Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak593 FtBenzin árak573 FtEUR382.26 FtUSD354.74 FtCHF404.86 FtGBP445.63 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Sziasztok! Kaptam egy levelet miszerint utalhatom az államkincstárnak a föld árát.
Kérdésem az lenne ilyenkor nem kellene valami határozatot kapnom, hogy lezárult az adás-vétel?
Ilyenkor már nevemen van, be van jegyezve a föld a nevemre?
Is-is. Az ügyvédi iroda emailben (és telefonon) keresett meg. Az nfa postán küldte a dolgokat, pl legmagasabb licit levél és a vételár számlája (ez a szerződés kötés előtt jött pár héttel és az aláírásig kellett teljesíteni). Hát lassan megy, bár volt olyan kolléga akinek pár hónappal előbb végére ért a dolog. Attól is függ, hogy ha a "legmagasabb licit" pl. nem felel meg az nfa nak. (Nálam ez volt.) Így hónapokat tolódott amíg szakértői árbecslést készítettek és azt újra el kellett fogadnom.
Akkor nem annyira egyszerű ezek szerint. Én akkor adtam ajánlatot először. Azt gondoltam, hogy nem egyből kerül megkötésre a szerződés az ajánlat elfogadása után, de azért ekkora időre nem számítottam.
Hogyan értesítettek, hogy meglehet kötni a szerződést?
E-mailben? Vagy postai levélben?
2021 májusában vettem utoljára (ekkor volt a licit). Júliusban jöttek ki az eredmények. Kb. 2022 februárban szerződés aláírás. Szóval kb. 1 év volt mire a nevemre került.
Mennyi idő szokott lenni kb mire egy legmasabb ajánlattal megvett földnél meglehet kötni a szerződést az állammal?
A tavaly október eleji zárású eladásnál vettem kb 2700nm-es szántót mert közel van az egyik földemhez, de még egyenlőre csak a decemberi e-mailt kaptam, hogy enyém volt a legmagasabb ajánlat.
Ilyenkor szoktak postán a címemre is küldeni papíron valamit? Vagy le tudná írni valaki, hogy mennyi idő kb és, hogy működik az egész folyamat?
Én a helyedben a földhöz tartozó helyi földhivatalnál megkérdezném, hogy mi a folyamata ennek, vagy meglehet-e változtatni a művelési ágát, illetve milyen költségekkel járna ez. Ha át lehet, akkor meg az mvh-nál támogatható területnek kell bevonni.
Régebben én is beszéltem egy csókával, aki hirdetett ilyen nádast, de én nem vettem meg, mert mondta a falugazdász, hogy nincs rá támogatás. Úgyhogy nem vittem tovább az ügyet.
Válasz jambo #1641. hozzászólására
A földhasználat ha 3 év+, és 20km belül lakik az illető.
A szomszéd, ha nem helyi akkor nem előzi a helyieket, hiába szomszéd, vagyis van kivétel a település határán fekvő földeknél.
Rengeteg dologhoz értek, való igaz, nem véletlenül építettem fel egy rendkívül sikeres, több száz hektáros gazdaságot, de állami földet igen ritkán veszek.
A pályázatban az értékbecslés díja: 45-150eFt+áfa szerepelt maximálisan, erre küldtek egy 175eFt+áfás díjbekérőt, amit azért soknak tartok 1,03ha os területért, mert ugye 1 ha alatt még ráadásul ingyenes is lenne?! Más is járt hasonlóan?
Üdv! Az értékbecslésnek mi szerepe van, egységes a díja? (Elég magas díjat adtak meg) Ha kifizetem az értékbecslést és a kifüggesztés után esetleg mégis másé lesz a terület, vissza kapom a díjat? Köszönöm a választ!
Ez akkor nagy talány. Mert még ha csak egy szerrel lenne gond...
Itt a nemerét is megkóstolta a mozaik vírus, meg kicsit a rozsda is. De már aggódtam, hogy a genius már nem a régi (rozsda kapcsán), mert pár éve nekem nincs.
Vegyszer tünet is meg mozaik vírus is. Előbbit én tippelem, utóbbit szakértők. Van területem ahol a szomszéd még semmit sem szórt, a sarokban én így pár m2-et rászórtam és ahova szórtam ott ugyan olyan sárga mint a sajátom. Amit nem szórtam, illetve a szomszéd sem szórt, az full egészséges, prospektusban való képet lehet róla készíteni. A másik, amit még ma felfedeztem, hogy ahol meg kellett állnom, keretet összecsukni, előrébb állni, keretet szétnyitni, ott minden egyes helyen durván max 1 m2-en gyakorlatilag, mint ha le lenne totálissal fújva a búza. Amelyik táblák meg kb 3-4 nappal később lettek fújva, de minden ugyan az, ott szinte semmi sárgulás nincs. Másoknál is vannak ilyen tünetek és szinte egytől egyig a vegyszerezések után jöttek elő. És mindenki más más szert szórt. Gyümölcsfákkal is feltűnően sokat xopok idén……
Sajnos ez gyakran így van, de üde kivételek is léteznek. Úgy szoktam mondani, hogy senkinek sincs joga, csak annak, aki meg tudja védeni. Itt a vadkeleten ez így megy.
Semmi nem sért senkit. Le van írva értelmesen ez az opció is többek közt. Senkinek nem volt kötelező elfogadni, aláírni. Történtek már ebben az országban rosszabb dolgok is…….mi vagy ki zárja ki, hogy nem fog újra !?
Nekem sem tetszet de egy párat aláírtam és úgy vagyok beállítva, hogy “lejárat” előtt visszavehetik……
Ki lehet sakkozni, hogy ezekből az állami földekből mennyi bevétele lett Sz államnak. Azt mennyi állampapír vagy deviza kötvénnyel lehet kb 1 hónap alatt rendezni……
Nagyon odáig meg vissza vagytok a magyar bíróságokkal de én nem adnék két fillért se rá mart nem tudják orvosolni és ha ilyen törvények vannak mint jelenleg hogy törvény nem kötelezi őket az igazság feltárására akkor mindig az a nyerő aki több szakértőt tud megfizetni mert a bíróság kilöki a nyakából mert a szakértő ezt mondta
Azért ezzel a 20 éves visszavásárlási joggal kapcsolatban szerintem kicsit más a helyzet. Tulajdonképpen az árverési hirdetményekben is benne van, de a 262/2010. (XI. 17.) Korm. rendelet szabályozza a Magyar Állam tulajdonában lévő földek hasznosításának szabályait. Többek között a Korm. rendelet 29. § (7) bekezdése rendezi ezt a kérdést, ez a következőképpen fogalmaz: "(7) * Abban az esetben, ha a földrészlet vételárának kiegyenlítése nem pénzügyi intézmény által nyújtott kölcsön felhasználásával történt, az NFK kizárólag akkor él a visszavásárlási joggal, ha tudomást szerez arról, hogy a tulajdonos a földrészlet elidegenítése vagy megterhelése érdekében intézkedést tett."
Történetesen én 1 m2-t nem vettem vagy árvereztem az államtól.
Azért írtam, mert vannak általános jogelvek, jogági jogelvek és jogdogmatika, amiket nem biztos, hogy explicit megfogsz találni bármilyen a jogszabályban. Ezeknek egy része már ~2000 éve a jogi gondolkodás része, és a helyes jogértelmezés háttere és alapja. A bíróságok pedig ezeket ismerik, és általában szeretik alkalmazni (egyébként szakmai szükségszerűség is). Ügyvédek részéről pedig elegáns ezekre hivatkozni, hogy csak a szubjektív oldalát említsem meg.
Azért merem leírni, hogy alkotmányellenes 20 év után töredék értéken visszavásárolni volt állami földeket, mert:
- az alkotmány a magántulajdon szentségét garantálja, azaz senkit nem lehet attól önkényesen megfosztani, és 20 év után jó magyar forintban de facto ez történik, mert mondjuk 1/6-od értéket kap vissza a szerencsétlen
- általános jogelv a joggal való visszaélés tilalma, és ezt sétené az állam (miért várt 20 évet, ha érdemi körülmény nem változott a konkrét ingatlant érintően?!?)
- a visszavásárlási jog gyakorlásának nem lehet célja a nyerészkedés, mert ez a jogintézmény az eredeti állapotot rendeltetett visszaállítani (rendeltetésszerű joggyakorlás követelménye)
- ugyan a szerződésben elfogadja a vevő a visszavásárlási jog bejegyzését az állam javára (vételi áron), de nincs meghatározva, hogy milyen esetekben élhet ezzel az állam. Logikus feltételezése a vevőnek, hogy akkor fog élni ezzel az állam, ha ő a kötelezettségeit megszegi, vagy nem megfelelően használja a földet...stb. Gyakorlatilag extrém esetekre adott biztosíték ez a visszavásárlási jog. A vevő logikusan feltételezheti, hogy ha ő rendeltetésszerűen és jogszerűen használja a földet, akkor erre soha nem fog sor kerülni. Ellenkező esetben az ezzel kapcsolatos tájékoztatás az állam részéről a szerződésben és a nyilvánosságban is elégtelen.
- ha az állam célja eleve az volt, hogy 20 év után visszavásárolja, akkor ez egyrészt a vevők megtévesztése, másrészt megint a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményének megsértése (a jogintézmény nem erre való)
- a vevők a vételi árat és a licitárat annak fényében adták meg, hogy a föld nem kerül visszavásárlásra (ha tudja, hogy 20 év után az állam ugyanannyi forinttért fogja visszavásárolni, akkor valószínűleg kisebb árat ajánlottak volna érte, mert pl.: haszonbérlet esetében rossz termés esetén van lehetőség a bérleti díj mérséklésére, itt meg nincs)
- sérti a vevő méltányolható jogos érdekét
- etikátlan és társadalmi közfeháborodást váltana ki
Hirtelen ennyi jutott eszembe, de lehet, hogy lenne még.
Egyébként a hatályos jog számtalan alkotmányellenes rendelkezést tartalmaz (nem ritka jelenség), csak pl még nem bukott ki az ügy, vagy az érintettek nem tudták, nem akarták addig vinni az ügyet. Vannak olyan törvénymódosítások, amiknek eleve alkotmánysértő jellegét igyekeznek kijavítani egy-egy jogszabálynak.
Írod itt a mantrát, hogy majd a bíróságon így úgy nem állja meg, stb…..
Volt már ilyen ügy bíróságon !? Nem. És lehet a későbbiekben !? Miért ne lehetne !? Akkor honnét tudod, hogy mit fog dönteni !? Ja, mert érintett lennél és neked így kedvezőbb…..értem…..
Ez a visszavásárolja az állam bármikor a 20 év alatt a földet, egy az egybe hitelnek tűnik!
Elad 10 hektárt 33 millióért, majd ezért te szedheted a bérleti díjat, ami legyen 2500 Ft / aranykorona, 30 aranykoronás területekért kapsz évi 75000 Ft-ot így.
Azaz évi 2.2%-os kamatért kapja meg ezt a pénzt tőled az állam, ha visszavásárolja a végén, ennyi a te éves hozamod.
Ha beleszámolom a nem alacsony ügyvédi díjat, értékbecslést, az első évben konkrétan 0% a hozam.
Ez egy elég kockázatos egyoldalú szerződéssel megtámogatott alacsony hozamú befektetés.
Nagyon kiváncsi vagyok, hogy ki fog menni árverésre, a befizetett részvételi díjról még nem is beszéltünk, ajándék
1660 hozzászólás
Válasz ddadda #1659. hozzászólására Miért nem az ügyvédet kérdezed aki rendezte a papírokat ???

Sziasztok! Kaptam egy levelet miszerint utalhatom az államkincstárnak a föld árát.
Kérdésem az lenne ilyenkor nem kellene valami határozatot kapnom, hogy lezárult az adás-vétel?
Ilyenkor már nevemen van, be van jegyezve a föld a nevemre?
Válasz Borz #1657. hozzászólására
Köszönöm, hogy leírtad a menetét.
Akkor nincs más, várunk, majd csak történik valami egyszer.
Válasz koxos #1656. hozzászólására
Is-is. Az ügyvédi iroda emailben (és telefonon) keresett meg. Az nfa postán küldte a dolgokat, pl legmagasabb licit levél és a vételár számlája (ez a szerződés kötés előtt jött pár héttel és az aláírásig kellett teljesíteni). Hát lassan megy, bár volt olyan kolléga akinek pár hónappal előbb végére ért a dolog. Attól is függ, hogy ha a "legmagasabb licit" pl. nem felel meg az nfa nak. (Nálam ez volt.) Így hónapokat tolódott amíg szakértői árbecslést készítettek és azt újra el kellett fogadnom.
Válasz Borz #1655. hozzászólására
Akkor nem annyira egyszerű ezek szerint. Én akkor adtam ajánlatot először. Azt gondoltam, hogy nem egyből kerül megkötésre a szerződés az ajánlat elfogadása után, de azért ekkora időre nem számítottam.
Hogyan értesítettek, hogy meglehet kötni a szerződést?
E-mailben? Vagy postai levélben?
Válasz koxos #1652. hozzászólására
2021 májusában vettem utoljára (ekkor volt a licit). Júliusban jöttek ki az eredmények. Kb. 2022 februárban szerződés aláírás. Szóval kb. 1 év volt mire a nevemre került.
Válasz koxos #1652. hozzászólására
Lassan őrölnek a malmok...
,de legalább csak 30 napra lesz már kifüggesztve.
Válasz koxos #1652. hozzászólására
Detto ugyan akkor vetem én is több földet azóta síri csend....Passz.
Mennyi idő szokott lenni kb mire egy legmasabb ajánlattal megvett földnél meglehet kötni a szerződést az állammal?
A tavaly október eleji zárású eladásnál vettem kb 2700nm-es szántót mert közel van az egyik földemhez, de még egyenlőre csak a decemberi e-mailt kaptam, hogy enyém volt a legmagasabb ajánlat.
Ilyenkor szoktak postán a címemre is küldeni papíron valamit? Vagy le tudná írni valaki, hogy mennyi idő kb és, hogy működik az egész folyamat?
Válasz koxos #1650. hozzászólására
Köszi
Válasz boldizsár1988 #1649. hozzászólására
Én a helyedben a földhöz tartozó helyi földhivatalnál megkérdezném, hogy mi a folyamata ennek, vagy meglehet-e változtatni a művelési ágát, illetve milyen költségekkel járna ez. Ha át lehet, akkor meg az mvh-nál támogatható területnek kell bevonni.
Régebben én is beszéltem egy csókával, aki hirdetett ilyen nádast, de én nem vettem meg, mert mondta a falugazdász, hogy nincs rá támogatás. Úgyhogy nem vittem tovább az ügyet.
Válasz koxos #1648. hozzászólására
És idővel át lehet minősíteni?ha tudom művelni maj?
Válasz boldizsár1988 #1647. hozzászólására
Üdv!
Szerintem 4-500 ezer max.
Se támogatás nincs rá, se termelni nem lehet rajta.
Gyakorlatilag egy nádas ,van ennek valami értéke?
Válasz beginneragro #1644. hozzászólására
Nem elfogadót, csak nekem van szomszédos terület tulajdonomban, Apum viszont bérli a szomszédos állami földet
Termelésből kivont vizálásos területnek mennyi lehet hektárja?mit lehet kezdeni vele?
Válasz jambo #1643. hozzászólására
De amennyiben elfogadót adsz be, az ügyvéded ezt pontosabban elfogja tudni majd mondani.
Válasz beginneragro #1642. hozzászólására
Szerencsére helyi gazda nincsen. Köszönöm válaszod
Válasz jambo #1641. hozzászólására
A földhasználat ha 3 év+, és 20km belül lakik az illető.
A szomszéd, ha nem helyi akkor nem előzi a helyieket, hiába szomszéd, vagyis van kivétel a település határán fekvő földeknél.
Sziasztok. 0.3ha állami föld vételnél melyik előnyösebb az érvényes földhasználati lap, vagy a szomszéd, de nem helybenlakó, köszi ha valaki tudja
Válasz kulakman #1639. hozzászólására

Görbehazan vagy a jobb helyeken?
Válasz Napraforgó55 #1638. hozzászólására
Az én városomban 7,3-ról , felment 12,4-re , úgy ,hogy még 10-11 év haszonbér -másnak - rajta van!
Ha igaz!
Nos, már jópár 10+ hektár élő árverés lement…

Volt valami, ha igen mit tapsztaltatok, mekkora volt az érdeklődés?
Nagyon kiváncsi vagyok… :)
Moderálási elveink miatt törölve: 2023-06-27 10:04:27
Válasz Nskype #1630. hozzászólására
Reklamáld meg, a kiírási hirdetmény nincs meg(melyik ütem, mert lehet eltérés)?
A tavaly őszi első ütemben pl. 1 ha fölött, ha kizárólag szántó, rét vagy legelő volt 25.000+áfa volt.
Moderálási elveink miatt törölve: 2023-06-26 10:27:16
Moderálási elveink miatt törölve: 2023-06-26 10:27:18
Válasz erdész58 #1632. hozzászólására
Rengeteg dologhoz értek, való igaz, nem véletlenül építettem fel egy rendkívül sikeres, több száz hektáros gazdaságot, de állami földet igen ritkán veszek.
Moderálási elveink miatt törölve: 2023-06-26 10:28:58
Válasz Nskype #1630. hozzászólására
Fogalmam sincs, most hogy megy, nekem régebben volt ilyen ügyem, errefelé kevés állami föld van.
Válasz DDT #1629. hozzászólására
A pályázatban az értékbecslés díja: 45-150eFt+áfa szerepelt maximálisan, erre küldtek egy 175eFt+áfás díjbekérőt, amit azért soknak tartok 1,03ha os területért, mert ugye 1 ha alatt még ráadásul ingyenes is lenne?! Más is járt hasonlóan?
Válasz Nskype #1628. hozzászólására
Igen, ha bejelentkezik valaki, akkor neki kell elutalnia a számlaszámodra, amit bele szoktak ilyenkor írni a szerződésbe.
Üdv! Az értékbecslésnek mi szerepe van, egységes a díja? (Elég magas díjat adtak meg) Ha kifizetem az értékbecslést és a kifüggesztés után esetleg mégis másé lesz a terület, vissza kapom a díjat? Köszönöm a választ!
Link
Válasz Praetor #1625. hozzászólására





Ez 4 nappal korábban volt fújva:
Válasz ..,-:) #1624. hozzászólására
Majd írd meg, hogy mennyit adott ezek után.
Válasz Praetor #1623. hozzászólására

Válasz ..,-:) #1621. hozzászólására
Ez akkor nagy talány. Mert még ha csak egy szerrel lenne gond...
Itt a nemerét is megkóstolta a mozaik vírus, meg kicsit a rozsda is. De már aggódtam, hogy a genius már nem a régi (rozsda kapcsán), mert pár éve nekem nincs.
Válasz ..,-:) #1621. hozzászólására

Ami meg lemaradt: egyenlőre nincs sárga porral ellepve a gép……..
Válasz Praetor #1620. hozzászólására

Vegyszer tünet is meg mozaik vírus is. Előbbit én tippelem, utóbbit szakértők. Van területem ahol a szomszéd még semmit sem szórt, a sarokban én így pár m2-et rászórtam és ahova szórtam ott ugyan olyan sárga mint a sajátom. Amit nem szórtam, illetve a szomszéd sem szórt, az full egészséges, prospektusban való képet lehet róla készíteni. A másik, amit még ma felfedeztem, hogy ahol meg kellett állnom, keretet összecsukni, előrébb állni, keretet szétnyitni, ott minden egyes helyen durván max 1 m2-en gyakorlatilag, mint ha le lenne totálissal fújva a búza. Amelyik táblák meg kb 3-4 nappal később lettek fújva, de minden ugyan az, ott szinte semmi sárgulás nincs. Másoknál is vannak ilyen tünetek és szinte egytől egyig a vegyszerezések után jöttek elő. És mindenki más más szert szórt. Gyümölcsfákkal is feltűnően sokat xopok idén……
Válasz ..,-:) #1618. hozzászólására

Ez is egy vélemény. Úgy vélekedsz a saját ügyedről, ahogy neked jól esik.
Nem muszáj a saját véleménybuborékodon kívülre kandikálni.
De marhaságok helyett azt mondd inkább, hogy a geniuson a tünet az sárga rozsda volt-e?
Válasz kulakman #1616. hozzászólására
Sajnos ez gyakran így van, de üde kivételek is léteznek. Úgy szoktam mondani, hogy senkinek sincs joga, csak annak, aki meg tudja védeni. Itt a vadkeleten ez így megy.
Válasz Praetor #1613. hozzászólására
Semmi nem sért senkit. Le van írva értelmesen ez az opció is többek közt. Senkinek nem volt kötelező elfogadni, aláírni. Történtek már ebben az országban rosszabb dolgok is…….mi vagy ki zárja ki, hogy nem fog újra !?
Nekem sem tetszet de egy párat aláírtam és úgy vagyok beállítva, hogy “lejárat” előtt visszavehetik……
Ki lehet sakkozni, hogy ezekből az állami földekből mennyi bevétele lett Sz államnak. Azt mennyi állampapír vagy deviza kötvénnyel lehet kb 1 hónap alatt rendezni……
Válasz kulakman #1616. hozzászólására Ez van sajnos


Válasz fannika0172 #1615. hozzászólására
A bíróság régóta nem az "igazságot" keresi , ő a jogszerűség legfőbb őre , én is vénségemre tanultam meg , na nem pereskedtem , olvasgattam!
Nagyon odáig meg vissza vagytok a magyar bíróságokkal de én nem adnék két fillért se rá mart nem tudják orvosolni és ha ilyen törvények vannak mint jelenleg hogy törvény nem kötelezi őket az igazság feltárására akkor mindig az a nyerő aki több szakértőt tud megfizetni mert a bíróság kilöki a nyakából mert a szakértő ezt mondta


Azért ezzel a 20 éves visszavásárlási joggal kapcsolatban szerintem kicsit más a helyzet. Tulajdonképpen az árverési hirdetményekben is benne van, de a 262/2010. (XI. 17.) Korm. rendelet szabályozza a Magyar Állam tulajdonában lévő földek hasznosításának szabályait. Többek között a Korm. rendelet 29. § (7) bekezdése rendezi ezt a kérdést, ez a következőképpen fogalmaz: "(7) * Abban az esetben, ha a földrészlet vételárának kiegyenlítése nem pénzügyi intézmény által nyújtott kölcsön felhasználásával történt, az NFK kizárólag akkor él a visszavásárlási joggal, ha tudomást szerez arról, hogy a tulajdonos a földrészlet elidegenítése vagy megterhelése érdekében intézkedést tett."
Válasz ..,-:) #1612. hozzászólására

Történetesen én 1 m2-t nem vettem vagy árvereztem az államtól.
Azért írtam, mert vannak általános jogelvek, jogági jogelvek és jogdogmatika, amiket nem biztos, hogy explicit megfogsz találni bármilyen a jogszabályban. Ezeknek egy része már ~2000 éve a jogi gondolkodás része, és a helyes jogértelmezés háttere és alapja. A bíróságok pedig ezeket ismerik, és általában szeretik alkalmazni (egyébként szakmai szükségszerűség is). Ügyvédek részéről pedig elegáns ezekre hivatkozni, hogy csak a szubjektív oldalát említsem meg.
Azért merem leírni, hogy alkotmányellenes 20 év után töredék értéken visszavásárolni volt állami földeket, mert:
- az alkotmány a magántulajdon szentségét garantálja, azaz senkit nem lehet attól önkényesen megfosztani, és 20 év után jó magyar forintban de facto ez történik, mert mondjuk 1/6-od értéket kap vissza a szerencsétlen
- általános jogelv a joggal való visszaélés tilalma, és ezt sétené az állam (miért várt 20 évet, ha érdemi körülmény nem változott a konkrét ingatlant érintően?!?)
- a visszavásárlási jog gyakorlásának nem lehet célja a nyerészkedés, mert ez a jogintézmény az eredeti állapotot rendeltetett visszaállítani (rendeltetésszerű joggyakorlás követelménye)
- ugyan a szerződésben elfogadja a vevő a visszavásárlási jog bejegyzését az állam javára (vételi áron), de nincs meghatározva, hogy milyen esetekben élhet ezzel az állam. Logikus feltételezése a vevőnek, hogy akkor fog élni ezzel az állam, ha ő a kötelezettségeit megszegi, vagy nem megfelelően használja a földet...stb. Gyakorlatilag extrém esetekre adott biztosíték ez a visszavásárlási jog. A vevő logikusan feltételezheti, hogy ha ő rendeltetésszerűen és jogszerűen használja a földet, akkor erre soha nem fog sor kerülni. Ellenkező esetben az ezzel kapcsolatos tájékoztatás az állam részéről a szerződésben és a nyilvánosságban is elégtelen.
- ha az állam célja eleve az volt, hogy 20 év után visszavásárolja, akkor ez egyrészt a vevők megtévesztése, másrészt megint a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményének megsértése (a jogintézmény nem erre való)
- a vevők a vételi árat és a licitárat annak fényében adták meg, hogy a föld nem kerül visszavásárlásra (ha tudja, hogy 20 év után az állam ugyanannyi forinttért fogja visszavásárolni, akkor valószínűleg kisebb árat ajánlottak volna érte, mert pl.: haszonbérlet esetében rossz termés esetén van lehetőség a bérleti díj mérséklésére, itt meg nincs)
- sérti a vevő méltányolható jogos érdekét
- etikátlan és társadalmi közfeháborodást váltana ki
Hirtelen ennyi jutott eszembe, de lehet, hogy lenne még.
Egyébként a hatályos jog számtalan alkotmányellenes rendelkezést tartalmaz (nem ritka jelenség), csak pl még nem bukott ki az ügy, vagy az érintettek nem tudták, nem akarták addig vinni az ügyet. Vannak olyan törvénymódosítások, amiknek eleve alkotmánysértő jellegét igyekeznek kijavítani egy-egy jogszabálynak.
Válasz Praetor #1609. hozzászólására
Írod itt a mantrát, hogy majd a bíróságon így úgy nem állja meg, stb…..
Volt már ilyen ügy bíróságon !? Nem. És lehet a későbbiekben !? Miért ne lehetne !? Akkor honnét tudod, hogy mit fog dönteni !? Ja, mert érintett lennél és neked így kedvezőbb…..értem…..
Ez a visszavásárolja az állam bármikor a 20 év alatt a földet, egy az egybe hitelnek tűnik!

Elad 10 hektárt 33 millióért, majd ezért te szedheted a bérleti díjat, ami legyen 2500 Ft / aranykorona, 30 aranykoronás területekért kapsz évi 75000 Ft-ot így.
Azaz évi 2.2%-os kamatért kapja meg ezt a pénzt tőled az állam, ha visszavásárolja a végén, ennyi a te éves hozamod.
Ha beleszámolom a nem alacsony ügyvédi díjat, értékbecslést, az első évben konkrétan 0% a hozam.
Ez egy elég kockázatos egyoldalú szerződéssel megtámogatott alacsony hozamú befektetés.
Nagyon kiváncsi vagyok, hogy ki fog menni árverésre, a befizetett részvételi díjról még nem is beszéltünk, ajándék