Németországban Rajna-Pfalz környezetvédelmi miniszter asszonya felhívta az EU illetékeseinek figyelmét a kálium-foszfonát újraengedélyezésének fontosságára. Közismert, hogy ez a szer (KH2PO3) mennyire hatásos a peronoszpóra ellen, ugyanakkor betiltása miatt az ökoszőlészek nagy károkat szenvedtek, minthogy a hatástalan védekezés miatt gyakran teljes terméskiesés is bekövetkezett.

2013-ig a a kálium-foszfonátot mint hagyományos és természetes növényerősítő szert problémamentesen lehetett használni, de az EU olyan rendelkezést hozott, miszerint a ökoszőlészetekben nem lehet vele dolgozni. Az ökogazdák így – hatásos szer híján – kénytelenek egyedül a réz használatára támaszkodni (3-4 kg/ha dózisban alkalmazva azt). Ugyanakkor

a betiltott kálium-foszfonát hatásos a peronoszpóra ellen, s a környezetre ártalmatlan szer – szinte a konyhasó kategóriájába sorolható.

Ezért az illetékes tartományi környezetvédelmi miniszter kiállt a növényvédő szer újraengedélyezése mellett, hivatkozva arra, hogy korábban a szert engedélyezték az ökoszőlészetekben, de a burgonyánál is.

szőlő

Hatásos szer nélkül a szőlészek kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek – fotó: Shutterstock

Ráadásul a káros klímaváltozással járó szélsőséges időjárás következtében a peronoszpóra fellépése mind gyakoribb és súlyosabb mértékű lehet, s hatásos szer nélkül a szőlészek kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek. Ezért is lenne fontos a kálium-foszfonát újraengedélyezése.