. Olyan okosak, hogy kifejezetten ügyesen tudnak az ujjaik, akarom írni a szárnyaik köré csavarni téged. Ne ijedj meg, de ha még nevet is adtál a tollas kis barátaidnak, akkor biztosra veheted, hogy egy életre elrabolták a szíved. Ha az ember baromfitartásra adja a fejét, ugyanis nagyon hamar rá fog jönni, hogy csirkék nélkül lehet élni, de nem érdemes.