Az éjszaka általában derült lesz az ég, csak elvétve maradhatnak felhős körzetek. Csapadék nem várható. A szél estétől fokozatosan veszít erejéből, de a Dunától keletre még hajnalban is több helyen lehet élénk.

A minimum-hőmérséklet általában 11 és 16 fok között alakul, az északi völgyekben és helyenként a Nyugat-Dunántúlon néhány fokkal hűvösebb is lehet.

Agrometeorológia

Az elmúlt egy héten országszerte hullott több-kevesebb csapadék, a Dunántúlon és a keleti országrészben többfelé 20-50 mm is esett, míg az Alföldön foltokban 5 mm-nél kevesebb – írja agrometeorológiai jelentésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).

Csapadékösszeg

Csapadékösszeg – Fotó: OMSZ

Csapadékösszeg-anomália

Csapadékösszeg-anomália – Fotó: OMSZ

Hozzáteszik, hogy az elmúlt 30 nap a keleti országrészben volt csapadékosabb az átlagnál, a Dunántúl nyugati, délnyugati kétharmadán az ilyenkor szokásosnál 20-50 mm-rel kevesebb hullott.

A talaj felszín közeli rétege a legtöbb helyen bőven tartalmaz nedvességet, csak az Alföldön fordul elő foltokban szárazabb talaj. A középső és mélyebb rétegek országszerte szárazabbak, de nedvességtartalmuk jellemzően így is kielégítő, az Alföldön vannak nagyobb területek, ahol a felső egy méteres réteg nedvességtartalma kritikusan alacsony – emelik ki.

A hőmérséklet csúcsértéke a hét első napján az ország nagy részén még 35 és 39 fok körül alakult, bár a Nyugat Dunántúlon már ekkor is csak 25-26 fokot mérhettünk. Keddtől országszerte hűlni kezdett az idő, és a hét közepén már csak 22-27 fok közötti maximumok voltak jellemzőek. Péntektől ismét rövid melegedés kezdődött, így szombaton 30 fok köré melegedett a levegő, de a vasárnap átvonult hidegfront ismét több fokkal visszavetette a hőmérsékletet – fűzik hozzá.


Növények állapota

A kukorica és napraforgó érését gyorsította az augusztus végi hőhullám. Az augusztus első hetében hullott bőséges csapadéknak is köszönhetően sokfelé igen szépen fejlettek az állományok. A kukorica fajtától függően az érés különböző fázisaiban jár, sokfelé látni már nagyobb részt száraz állományokat, de vannak táblák, ahol még a zöld levelek vannak túlsúlyban. A napraforgó a növényszáradás fázisában van, erre is jellemzőek a jól fejlett állományok. További csapadékra már nincs szüksége sem a kukoricának sem a napraforgónak – emeli ki az OMSZ.

Hozzáteszik, hogy az őszi káposztarepce vetése is elkezdődött, a magágy előkészítéséhez, a vetéshez és a magok keléséhez az ország nagyobb részén kedvező a talaj fölső rétegének nedvességtartalma, az Alföldön vannak az ideálisnál szárazabb területek.

Időjárás-előrejelzés

Az előttünk álló 8-10 napban napos, száraz, meleg időre van kilátás. A hét első felében lehetnek még gomolyfelhők az égen, de csapadék ezekből sem lesz, ezt követően pedig derült idő várható. A hétfői erős szél után kedden még nagy területen megélénkül az északkeleti szél, a hét további részében viszont mérsékelt marad a légmozgás. A talajok száradására lehet számítani, főként a felszín közeli rétegben várható számottevő nedvességvesztés. Melegszik az idő, a hőmérséklet csúcsértéke szerdától már 25-30 fok között alakul, reggelente pedig 11-16 fok közé hűl le a levegő, a hét második felében pár fokkal emelkednek a minimum értékek is – írja az OMSZ.

SZÉLTÉRKÉPCSAPADÉKTÉRKÉPHŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Az Agroinform.hu Időjárás rovatában 24 órás, 7, 15 és 30 napos országos és település szintű előrejelzéseket, valamint az elmúlt 30 napban mért adatokat is megtalálod, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt.

Indexkép: Sági Nikolász