Az egészségünk mindennél fontosabb, így sokat teszünk érte, ha rendszeresen eljárunk különféle szűrővizsgálatokra. Ezek azért is nagyon fontosak, mert nagyon sok olyan alattomos betegség létezik, amelyiknek a tünetei már csak nagyon késői stádiumban jelennek meg, így észrevétlenül rombolják az egészségünket. Ilyen a cukorbetegség és a magas vérnyomás is.

Amikor észrevesszük, hogy magas a vércukorszintünk, sajnos már nagy károkat okozhatott, így hát érdemes akár otthoni vércukorszint mérővel, akár rendszeres szűrővizsgálatokkal ellenőrizni, hogy minden rendben legyen ezen a téren is.

Azonban vannak olyan zöldségek és gyümölcsök, amelyek segítenek kordában tartani a vércukorszintet, de nem lehet eléggé kihangsúlyozni, hogy csupán a helyes táplálkozással a kialakult betegséget nem lehet és nem is szabad kezelni, így hát mindenképpen forduljunk orvoshoz, és mellette természetesen táplálkozzunk egészségesen. Ha pedig tehetjük, legyen egy kis veteményesünk, és termesszük meg magunknak a zöldségeket. Ezzel sokat tehetünk az egészségünkért, hiszen a finom zöldségek mellett még testmozgást is végzünk a levegőn.

A diabétesz rövid bemutatása

A diabétesznek két típusát különböztetjük meg.  Az egyes típusú, inzulinfüggő cukorbetegség autoimmun folyamat következménye. Ekkor a szervezet egyáltalán nem termel inzulint. A gyakoribb azonban a kettes típusú, amikor inzulinrezisztencia alakul ki a szervezetben, vagyis a szövetek érzéketlenné válnak az inzulinra. Ebben az esetben csak a normálisnál nagyobb mennyiség jelenlétében képesek a glükóz felvételére. A hasnyálmirigy azonban ilyenkor elfárad a túlzott inzulintermelésben, ezért elkezd csökkenni a működése.

vércukorszint cukorbetegség

A vércukorszint rendszeres ellenőrzése nagyon fontos az egészségünk szempontjából. Fotó: Shutterstock

Ha többször is mérünk a normál tartomány fölé eső vércukorszint értékeket, akkor lehetséges, hogy a prediabétesz állapotában vagyunk, amely sajnos már nagyon közel van a cukorbetegség állapotához. Azonban, ha tisztában vagyunk vele, hogy baj van, tehetünk ellene, és vissza tudjuk fordítani.

Tehetünk a cukorbetegség ellen

Ahogyan a legtöbb betegség esetében, úgy a cukorbetegség ellen is nagyon sokat tehetünk egészséges életmóddal. A tudatos táplálkozás és a rendszeres testmozgás csodákra képes, és bár lehet, hogy most úgy tűnik, hogy ez egyenlő az unalmas, íztelen ételekkel és a fárasztó edzésekkel, ez egyáltalán nem így van. Egy edzés, amellett, hogy jót tesz a testünknek, a lelkünkön is segít, hiszen boldogsághormonok termelődnek a szervezetünkben, így sokkal jobb lesz a közérzetünk, nem leszünk olyan fáradtak és még az agyunk is gyorsabban fog forogni.

Hasonló a helyzet a táplálkozással. Attól, hogy valami egészséges, még egyáltalán nem biztos, hogy nem finom. Rengeteg olyan finom gyümölcs és zöldség van ugyanis, amelyik támogatja a vércukorszintünk helyes értéken tartását és mellette még az élvezeti értéke is magas.

A cukorbetegség esetén tartandó étrend jellemzője, hogy alacsony zsír- és kalóriatartalmú, rostdús ételeket fogyasszunk, vagyis sok zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabonaféle, sovány hús és hüvelyes kapjon helyet az asztalunkon, ellenben a mesterséges és hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket, és a zsíros ennivalókat szólítsuk fel mihamarabbi távozásra. Ez nem csak a vércukorszintünknek fog jót tenni, de az egész szervezetünk hálálkodni fog érte.


A glikémiás index jelentése

Fontos kifejezés a szótárunkban a glikémiás index, vagyis a GI. Ez azt jelzi, hogy az adott élelmiszer mennyire befolyásolja a vércukorszintet. Bizonyos szénhidrátfélék emésztése lassú, így fokozatosan szabadulnak fel, de vannak olyan ételek is, amelyek nagyon gyorsan lebomlanak és fogyasztásuk ezáltal nagyon hirtelen megemeli a vércukorszintet. Mivel kiemelkedően fontos, hogy egyenletes vércukorszintet érjünk el, az alacsony és a közepes glikémiás indexű élelmiszerek kapnak zöld lámpát az étkezéseink során.

55 alatti glikémiás indexű élelmiszerek esetén a vércukorszintünk lassan emelkedik, míg 70 feletti értéknél hirtelen. De hogy melyik élelmiszernek milyen a glikémiás indexe, az általában nincs feltüntetve a hirdetésekben, vagy a csomagoláson. Azonban vannak általános szabályok, amelyek segítenek eligazodni a kérdésben.

A finomított cukrot tartalmazó ételek glikémiás indexe magasabb, mint a természetes cukrokat tartalmazó ételeké, amelyek zsírtartalma is alacsony. A teljes kiőrlésű gabonafélék, a durumlisztből készült tészták, csökkentett zsírtartalmú tejek és tejtermékek, az édesburgonya, a zöldségek, a nyers gyümölcsök és a hüvelyesek glikémiás indexe is alacsony, így ezeket bátran fogyaszthatjuk. Az is alapszabály, hogy minél érettebb a gyümölcs, annál nagyobb a glikémiás indexe. A halak glikémiás indexe alacsonyabb, mint a sertés, baromfi vagy marhahúsé, így még egy érv amellett, hogy ne csak az ünnepek alkalmával fogyasszunk halat.

Azonban az semmi esetre sem jó taktika, ha éheztetjük magunkat. Nagyon fontos, hogy ha diétázunk is, az ne úgy történjen, hogy semmit sem fogyasztunk, hiszen így lehetetlen állandó szinten tartani a vércukorszintet.

Napi cukorszükségletünk összesen 6-8 gramm, ráadásul ezt nem muszáj fehér cukorból kielégíteni, hiszen a gyümölcsökben lévő természetes cukrok jóval egészségesebbek. Sokkal lassabban szívódnak fel, így kevésbé emelik a vércukorszintet, viszont a szervezetünk ugyanúgy hasznosítja ezeket.

Ha pedig sportolunk, izmaink cukrot használnak fel, a szervezetünknek ilyenkor kevesebb inzulinra van szüksége. Fontos tehát, hogy rendszeresen mozogjunk. Emellett a stressz is nagyon rossz hatással van az egészségünkre, és a vércukorszintünkre is, így, mivel elkerülni sajnos általában nem lehet, fontos, hogy tudatosan próbáljuk meg feldolgozni azt.

Ezek a finomságok segítenek, hogy szinten tartsd a vércukorszinted

1. A fokhagymából kivont allixin sikeresen csökkenti a vércukorszintet, hiszen ez az anyag fontos szerepet játszik a glükóz-anyagcserében.

2. A fahéj ereje sem elhanyagolható, hiszen segíti az izomszövetek glükózfelvételét, és serkentheti a glükóz szövetekhez történő szállítását, így számíthatunk rá a vércukorszint csökkentésében. Emellett segíti az izom- és a májsejtek válaszát az inzulinra, így társunk lehet a fogyókúra során is.

3. A csicsóka több, mint krumpli, hiszen közel hatszor nagyobb a rosttartalma. Fogyasztása során nem emeli meg a vércukorszintet, és csökkenti az inzulinfüggőséget.

vércukorszint cukorbetegség

Attól, hogy valami csökkenti a vércukorszintet, finom is lehet. Fotó: Shutterstock

4. Az áfonya növeli az inzulinérzékenységet és csökkenti a cukorbetegség kialakulásának esélyét.

5. Az avokádó mono-telítetlen zsírsavai lelassítják a cukor bekerülését a véráramba, ezáltal kevesebb inzulin termelésére ösztönzik szervezetünket. Emellett még béta-szitoszterint is tartalmaz, amely csökkenti az edzés után fellépő gyulladásokat.

6. A chia mag stabilizálja a vércukorszintet, javítja az inzulinérzékenységet, és csökkenti a magas koleszterinszintet és a magas vérnyomást is.

7. Habár a mangóról édes íze miatt azt hihetnénk, hogy megemeli a vércukorszintet, ez egyáltalán nincs így. Amellett, hogy csökkenti a vércukorszintet, A- és C- vitamint, sok rostot és rengeteg ásványi anyagot is tartalmaz.

8. Az olívaolaj is beolajozza a vércukorszinteT. Gazdag mono-telítetlen zsírban, ezáltal képes megelőzni az inzulinrezisztenciát. Ráadásul segítségével nem leszünk olyan falánkok, hiszen segíti az étvágyelnyomó hormon, a leptin termelését is.

9. Az ecet csökkenti a vércukor- és az inzulinszintet, ugyanakkor teltségérzetet is biztosít. Akik egy kevés ecetet fogyasztanak étkezés előtt, azoknak sokkal jobb lesz az étkezés utáni vércukor- és inzulin értékük.

10. Cseresznye magas anthocyanin tartalma jelentősen képes csökkenteni a cukorbetegek vércukorszintjét. Nem is csekély a hatása, hiszen ez az antioxidáns 50%-kal csökkenti az inzulintermelést, és még a szívbetegségek és a rák kialakulásától is megvéd.

11. A savanyú káposzta nagyon jól beépíthető a cukorbetegek étrendjébe, mivel magas rosttartalma miatt kedvezően hat a vércukorszintre. Emellett lassítja a szénhidrátok felszívódását, ezzel meggátolva a vércukorszint hirtelen megemelkedését..

12. A málna esetében 100 gramm mindössze 5,4 gramm szénhidrátot tartalmaz, glikémiás indexe 26, rosttartalma pedig 6,5 g, antocianintartalma pedig gyulladásgátló és antioxidáns hatással rendelkezik. A bogyós gyümölcsök közül jó tudni, hogy a kék és a lila színűek nem emelik meg jelentősen a vércukorszintet.

13. Az alma 100 grammja 11,4 gramm szénhidrátot tartalmaz, rosttartalma 2,4 gramm, glikémiás indexe 38. Jobb, ha nem hámozzuk meg, hiszen így megtartjuk gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatását. Ha valami igazán finomat és egészségeset szeretnénk, akkor társítsuk magas fehérje- és zsírtartalmú ételekkel, sajttal, diófélékkel, magvakkal vagy húsokkal, és fogyasszuk velük együtt.

Mindenkinek jó egészséget és kiváló vércukorszintet kívánunk!