A beporzást segítő rovarok, főleg a méhek tevékenysége nélkülözhetetlen. Nélkülük ugyanis a növények nem lennének képesek termést növeszteni. A termesztett fajtáknál lehetnek olyan helyzetek, amikor a virágzó növényeket, esetleg magát a virágzatot kártevők vagy kórokozók támadják meg, így veszélyeztetik a termések kifejlődését. Vannak tehát indokolt esetek, amikor kizárólag kémiai kezeléssel tudjuk csak megvédeni a növényeinket - tette közzé a Növényvédőszer dr. Némethy Zsuzsanna írása alapján.

A permetezés hatásai

A virágzáskor történő permetezésnek több negatív hatása is van a szervezetre, éppen ezért a forgalmazott növényvédő szerek méhekre gyakorolt hatását engedélyeztetésük előtt alaposan megvizsgálják, felhasználásukat pedig ezt alapján, a beporzó rovarok védelme érdekében szabályozzák. Ez nemcsak a rovarölő szerekre, hanem gombaölőkre, valamint a gyomirtókra is vonatkozik.

A méhekre gyakorolt hatásuk alapján több kategóriát állítottak fel. Vannak kifejezetten kockázatos, tehát a méheket pusztító változatok. Akadnak mérsékelten kockázatos, azaz a rovarokra mérsékelten veszélyes fajták, valamint léteznek nem jelölésköteles, a méhekre nem veszélyes vegyszerek is.

A kockázatos szerek alkalmazhatósága

A kifejezetten kockázatos kategóriába sorolt készítményeket a virágzás alatt TILOS felhasználni. Ez azt jelenti, hogy a virágnyílástól egészen a sziromhullásig más megoldást kell keresni. Fontos, hogy ez a szabályozás nem csak a termesztett növények, hanem az azokat körülvevő virágzó aljnövényzetre is vonatkozik. A méhek ugyanis a gyümölcsfákon kívül szinte minden virágzó egyéves lágyszárú növényt meglátogatnak, amibe beletartoznak a gyomok, a vadvirágok, valamint a szomszédos területen fejlődő virágzó növények is.


Ebben az állapotban tehát nem szabad a gyümölcsfákat káros szerekkel permetezni. Ide tartoznak a II. forgalmi kategóriába tartozó rovarölők, mit az Affirm, a Demetrina, a Scatto, a Sherpa, a Judo, valamint a Verimark.

Mikor és hogyan használhatóak a mérsékelten kockázatos szerek?

A második kategóriába tartozó növényvédők, valamint a nem jelölésköteles szerek felhasználhatóak akár a termesztett növény virágzása alatt is anélkül, hogy azzal károsítanánk a termést. Mielőtt azonban munkához fognánk, mindenképpen olvassuk el a készítmény alkalmazásának feltételeit. A jogszabály méhkímélő technológia révén ismerteti is ezek alkalmazását:

"A permetezést a Mérsékelten kockázatos szereknél a szerek kijuttatását, a permetezést a méhek aktív repülési időszakát követően legkorábban egy órával szabad megkezdeni."

Ez azt jelenti, hogy az engedélyezett időpont kezdetét a csillagászati naplemente előtt egy órában határozza meg, a permetezést legkésőbb 23 óráig be kell fejezni. Estétől reggelik, a méhek viráglátogatásának kezdetéig a kijuttatott permetek a növényen megszáradnak, így reggelre már nem lesznek mérgezőek a rovarok számára.

A III. kategóriás rovarölő szerek közül a deltametrin hatóanyagúak, mint a Decis és a Deltam, a lambda-cihalotrin hatóanyagúak, mint a K1, a Karis, a Karate zen, valamint a Kaosi, illetve a Laser-Duplo is ebbe a kategóriába sorolhatóak.

Mit kell tudni a nem jelölésköteles növényvédő szerekről?

Ezekre nem vonatkozik a kötelező előírás, a korlátozás, ez azt jelenti, hogy a választott szer bármikor használható virágzásban, akár nappal is. Óvatosságból persze a legjobb, ha ezeknél is megvárjuk a méhek aktív repülésének befejezését, az alkonyati órákat.

Ide tartoznak többek között az ismert rovar és atkaülő szerek, mint a Coragen, a Cipel, a Mospilan, a NeemAzal, illetve a Renner és az Ortus is.

"Általában a rovarölő szereknél áll fenn a virágzáskori felhasználás korlátozása vagy tiltása. Ezért a rovarölő szereknél nagyon fontos, hogy a szerek felhasználása előtt tanulmányozzuk a csomagolásukon olvasható előírásokat, melyek az interneten is megtalálhatóak."

Mindig vannak kivételes esetek, amikor nincs más megoldás - fotó: pexels.com

A virágfertőző monília

Sajnos vannak olyan betegségek, mint a virágfertőző monília, aminek fertőzése csonthéjasok virágzásának idejére esik. Azokban az évekbe, amikor a fák és a virágos rendszeresen nedvesek és magas a páratartalom, muszáj megfelelően kiválasztott gombaölőket alkalmazni. A 2-3 alkalommal elvégzett permetezéssel megelőzhető a virágzat, valamint a hajtások fertőzése.

Igaz ez az őszibarack levélfodrosodására is, aminek esetében virágzáskor indokolt a kezelés. Ezek ellen engedélyezett az Amistar, a Chorus, a Kenja, a Score, a Switch, és a Vitisan. Ezeket virágzáskor szabadon lehet használni, akár világosban, a nappali időszakban is. Itt ugyanúgy igaz: elővigyázatosságból a legjobb a permetezést a késő délutáni órákra halasztani.