A burgonya az egyik legfontosabb élelmiszerünk, melynek számtalan felhasználási módja van, és életkortól függetlenül nagy népszerűségnek örvend a fogyasztók körében. De számos érdekesség, kevéssé ismert tény is felsorakoztatható a krumplival kapcsolatban, melyekről eddig biztos nem hallottál.

1. II. Fülöp spanyol király 1565-ben királyi ajándékként krumplinövényt adott IV. Pius pápának, és ezt követően Európában a Vatikánból indult hódító útjára a krumpli. Kezdetben azonban csupán szép virága miatt, dísznövényként tartották az egyetemi és közparkokban, botanikus kertekben, és legfeljebb az állatokat etették vele.

2. 1995-ben az amerikai Columbia űrrepülőgép vitt először krumplinövényt az űrbe. Azt próbálták kideríteni, hogyan lehet növényt termeszteni a súlytalanság állapotában.

3. A krumpli gazdag C-vitaminban, A- és B-vitaminban, káliumot, kalciumot, vasat, foszfort, folsavat, cinket és mangánt is tartalmaz, jó hatással van az idegrendszerre, az izomműködésre, a vízháztartásra és a vérképzésre.

4. A krumpli 80 százaléka víz, és kalóriatartalma nem túl magas, ezért a különböző diétákba is remekül beilleszthető (de természetesen ha olajban sütjük, akkor már magasabb kalóriatartalommal kell számolnunk).

5. A régészek feltételezése szerint Dél-Amerikában már mintegy tízezer évvel ezelőtt megkezdődött a burgonyatermesztés, erre azonban bizonyítékok egyelőre nem állnak rendelkezésre.

6. Peruban 4500 méter tengerszint feletti magasságban is megterem.

7. Marie Antoinette a hajába, férje, XVI. Lajos pedig egyik gomblyukába tűzött krumplivirágot, hogy így győzze meg a franciákat a burgonyatermesztés és -fogyasztás szükségességéről. A szokást a francia arisztokrácia is átvette.


8. Magyarországon az éves egy főre jutó burgonyafogyasztás 60 kg.

9. Legértékesebb vitaminjai közvetlenül a héja alatt helyezkednek el.

10. A krumpli gyógyítóan hat a gyomor- és bélgyulladásokra.

11. Főve vagy nyersen bőrtápláló arcpakolás alapanyaga lehet. Egy-egy nyers karika tíz perc alatt eltünteti a szemkörnyék duzzanatát.

12. A keresztény vallásúak kezdetben az ördögtől valónak tartották, "pogány növényként" tartották számon, mivel a Biblia nem tesz róla említést. A burgonyatermesztést Franciaországban 1748-ban törvényben is megtiltották. A rendelkezést többek között azzal indokolták, hogy a krumpli leprát okoz. A törvényt csak 1772-ben törölték el. Az azonban, hogy eleinte bizalmatlanok voltak vele szemben, érthető, hiszen akkoriban a szárát és a levelét ették meg, ami mérgező, csak később jöttek rá, hogy a gumós, vastag gyökere fogyasztható táplálékként.

13. Frigyes porosz király cselhez folyamodott, hogy az országa népét burgonyatermesztésre ösztönözze: létrehozott egy krumpliföldet, melyet éjjel-nappal fegyveres őrséggel őriztetett. A földműveseket nagyon kíváncsivá tette, hogy mi lehet az az értékes, ritka növény, amire ennyire kell vigyázni. Néhány bátor földművesnek sikerült lopnia a veteményből, és ezt követően maguk is elkezdték termeszteni. A király terve tehát bevált.

14. A nemesítéseknek köszönhetően manapság közel száz fajtája létezik, melyek formájukban, színükben és ízükben is különböznek egymástól.

15. Jó, ha tudjuk, hogy a krumpli az egyik legkörnyezetkímélőbb növény. A termesztése  nem igényel annyi műtrágyát, mint más növényeké, ráadásul hazánk éghajlatán is kiválóan megterem, így nem szükséges import változatot vásárolni belőle.

burgonya

Az egyik legsokoldalúbban felhasználható növény a burgonya – fotó: Pixabay

16. Kína termeli a világon a legtöbb burgonyát.

17. A burgonya a negyedik legtöbbet fogyasztott élelmiszer, csak a rizs, a kukorica és a búza előzi meg.

18. A burgonyából nemcsak ételek, de alkoholos ital is készül.

19. Írországban a 19. század közepén olyannyira alapvető élelem volt a krumpli, hogy amikor a burgonyavész miatt egymást követő években nem termett, az egymillió ember éhhalálát okozta.

20. A hasábburgonya angol neve ellenére (French fries) Belgiumból származik. A Meuse mentén élő emberek főleg halat fogyasztottak, télen azonban befagyott a folyó, így 1781-ben hal formájúra vágott, forró olajban megsütött krumplival helyettesítették a halakat. Így született meg a sült krumpli.

21. Poznanban még múzeuma is van a burgonyának, a Poznani Krumpli Múzeum, ahol egy érdekes és humorosan megtervezett oktató útvonalon haladhatunk végig, melynek során többek között megismerkedhetünk az egzotikus Peruval, az inka birodalommal, sőt kozmikus utazást is tehetünk, ahol megtekinthetjük a Krumplicentrikus rendszert, és minden vendég részt vehet az általa kiválasztott burgonya elkészítésében, megsütésében.

Források: vince.hu, greenfo.hu, interfood.hu, mult-kor.hu