A Stuttgarti Hohenheim Egyetem kutatói a rovarpusztulás megállításának lehetőségeit vizsgálva megállapították, hogy Németország egyes körzeteiben a pillangók, bogarak és méhek állománya több mint 70 százalékkal csökkent, ami maga után vonhatja más fajok (pl. madarak) állománycsökkenését is – olvashatjuk a topagrar.com német hírportálon.

Dr. Johannes Steidle professzor szerint ez a veszélyes folyamat nem most, hanem néhány évtizeddel ezelőtt kezdődött, és elsősorban

a rovarok életterének megzavarására és az iparszerű mezőgazdaság előtérbe állítására vezethető vissza.

A professzor azonban hozzátette, hogy a rovarpusztulás ijesztő méreteire igazából a mintegy fél évvel ezelőtt készült tanulmány világított rá.

A pusztulás fékezése érdekében a tudósok átfogó, országos intézkedéseket javasolnak, amelyeket a rovarok életmódjának és életterének folyamatos megfigyelésével kell kezdeni. Fontos lépést jelent a környezetvédelem iskolákban való oktatása, amelyben komoly hiányosságok mutatkoznak, mert nem figyelünk eléggé a környezetszennyezés veszélyeire.

méh

A rovarpusztulás fékezésére átfogó, országos intézkedésekre van szükség – fotó: Shutterstock

„Bár egyre több használható tudást halmozunk fel, a természet- és a környezetvédelem több területén bizonyos tudáseróziónak lehetünk tanúi” – mondta dr. Karin Blessing, a Baden-Württembergi Környezetvédelmi Akadémia helyettes vezetője.

Ezen túlmenően szorgalmazni kell a környezetkímélő gazdálkodás előtérbe állítását és a biodiverzitás megőrzését. Ezen belül fontos szerepet játszhat a biotermesztés területi arányának jelentős emelése (Németország esetében hosszú távon 7,5 százalékról mintegy 50 százalékra).