A bűzvirágok közül számos fajt fenyeget a kihalás veszélye. A különleges növények rajongói jól ismerik a Rafflesia-féle, kocsikerék nagyságú virágokat, melyek dögszagukkal vonzzák a beporzóikként szolgáló legyeket. A bűzvirágok egy szőlőféle futónövény parazitái, és életük nagy részét teljesen rejtett formában töltik, csak a virágzásuk hívja fel a figyelmet a jelenlétükre. Rejtett életmódjuk azonban a védelmüket is megnehezíti, így 42 ismert fajuknak legalább 60 százalékát a kihalás veszélye fenyegeti – írja az ng.24.hu.

Mit lehetne tenni ezekért a különleges és gyönyörű növényekért?

Nagyon sok veszélyeztetett növényt szaporítanak kertészetek, botanikus kertek, majd a szaporulat eredeti élőhelyre ültetésével segítik a faj fennmaradását, azonban a parazita bűzvirágokat nem lehet ilyen módszerekkel nevelni vagy szaporítani. Az egyetlen lehetőség tehát élőhelyük védelme.

A legtöbb faj csak 1-2 helyszínen fordul elő, és több virágról csak egyetlen helyről van botanikai gyűjteményi információ. Arról pedig nagyon keveset lehet tudni, hogy mennyire szűk a gazdafajainak száma: az is lehetséges, hogy egy bűzvirág csak egy Tetrastigma-fajban él meg.

bűzvirág

A bűzvirágok közül számos fajt fenyeget a kihalás veszélye – fotó: Pexels

Az egyes térségek őslakói által felhalmozott tudás is elengedhetetlen a növények védelmében, ráadásul ők minden igyekezetükkel igyekeznek megóvni a természeti környezetet, amelyben élnek.

Számos helyen az őslakosokkal együtt tűnnek el ezek az élőhelyek:

az őslakos nyelvek és a biológiai sokféleség egyazon ütemben fogy mindenhol.


A Rafflesia-fajokra leselkedő veszélyek és a lehetséges megoldások

A Rafflesia-fajoknak több helyen gyógyhatást is tulajdonítanak, és ma már modern gyógyszerészeti vizsgálatokat is végeznek egyes virágokon. Azonban ma már a fajokat fenyegető élőhelyvesztés, erdőirtás miatt a gyógynövényként való felhasználás is fenyegetést jelent.

A bűzvirágok 60 százaléka súlyosan veszélyeztetett, célzott élőhelyvédelemre volna szükség esetükben. Fontos lenne megoldani a szaporításukat is. Továbbá a szakemberek szerint az ökoturizmus is segíti a fajokat, ezért – az őslakosság bevonásával – erre is nagyobb hangsúlyt kellene fektetni.

A kutatók úgy vélik, hogy az erdőirtások miatt már több olyan Rafflesia-faj is kipusztulhatott, amelyeket még meg sem ismerhettünk.