A világ legveszélyesebb sajtjaként emlegetik, de a helyiek rajonganak érte Szardínia szigetén. Már a neve is jelzi, hogy mire számíthat a fogyasztó, hiszen a casu marzu azt jelenti: rothadó sajt.

Hogyan készül?

A készítése során a juhsajtot meleg, nedves helyre teszik, hogy a sajtlegyek meglátogassák és petéket helyezzenek el benne – egy nőstény sajtlégy több mint 500 petét képes lerakni egyszerre –, amelyek a sajtban fejlődnek ki, majd elkezdenek fogyasztani abból. Az emésztésükből származó savak tovább bontják a sajtban található zsírokat, amitől az rendkívül puha és különleges textúrájú lesz. Mire fogyasztásra kész, a casu marzuban több ezer kifejlett lárva van.

Az, hogy a 8 milliméter hosszú, áttetsző kis nyűlárvák lakmároznak a zsíros juhtejből készült sajtban, szivacsos struktúrát ad annak. Eközben a lárvák kiválasztanak egy fehéres folyadékot is, amit az olaszok lagrimának, azaz könnycseppnek neveznek, és ez egy édeskés ízt ad az egyébként erős ízű sajtnak.

A sajt rajongói szerint intenzív, fűszeres, aromás íze órákig tartó utóízt hagy maga után.


Az egészségügyi kockázatok azonban nem elhanyagolhatók, ezért a szakemberek óva intenek ennek a sajtnak a fogyasztásától. Az Európai Unióban tilos a gyártása és a kereskedelmi forgalomba hozatala.

A sajt 2009-ben a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült, azóta a világ legveszélyesebb sajtjaként tartják számon. Szardínia lakosai azonban továbbra is készítik és fogyasztják, és kulináris finomságként tekintenek rá. A casu marzu a régió hagyományos étele, leginkább esküvőkön és ünnepségeken fogyasztják.

A sajtnak a tetejét kell felnyitni, ehhez a lárvák nem nyúlnak. Ez alatt található egy krémes réteg, amit kikanalaznak belőle. Csakhogy az állatok ezen a ponton kétségbeesetten mozogni kezdenek a sajtban... 

A szardíniaiak úgy tartják, hogy abból a sajtból már nem szabad enni, amelyben nem élnek a kukacok, mert az azt jelenti, hogy megromlott.

Egyes helyiek átforgatják a sajtot egy speciális szerkezettel, kiszűrve belőle a lárvákat, mások azonban a lárvákkal együtt fogyasztják el azt.

Ha valaki szeretné megkóstolni, de taszítják az élő lárvák, arra is van megoldás: ha a sajtot beteszik a hűtőbe, a lárvák elpusztulnak, de a sajt minősége nem változik, illetve egy másik lehetőség, hogy a sajtot nejlonzacskóba csomagolják, így a lárvák az oxigénhiány következtében kiugrálnak belőle, amit pattogó hang kísér. Amikor ez a hang megszűnik, a lárvák elpusztultak, azokat ki lehet szedni a sajtból.

Egészségügyi kockázatok

Nem minden lárva pusztul el a rágás és az emésztés során, és ezek a bélrendszerbe kerülve komoly bélproblémákat okozhatnak. A Guiness Rekordok Könyve így ír erről: „A kukacok, miután elfogyasztották őket, túlélhetik a gyomorsavat, hogy áthatoljanak a bélfalon, hányást, hasi fájdalmat és véres hasmenést okozva."

A szakemberek szerint mikroperforációt is okozhatnak a kukacok a bélben, bár a szardíniaiak szerint eddig egyetlen ilyen esetről sem mondták ki, hogy a casu marzu fogyasztása idézte volna elő.

Hogyan fogyasztják a casu marzut?

Amikor a sajt elég érett, vékony szeletekre vágják, és megnedvesített kenyérre fektetve tálalják. Azonban a lárvák akár 15 cm magasra is felpattanhatnak, ha megzavarják őket, ezért a sajtot fogyasztók a tenyerüket a kenyérszelet fölé tartva akadályozzák meg, hogy a férgek szétugráljanak.

Arról, hogy a közönség szerint melyek a világ legjobb sajtjai, ebben a cikkünkben olvashatsz.

A németek egyik kedvenc sajtja atkákkal van tele, erről itt írtunk.

Arról, hogy melyik az a sajt, amelyet Amerikában már betiltottak, itt olvashatsz bővebben.

Indexkép: Youtube-videó