Ma éjszaka általában gyengén felhős vagy derült idő várható, de az éjszaka második felében a Nyugat-Dunántúlon megnövekedhet a felhőzet, és ott néhol zápor, zivatar is lehet. Gyenge lesz a légmozgás, de zivatar környezetében szélerősödés lehet. A késő esti 16, 21 fokról hajnalra 11, 17 fok közé csökken a hőmérséklet.

Pénteken a gomoly- és a fátyolfelhők mellett keleten több, nyugaton kevesebb napsütésre számíthatunk, a Dunántúlon elszórtan, másutt néhol fordulhat elő zápor, nyugaton zivatar is valószínű. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás, de zivatar környezetében erős vagy viharos széllökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 11 és 17 fok között várható. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 28 fok között alakul.

Az előttünk álló napokban nagyrészt napos, száraz, meleg idő valószínű. Pénteken és szombaton szórványosan alakulhat ki záporeső, zivatar, majd vasárnaptól csökken a csapadék esélye, a jövő hét első felében pedig egyértelműen száraz idő várható. Az egy hetes csapadékösszeg területi átlagban 5 mm alatt valószínű. A hőmérséklet csúcsértéke eleinte 25 fok körül alakul, majd a jövő héten erősödik a nappali felmelegedés, 25 és 30 fok közötti maximumok várhatók. Az egyre hosszabbodó éjszakák miatt a hajnalok azonban már viszonylag hűvösek lesznek és a szélcsendes éjszakákon a nedves talajú területeken erős harmatra, valamint sekély pára és ködfoltokra is számítani lehet.

időjárás

Pénteken csak elvétve lesznek záporok – fotó: István Erik

Árhullám és aszály egyszerre az országban

Szombattól keddig a Dunántúlon nagy mennyiségű csapadék hullott: többnyire 50-100 mm, de sokfelé e fölötti mennyiség is előfordult. Az augusztus végi rekord alacsony dunai vízállasok után árhullámok vonulnak le a folyókon, és többfelé súlyos károkat okozó villámárvizek is előfordultak. Ezeken a területeken a talaj teljesen telített nedvességgel. Ezzel szemben a keleti országrészben jóval kevesebb esett, sőt egyes körzetek szinte teljesen kimaradtak a csapadékból. Alig esett például Debrecen és Nyíregyháza térségében, amely már eddig is az ország legszárazabb területe volt. Itt 100 mm-nél is több csapadék hiányzik a talajból.

A hőösszeg többlete miatt az átlagosnál nagyjából két héttel előrébb járnak az érési folyamatok szinte minden növényünknél. A napraforgó beérett, az aratása, ahol a csapadékos idő nem hátráltatja, folyamatban van. A kukorica is a teljes érés-növényszáradás fenológiai fázisában jár, többfelé elkezdődött ennek az aratása is. A korai betakarítás miatt elegendő idő lesz az őszi vetések előkészítésére és elvégzésére.

A szüret a később érő szőlőfajtáknál is megkezdődött. A repcemag sokfelé a talajban van, az augusztusi vetések helyenként már szikleveles állapotban vannak. A Dunántúlon az eső megakasztotta a betakarítást, a felázott talajra napokig nem lehet gépekkel rámenni és a termésnek is száradnia kell. Ezzel szemben a Nyírségben és a Hajdúságban továbbra is lehet haladni, de az elvetett repce a száraz talajban nem kel ki.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat támogatója az Auditker Kft.