Eddig Magyarország volt Európa legnagyobb csemegekukorica termelője, ám idén a franciák minden valószínűség szerint megelőznek minket. Nálunk ugyanis akár negyven százalékkal is csökkenhet a termőterület, náluk azonban csupán 15-20 százalékos termelés-visszafogással kalkulálnak – írja a Figyelő.


Európában évről-évre nagyjából 80.000 hektáron termelnek csemegekukoricát. Magyarországon eddig mintegy 30-35 ezer hektáron folyt a termelés, a franciák e mögött csupán néhány hektárral maradtak el mindig. Tehát e két ország termelése a meghatározó Európában – az utóbbi években a klímaváltozás hatására Lengyelországban is elkezdtek ezzel a haszonnövénnyel foglalkozni. Az ottani termelés egyelőre nem túlzottan jelentős, ám az erőviszonyok alakulása szempontjából érdekes lehet, hogy a lengyelek és a másik kisebb termelő, Spanyolország esetében nem látni a termelés-visszafogás jeleit.

csemegekukorica

A hazai termőterület-csökkenés logikus válasz a gazdasági körülmények negatív irányú változásaira – forrás: Pixabay

Mivel a csemegekukoricára a zöldborsóhoz hasonlóan legkésőbb márciusig leszerződnek a feldolgozók, már most látható, hogy az egy hónapon belül bevetendő termőterület hazánkban és Franciaországban is csökkenni fog. Magyarországon azonban a visszaesés jóval erősebb, mint a nyugat-európai országban: nálunk a termőterület zsugorodása a 40 százalékot közelíti, a franciák ennek csak maximum a felét tervezik. Zöldborsóban pedig akár 50 százalékos is lehet a termőterület csökkenése. A kilátások tehát nem túl jók.


A termőterület csökkentése logikus válasz arra, hogy miközben a raktárak tele vannak drága alapanyagból megtermelt késztermékkel, az európai piacokra beáramló olcsó csemegekukorica-konzerv árletörő hatása, illetve, az infláció keresletszűkítő hatása miatt a tényleges költségeket tükröző árakat nem hajlandó elfogadni a piac.

A csemegekukorica ára 55 forint, a zöldborsóé pedig 125-135 forint az idei termelésre. Az extrém alacsony árszintet főleg az olcsó kínai csemegekukorica konzerv generálja, ami tömegesen áramlik be európai piacra. Nyilvánvalóan olcsóbban, mint amennyiért a magyarországi árut értékesíteni szeretnék.


A csemegekukorica ára durván a felére zuhant az előző évhez képest, a zöldborsóban pedig mintegy 40 százalékos árcsökkenést látunk.

Apáti Ferenc, a FruitVeb elnöke szerint a jövőre nézve nagyon erős üzenet, hogy a termelési színvonalat, a termelés hatékonyságát növelni kell, ez nem megkerülhető. Ugyanis húsz éve ugyanolyan fajlagos hozamok mellett állítunk elő csemegekukoricát és zöldborsót, miközben a költség- és árszerkezet jelentősen átalakult. Abban, hogy (költség)hatékonyabban tudjunk termelni, nagyon jelentős szerepe van a precíziós gazdálkodásnak, tápanyag-gazdálkodásnak, biológiai növényvédelemnek és a többi korszerű eljárásnak, melyek alkalmazására törekedni kell.