Általában ezek a fejlesztések – kevés kivétellel – örökre tanulmányok maradtak, bár volt köztük olyan, amely eljutott a kisszériás gyártásig is. Ezek a tanulmányerőgépek legtöbbször három- vagy négytengelyes felépítésben és ennek megfelelően a hagyományostól eltérő erőátvitelben láttak napvilágot. Ezek közül idézünk fel néhányat cikkünkben, korszakra való tekintet nélkül.

traktor

Valmet 1502 – fotó: valtra.com

A napjainkban Valtra néven hódító egykori finn Valmet traktorgyár 1502 típusszámú tanulmányerőgépe az akkor Európában elterjedt építési formával teljesen szakítva ötvözte a kínálatában megtalálható erdészeti forwardereknél és a traktoroknál bevált megoldásokat. Így hoztak létre egy érdekes stílusú, 135 lóerős erőgépet 1975-ben, amelyből a bemutatást követő négy évben összesen 28 darabot készítettek.

A háromtengelyes, mellsőkerék-kormányzású, összkerékmeghajtású erőgépben egy 6,6 literes, Valmet 611 típusú dízelmotor szolgált erőforrásul. A hátsó hajtott tengelyek tandemfelfüggesztéssel csatlakoztak a vázszerkezethez, így a talajkövetése maximális volt.

traktor

Versatile Big Roy 1080 – fotó: ag-museum.com

A '70-es évek traktoripara a tengerentúlon is produkált merész elképzeléseket, ilyen volt például a kanadai Versatile Big Roy 1080 elnevezésű, 4 tengelyes kísérleti traktor, amelyet az elmúlt évben a gyár 50 éves jubileuma alkalmából restauráltak. A Big Roy igazi amerikai erőgép 30 tonnás súllyal, 2100 literes üzemanyagtankkal, 19 literes, hathengeres, 600 lóerős Cummins dízelmotorral.

A nyolc egyforma méretű hajtott kerékkel és hajtott futóművel szerelt monumentális erőgép csuklós törzskormányzása segítségével minimum 8,1 méteres sugárban fordul.

1977-ben mutatták be a nagyközönségnek, fejlesztését a cég akkori vezérigazgatója, Roy Robinson kezdeményezte, így kapta a Big Roy fantázianevet. A traktorgyár ezzel a koncepcióval az ausztrál piacot próbálta megcélozni, de végül sosem került szériagyártásra.

traktor

DTU T860 – fotó: Deutsche Traktoren Union GmbH

Az ezredfordulót követően újra megjelent több olyan tanulmánytraktor, amelyet inkább marketingnek szántak a nagy márkák, mintsem hogy valós piaci igényeket elégítsenek ki velük.

A Deutz-Fahr a 2009-es Agritechnicán mutatta be az AGRO XXL fantázianevű traktort, de ez eredetileg nem a Deutz-Fahr fejlesztése volt, hanem az orosz erő- és munkagépek németországi forgalmazásával foglalkozó Deutsche Traktoren Union GmbH  "szerzeménye".

A DTU T860-ban a meghajtást biztosító dízelmotort nem bízták a véletlenre, mivel egy 8 hengeres, V elrendezésű, 600 lóerős, 15,9 literes Deutz TCD 2015 dízelmotor szolgáltatja.

Az erőátvitelről 18/6 fokozatú Powershift sebességváltó és egy Eccom 5.0 CVT hajtómű gondoskodik. A Versatile-hez hasonlóan ez is hidraulikus csuklós törzskormányzással irányítható, a mellső és a hátsó tengelypár pedig lényegében egy tandemrendszerű hajtott futómű.

A DTU traktorfejlesztése túljutott a tanulmányon, s bár Deutz-Fahr színekben már nem, de az eredeti konstrukció DTU márkanév alatt napjainkban is rendelhető, amennyiben valaki kifizeti érte a 300 ezer eurós vételárat.

traktorFendt Trisix – fotó: fendt.com

Összeállításunkat a 2007-es Agritechnica-kiállításon bemutatott Fendt Trisix zárja. Az egy évtizede debütált fejlesztés inkább marketingszempontból hozott sokat a német márkának. A nagy teljesítményű tanulmánygép három tengellyel és hat független rugózású kerékfelfüggesztéssel rendelkezik.

A mezőgazdasági munkákhoz szükséges vonóerő-kifejtés hatékonyságának növelése érdekében a gumiabroncsok nyomása változtatható. Az 540 lóerős dízelmotor teljesítményét Vario váltó továbbítja a hajtott járószerkezet felé.

A 60 km/h feletti haladási sebességhez a biztonságot nagy teljesítményű fékrendszer és ABS szavatolja. Az első és hátsó tengelye kormányzott, közútra a középső tengely felemelhető. A kényelmes munkakörülményekről X5-ös kabin és a Variocenter-kezelőszervek gondoskodnak.